Katar przy ząbkowaniu - jak wygląda i ile trwa? Jak pomóc dziecku przetrwać przykre dolegliwości?

katar przy ząbkowaniu fot. Adobe Stock, Oksana Kuzmina
Katar spowodowany ząbkowaniem jest zwykle wodnisty i może się przedłużać. Aby pomóc dziecku, należy stosować spraye do nosa na bazie wody morskiej lub soli fizjologicznej, inne sposoby to podawanie płynów i nawilżanie powietrza. Gdy oprócz kataru przy ząbkowaniu pojawiają się bardziej dokuczliwe objawy, można podać dziecku leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe.
Marta Słupska / 14.09.2022 14:42
katar przy ząbkowaniu fot. Adobe Stock, Oksana Kuzmina

Spis treści:

  1. Czym jest ząbkowanie?
  2. Jakie są przyczyny kataru przy ząbkowaniu?
  3. Jak wygląda i ile trwa katar przy ząbkowaniu?
  4. Katar przy ząbkowaniu a przeziębienie - jak odróżnić?
  5. Jak pomóc dziecku, gdy ma katar w czasie ząbkowania?
  6. Kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza?

Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie jest procesem wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci. Rozpoczyna się ok. 6 miesiąca życia i trwa z przerwami nawet do połowy 3 roku życia. Jako pierwsze zazwyczaj pojawiają się dolne mleczaki. Niemowlęta mogą przechodzić ten proces łagodnie, ale zdarza się, że objawy są bardzo dokuczliwe:

  • dziecko jest rozdrażnione,
  • nie może jeść,
  • słabo śpi,
  • bardzo się ślini,
  • może mieć podwyższoną temperaturę,
  • ma czerwone i mocno opchnięte dziąsła.

W okresie ząbkowania mogą też pojawić się problemy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak: biegunki, zaparcia, wymioty, stosunkowo rzadko może wystąpić wysypka na skórze

Każdy rodzic zauważy, kiedy jego dziecko zaczyna ząbkować. Następuje wówczas obrzęk, zaczerwienienie, zanim pojawi się ząbek, tkanka robi się miękka, rozpulchniona, przez to staje się bardziej podatna na zakażenie.

Jakie są przyczyny kataru przy ząbkowaniu?

Katar jest częstym objawem pojawiającym się, gdy dziecko ząbkuje. Gdy wychodzą pierwsze zęby, u niemowląt i małych dzieci często pojawia się infekcja, a co za tym idzie również katar (któremu może towarzyszyć też kaszel). 

Katar przy ząbkowaniu u niemowląt wynika z większej podatności dziecka w tym czasie na infekcje. Niedojrzałość mechanizmów odpornościowych, także jest możliwą przyczyną kataru w czasie ząbkowania. Część ekspertów uważa, że katar pojawia się z powodu stanu zapalnego wokół wyrzynających się zębów.

Niemowlę w tym czasie wkłada do ust rączki oraz wszystko, co znajduje w ich zasięgu. Z tym wiąże się większy kontakt z zarazkami i podatność na infekcje. Szczególnie w okresie od jesieni do wiosny, kiedy często rodzice i rodzeństwo przynoszą do domu infekcję, a u malucha pojawia się katar
– mówi lek. Izabela Fengler, pediatra z Centrum Medycznego Damiana.

Katar przy ząbkowaniu może pojawić się niezależnie od wieku dziecka. Ryzyko zachorowania na infekcje górnych dróg oddechowych, a tym samym pojawienie się wydzieliny z nosa, istnieje również u najmłodszych niemowląt karmionych piersią. 

Przeczytaj też: Jak rozrzedzić gęsty, zalegający katar?

Jak wygląda i ile trwa katar przy ząbkowaniu?

Katar przy ząbkowaniu jest najczęściej wodnisty, czyli taki, którym zaczynają się zazwyczaj wszelkie infekcje.

Niestety bardzo trudno określić, ile tak naprawdę może trwać katar przy ząbkowaniu, bo może się on przewlekać
– mówi lek. Izabela Fengler, pediatra z Centrum Medycznego Damiana.

Jak odróżnić katar przy ząbkowaniu od przeziębienia?

Katar jest głównym objawem przeziębienia, dlatego rodzic może mieć kłopot w odróżnieniu kataru związanego z ząbkowaniem a infekcją. Na ogół jeśli występuje gorączka powyżej 38°C i katar zmienia swój kolor oraz konsystencję (z wodnistego na gęsty, żółty lub nawet zielony), to świadczy raczej o przeziębieniu.

Przy ząbkowaniu temperatura jest podwyższona tylko nieznacznie, a katar jest stale wodnisty, dodatkowo dziecko mocno się ślini, wkłada rączki do buzi, jest rozdrażnione. W buzi można zauważyć wtedy rozpulchnione, czerwone dziąsło lub wychodzący ząbek.

Jak pomóc dziecku, gdy ma katar w czasie ząbkowania?

Na początku katar leczymy objawowo, czyli przydatne jest kilkukrotnie czyszczenie nosa solą fizjologiczną lub wodą morską, ewentualnie inhalacje z soli, aromatoterapia.

W profilaktyce zalecamy codzienną toaletę nosa solą fizjologiczną, nawilżanie powietrza, nie przegrzewanie dzieci, unikanie spacerów przy nasileniu zanieczyszczenia powietrza (należy sprawdzać raporty smogowe)
– mówi lek. Izabela Fengler, pediatra z Centrum Medycznego Damiana.

Przeczytaj też: Katar – jak go szybko wyleczyć? 

Pomocne w czasie kataru przy ząbkowaniu, gdy dziecko jest bardzo rozdrażnione, będą leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Jeśli katar zmienia charakter na ropny, konieczne może być wdrożenie antybiotyku. Należy skonsultować się w takiej sytuacji z lekarzem. Niektóre dzieci proces ząbkowania przechodzą na tyle łagodnie, że rodzice nie muszą sięgać po preparaty przeciwbólowe.

Kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza z katarem przy ząbkowaniu u niemowlęcia?

Jeśli dziecko ma wodnisty katar i tylko trochę podwyższoną temperaturę, nie jest konieczna wizyta u lekarza. Po pomoc należy zgłosić się, jeśli:

  • katar się pogarsza lub objawy się nasilają,
  • katar nie ustępuje po 10 dniach,
  • pojawił się uporczywy kaszel,
  • gorączka nie ustępuje po 3 dniach,
  • gorączka jest wysoka i trudno ją zbić.

Do lekarza należy zgłosić się również wtedy, gdy dziecka nie można wyciszyć lub gdy pojawiają się inne niepokojące rodzica objawy. 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.02.2019

Czytaj także:
Brak apetytu przy ząbkowaniu i inne objawy - jak pomóc dziecku
Obalamy mity o katarze u dzieci. Powinien znać je każdy rodzic
Co oznacza żółty katar u dziecka? Czy konieczny jest antybiotyk?
Zielony katar – o czym świadczy i jak prawidłowo go leczyć?
Domowe sposoby na katar
6 babcinych sposobów na katar. Niektórych na pewno nie znasz

Izabela Fengler
lek.
Izabela Fengler
pediatra

Jest pediatrą, lekarzem z wieloletnim doświadczeniem w ambulatoryjnej opiece nad dziećmi. Specjalizuje się w leczeniu i diagnostyce chorób dzieci w każdym wieku, jest także ekspertem w tematyce wykonywania szczepień ochronnych. Jak sama mówi, pediatria to jej pasja. Na co dzień pracuje w Centrum Medycznym Damiana w Warszawie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA