POLECAMY

Najwięcej przypadków kiły notuje się na Mazowszu i Pomorzu. Sprawdź, jakie są jej objawy!

Z kiłą nie ma żartów. Nieleczona może prowadzić do niepłodności, zaburzeń neurologicznych, a nawet śmierci. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać.
Najwięcej przypadków kiły notuje się na Mazowszu i Pomorzu. Sprawdź, jakie są jej objawy! fot. Fotolia

Kiłę (syfilis) wywołuje bakteria - krętek blady. Do zakażenia najczęściej dochodzi w czasie kontaktów seksualnych, ale nie tylko. Zarazić się można np. poprzez kontakt z zakażoną krwią, ropą z owrzodzenia. Późne objawy kiły są dość charakterystyczne, natomiast te początkowe łatwo zignorować. To niebezpieczna sytuacja, bo wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia daje właściwie gwarancje wyleczenia. Zaawansowana kiła natomiast może spowodować nieodwracalne szkody w organizmie.

Wczesne objawy kiły

Wczesne objawy kiły pojawiają się po ok. 3 tygodniach od momentu zarażenia. Ten etap trwa do 2 lat od zakażenia.

  • Po 2-9 tygodniach od zakażenia pojawia się niewielkie owrzodzenie. U mężczyzn umiejscawia się na prąciu, w okolicach odbytu, jamy ustnej, u kobiet na wargach sromowych i szyjce macicy. To tzw. objaw pierwotny kiły. Wrzód jest bezbolesny i znika po ok. 3 tygodniach, dlatego łatwo go zlekceważyć.
  • Po około 9-15 tygodniach od zakażenia rozpoczyna się pełnoobjawowa choroba, tzw. kiła wczesna - na skórze  (zwykle stopach, rękach, głowie) pojawiają się osutki kiłowe, czyli wysypki charakterystyczne dla tej choroby. Są to czerwone lub różowe plamki, grudki, narośla. U części chorych wysypka ma małe natężenie, przez co może być słabo widoczna. Dodatkowo u kobiet pod piersiami i w okolicy sromu, u mężczyzn w okolicy odbytu i worka mosznowego, u obojga płci na wewnętrznej powierzchni ud i w okolicach odbytu mogą powstawać szarobiałe ropiejące zmiany, tzw. kłykciny płaskie (lepieże płaskie). Na  tym etapie choroby występują również objawy uogólnione: gorączka, osłabienie, spadek masy ciała, ból gardła, głowy. Jeśli od razu nie zacznie się leczenia, kiła przechodzi w postać późną, często utajoną. (Uwaga! Utajona kiła jest wyjątkowo niebezpieczna! Nie powoduje ona żadnych objawów, a pustoszy organizm. Aby ją wykryć, konieczne są badania krwi).

Późne objawy kiły

Po 2 latach od zakażenia kiła wchodzi w fazę późną (kiła późna). Bakteria atakuje narządy wewnętrzne i upośledza ich funkcjonowanie. Może uszkadzać układ nerwowy, naczyniowy itp.

  • Objawy ze strony układu nerwowego - kiła może zaatakować mózg i rdzeń kręgowy. Przyczynić się do zapalenia opon mózgowych, udaru mózgu, zmian neurologicznych, zmian osobowości, a nawet wywołać chorobę psychiczną.  
  • Objawy ze strony układu krążenia - mogą pojawić się: zapalenie tętnicy głównej, kilaki mięśnia sercowego, zapalenie mięśnia sercowego, tętniak aorty, zapalenie tętnic mózgu.
  • Późne objawy skórne - występują pod dwiema postaciami: kiły guzkowopełzakowatej oraz kilaków. Dla kiły guzkowopełzakowatej  charakterystyczne jest pojawienie się czerwonobrunatnego twardego guzka, który z czasem rozpada się. Wokół niego tworzą się kolejne wrzody, które goją się, pozostawiając blizny. Kilaki natomiast to zmiany podskórne, które z czasem przebijają się i pozostawią po sobie kraterowate owrzodzenie. Trudno się goją. Najczęściej umiejscawiają się na twarzy i podudziach. Pozostawiają po sobie zniekształcenia kości i skóry (np. szpecące guzy).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/10 miesięcy temu
wszystko ladnie, pieknie ale zeby wykluczyć zakażenie trzeba sie zbadac. w aptece mozna spytac o test na kile