Kobieta oślepła po użyciu starego tuszu do rzęs. Niech ta historia będzie przestrogą!

Chciała poczuć się pięknie, a skończyło się na tym, że prawie nie widzi. Lekarze orzekli, że straci w pełni wzrok w ciągu trzech lat. Jak do tego doszło i jak długo można używać jednej mascary?
Marta Słupska / 4 miesiące temu
oczy, oko, wzrok fot. Adobe Stock

„Nigdy wcześniej nie słyszałam, że po pewnym czasie trzeba wyrzucać stare kosmetyki. Gdy jednak zaczęłam szukać na ten temat informacji w internecie, odkryłam, że produkty do twarzy powinno się wyrzucać po dwunastu miesiącach, a te do oczu – po sześciu. Nie maluję się na co dzień, więc do tej pory ten temat był mi obcy” – przyznaje Shirley.

Bakterie z mascary zniszczyły jej wzrok

Tego wieczora 50-letnia Shirley Potter z Adelaide w Australii postanowiła wyglądać pięknie, ponieważ córki zaprosiły ją na kolację i drinki. Specjalnie z tej okazji poszła do fryzjera i postanowiła pomalować rzęsy mascarą, mimo że na co dzień nie nakłada makijażu.

Czuła się dobrze aż do następnego dnia rano, kiedy obudziła się z bólem oczu. Jej męża od razu zaniepokoił ich wygląd: były mocno zaczerwienione i wyraźnie podrażnione. Shirley od razu wiedziała, że dzieje się coś złego, ponieważ czuła ból nawet w lewym oku, na które nie widzi od dzieciństwa i do tej pory nie miała w nim czucia.

Kobieta poszła więc do okulisty, jednak ten stwierdził, że nic jej nie dolega. Z biegiem czasu czuła się jednak coraz gorzej: wciąż bolały ją oczy i zaczęła gorzej widzieć. Jeden z lekarzy przebadał ją w końcu gruntownie i przepisał antybiotyk. Podczas jednej z wizyt zapytał, czy przypadkiem nie używała przeterminowanych kosmetyków. Wtedy Shirley przypominała sobie, że raz umalowała się starym tuszem do rzęs. Okazało się, że kosmetyk miał… 20 lat!

Specjalista potwierdził, że problemy kobiety spowodował właśnie ten przeterminowany tusz, a dokładniej bakterie, które się w nim zgromadziły. Przez to, że go użyła i tak długo nie uzyskała fachowej pomocy, infekcja wdała się tak głęboko, że Shirley straci wzrok w ciągu najbliższych trzech lat.

Pamiętajmy, by zawsze sprawdzać daty produkcji i przydatności kosmetyków. Każdy z nich należy wyrzucić po określonym terminie. Są one zwykle następujące:

  • 3-6 miesięcy po otwarciu – tusze do rzęs;
  • 6 miesięcy do roku po otwarciu – podkłady;
  • 2-3 lata po otwarciu – bronzery, róże, pudry;
  • 1-3 lata po otwarciu – szminki i błyszczyki.

Zobacz też:
Uczulenie na tusz do rzęs
Wszystko o uzależnieniu od... makijażu
Po tym poznasz problemy ze wzrokiem - 6 najczęstszych objawów

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)