Czym grozi nieleczenie nadciśnienia tętniczego?

Masz nadciśnienie i je bagatelizujesz? Przeczytaj, co ci grozi!
/ 16.04.2014 14:26

Nadciśnienie tętnicze to choroba wciąż bagatelizowana. Pokutuje przekonanie, że skoro nie boli, to pewnie to nic poważnego. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z konsekwencji nieleczenia tej zdradliwej choroby.

Konsekwencje nadciśnienia tętniczego - czym grozi nieleczenie?

fot. Fotolia

Jakie mogą być konsekwencje nieleczenia nadciśnienia tętniczego?

Powikłania niezdiagnozowanego lub bagatelizowanego nadciśnienia tętniczego dotyczą różnych narządów. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, na jak wiele organów wpływa ta choroba?

  • Mózg – nadciśnienie powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, a następnie wzrost ryzyka udaru mózgu. Może zwiększyć ryzyko lub przyspieszyć rozwój demencji w wieku starszym.
  • Serce – wspomniany już wcześniej przerost mięśnia sercowego, wzrost ryzyka miażdżycy i niewydolności serca oraz zawału.
  • Naczynia krwionośne – spadek elastyczności naczyń krwionośnych, a jednocześnie większe prawdopodobieństwo rozwarstwienia aorty.
  • Nerki – jedno z najczęstszych powikłań, które wiąże się z uszkodzeniem kłębuszków nerkowych filtrujących krew i postępującą niewydolnością nerek. Może to nawet oznaczać konieczność leczenia nerkozastępczego
  • Oczy – zwężenie lub uszkodzenie naczyń siatkówki (tzw. retinopatia nadciśnieniowa), a w konsekwencji pogorszenie wzroku.

Tempo i stopień rozwoju tych zmian zależy od wysokości ciśnienia, czasu trwania choroby, powiązania z innymi już istniejącymi problemami zdrowotnymi, ale również od stosowania się do zaleceń lekarskich. Przestrzeganie określonych zasad i przyjmowanie leków, jeżeli jest to konieczne, w znacznym stopniu opóźnia rozwój choroby, a w przypadku zmian w układzie sercowo-naczyniowym, może je wręcz odwrócić – mówi prof. Januszewicz.

Na podstawie materiałów prasowych Zdrowa ONA

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/04.04.2017 08:15
Masz racj ę...Skutki nadciśnienia są straszne, lepiej je leczyć za w czasu niż w szpitalu i robić kłopot bliskim... i najlepiej badać regularnie.. Też mam aparat z diagnosis i jestem bardzo zadowolona! Ma fajny wyświetlacz i robi dokładne pomiary!
/19.10.2016 20:40
Skutki nadciśnienia są straszne, lepiej je leczyć za w czasu niż w szpitalu i robić kłopot bliskim... i najlepiej badać regularnie. Ja badam aparatem z diagnosis.pl , kupiłam w aptece, bo słyszałam dużo pozytywnych opinii. Oprócz tego pije soki z aroni, z buraków, i staram sie wycofać sól ze swojego jadłospisu.
/18.04.2014 10:25
wszystko ładnie pięknie, tylko co z tego, że chciałabym leczyć nadciśnienie, skoro na wizytę u kardiologa czekam już ponad cztery m-ce, w sumie będę czekała ponad 7 m-cy, a moje ciśnienie cały czas jest przerażająco wysokie, dodam,że mam tylko, a może aż 26 lat, a nadciśnienie mam od ponad 4 lat, a dopiero teraz jakiś mądry lekarz internista mi uświadomił, że trzeba je bezwzględnie leczyć, bo wtedy jak chodziłam do kardiologa, to było bagatelizowane przez niego. To chyba o to chodzi w naszej służbie zdrowia, by wszystkie narządy mi padły, bo przecież wtedy moje leczenie będzie o wiele tańsze...