Padaczka jest chorobą układu nerwowego/ fot. Fotolia

Komórki macierzyste leczą rdzeń kręgowy

W ramach eksperymentalnej terapii pacjenci z uszkodzonym rdzeniem kręgowym będą leczeni za pomocą komórek macierzystych, donosi www.rp.pl za Reuters.
/ 13.05.2011 12:10
Padaczka jest chorobą układu nerwowego/ fot. Fotolia

W związku z pierwszą fazą badań klinicznych firmy Geron, co drugi pacjent będzie mógł uczestniczyć w testach terapii sprawdzającej bezpieczeństwo stosowania komórek macierzystych u osób z uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Wykorzystywane w testowej terapii komórki są pozyskane z zarodkowych komórek macierzystych. Naukowcy z zespołu pod kierownictwem dr. Richarda Fesslera pobrali komórki do badań z embrionów pozostałych po zapłodnieniach w klinikach in vitro. Komórki zmodyfikowali genetycznie tak, by mgły posłużyć do regeneracji tkanki nerwowej.

Metoda ta budzi kontrowersje, wiąże się bowiem z wykorzystywaniem ludzkich zarodków, łącznie z ich uszkodzeniem bądź niszczeniem. Etycznym rozwiązaniem wydaje się być alternatywna możliwość pozyskiwania komórek macierzystych, póki co jest ona jednak trudniejsza i daje w efekcie komórki mniej uniwersalne.

Efekt nowej terapii, której testowanie rozpoczęto 6. miesięcy temu: u pierwszego pacjenta nie zaobserwowano skutków ubocznych leczenia, ale również poprawy czucia i poruszania się. U zwierzęcia poddanego terapii udało się natomiast przywrócić zdolność przewodzenia impulsów nerwowych.

Źródło: www.rp.pl 11.05.2011 /am

Czytaj także: Komórki macierzyste zostały użyte w terapii poudarowej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/12.04.2015 16:00
Po skrócie od słowa doktor nie stawia się kropki, więc powinno być dr Richard Fessler, a po odmianie dra Richarda Fesslera.