POLECAMY

To chyba NAJGORSZY ból głowy z możliwych! Czym są klasterowe bóle głowy?

Żrący, palący, przeszywający... Jest tak intensywny, że zyskał sobie niechlubny przydomek "bólu samobójców"!
To chyba NAJGORSZY ból głowy z możliwych! Czym są klasterowe bóle głowy? fot. Fotolia

Ze względu na swoją intensywność bywa nazywany "bólem samobójców". Tak silny, że podczas ataku pacjenci często odczuwają bezpośrednie zagrożenie życia... Czym jest i jak rozpoznać klasterowy ból głowy?

Czym jest klasterowy ból głowy?

Klasterowy ból głowy to jeden z rodzajów tzw. pierwotnego bólu głowy. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa cluster i związana jest z charakterem bólu: skupionego, występującego rzutami.

Klasterowe bóle głowy najczęściej zaczynają pojawiać się około 20-30 roku życia, jednak mogą pojawić się w każdej chwili. Znacznie częściej dotyczą mężczyzn. Występuje o wiele rzadziej niż napięciowe bóle głowy czy migrena, z którą zresztą często bywa mylony.

Nadal nie poznane są dokładne przyczyny pojawiania się tego typu bólu, nie wiadomo też, jak duża jest skala tej dolegliwości (podejrzewa się, że wiele przypadków jest po prostu nie zdiagnozowana).

Jakie są objawy klasterowego bólu głowy?

Choć poziom bólu jest oczywiście odczuciem subiektywnym, pacjenci, którzy go doświadczyli, opisują klasterowy ból głowy jako kłujący, świrujący, palący ból o wyjątkowo mocnym nasileniu. Napady bólu nie mają zwykle objawów przepowiadających, mogą też promieniować na inne części ciała, np. szczękę, kark czy ramię.

Klasterowe bóle głowy podejrzewa się, gdy wystąpi co najmniej 5 epizodów bólu przy jednoczesnym braku innych objawów i dolegliwości. Klasterowy ból głowy:

  • jest bardzo silny, jednostronny i "umiejscowiony" za okiem, nad nim lub w obrębie skroni,
  • bez leczenia trwa od 15 minut do 3 godzin,
  • następuje rzutami i z różną częstotliwością: od 1 co 2 dzień do 8 w ciągu doby (częściej w nocy),

dodatkowo towarzyszy mu przynajmniej jedna z poniższych dolegliwości:

  • przekrwienie spojówki lub łzawienie,
  • uczucie zatkanego nosa lub cieknący katar,
  • spocone czoło lub twarz,
  • zwężenie źrenicy po stronie, po której występuje ból,
  • obrzęknięcie powieki,
  • uczucie niepokoju lub nadmiernego pobudzenia.

W leczeniu klasterowego bólu głowy niezbędna jest pomoc specjalisty. Odpowiednio dobrane leki i unikanie alkoholu (może być czynnikiem sprzyjającym atakom) pozwalają znacznie zniwelować dolegliwości towarzyszące kolejnym atakom bólu. Niestety medycyna nie dysponuje nadal skuteczną metodą wyleczenia przyczyn tej dolegliwości.

Warto przeczytać również:

7 rad dla cierpiących na migreny
Ból głowy po kawie? Mamy na to sposób
Migrena czy ból głowy? Sprawdź! [quiz]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Oj tak koniecznie trzeba sie udać do lekarza. Zreszta ja jestem zdania, że kazdy rodzaj bólu głowy powinien być skonsultowany u specjalisty i powinny być zrobione badania. Ja tak meczyłam sie długo i bałam isc sie do lekarza. Dopiero kolezanka mnie troche nastraszyła i skorzystałam z porady lekarza. Zrobiłam szybko badania w lux medzie i od razu wiedziałam że jest wszystko ok. Zostało wdrożone odpowiednie leczenie i radze sobie.