Kawy nigdy za wiele?

Kawy nigdy za wiele?

Kawa wywiera zróżnicowane działanie na organizm człowieka. Zawiera wiele substancji z której najlepiej poznaną jest kofeina. Być może do listy pozytywnych oddziaływań kofeiny będziemy być mogli już niedługo dołączyć pomoc w leczeniu cukrzycy typu II i stłuszczenia wątroby.
/ 17.09.2010 00:04
Kawy nigdy za wiele?

Kawa jest dla wielu nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania, a jej poranne zaparzanie staje się swego rodzaju rytuałem, bez którego nie wyobrażamy sobie rozpoczęcia dnia. Główny składnik kawy – kofeina, jest obecnie w centrum zainteresowania grupy naukowców z Japonii.

Grupa japońskich naukowców udowodniła korzystny wpływ kofeiny na wartości cukru we krwi myszy laboratoryjnych, które chorowały na zwierzęcy odpowiednik cukrzycy typu II. Zauważono u nich mniejsze wahania poziomu glukozy, a także lepszą odpowiedź organizmu na insulinę. Na razie badania przeprowadzane były jedynie na modelu zwierzęcym i konieczne jest potwierdzenie wyników u ludzi.

Zwiększenie insulinowrażliwości komórek daje jednak nadzieję na zastosowanie kofeiny w profilaktyce cukrzycy. Również chorzy ze stłuszczeniem wątroby w wyniku nadużywania alkoholu lub otyłości mogą w przyszłości odnieść korzyści z kawowej terapii.

Czekając na dalsze odkrycia japońskich naukowców warto w międzyczasie napić się filiżanki kawy, bez cukru oczywiście. (kp/pk)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)