Ketamina – lek czy narkotyk?

ketamina
Ketamina – można ją „spotkać” w nocnych klubach, dyskotekach itp. Ketamina to biała substancja (proszek, tabletka) lub bezbarwny roztwór. Mówią o niej: K, Ket, Green K, Kit-Ket albo witamina K. Czym jest?
/ 10.04.2012 10:06
ketamina

Ketamina – fakty

Ketamina to lek stosowany do znieczulania przed operacjami bądź po urazach w celu zniesienia bólu przy zachowanej świadomości. Od pewnego czasu ketamina stosowana jest też jako narkotyk w postaci doustnej, donosowej i rzadziej w formie wstrzyknięć. W prawodawstwie polskim ujęta jako substancja psychotropowa, której obrót poza medycyną i weterynarią jest niedozwolony.   

Jak działa ketamina?

Po kilku minutach od przyjęcia ketaminy człowiek zaczyna czuć, że „coś się dzieje”. Ruchy zaczynają sprawiać trudności, stają się niezgrabne i nieskoordynowane. Bodźce zewnętrzne są odbierane z opóźnieniem i zniekształceniem. Przed oczami mogą się pojawić mroczki, zygzaki, „wizje” itp. Zapamiętywanie staje się utrudnione. Ketamina działa halucynogennie, a stopień nasilenia objawów zależy od przyjętej dawki. Zazwyczaj doznania ustępują po 1-3 godzinach.

Zobacz: Czym jest narkotyk krokodyl?

Czy ketamina może być groźna?

Ketamina działa nie tylko na mózg. Przyspiesza także tętno, podwyższa ciśnienie krwi, rozszerza oskrzela. Po zażyciu spotykane bywają nudności i wymioty. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić do depresji układu oddechowego, choć zdarza się to zwykle po dużej, szybko przyjętej dawce narkotyku. Szczególnie powinny uważać na nią osoby z niedokrwieniem mięśnia sercowego, gdyż możliwe jest zaostrzenie objawów choroby.

Na koniec

Niebezpieczeństwo wynikające z przyjmowania ketaminy obejmuje nie tylko wyżej opisane działania niepożądane. Brytyjscy naukowcy wykazali, że przy długotrwałym stosowaniu trwale upośledzone zostaje zapamiętywanie oraz kojarzenie faktów. Oprócz tego po przyjęciu ketaminy ciało może stać się bezwładne, co naraża przyjmującego na interwencje innych osób (kradzież, przestępstwa seksualne). Ponadto większość dostępnego na czarnym rynku narkotyku jest zanieczyszczona, między innymi amfetaminą, która ma „poprawić” wrażenia po zażyciu środka.

Polecamy: Psychodeliki – galeria

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA