Kaszel suchy czy mokry - jak je odróżnić?

Dokuczliwy kaszel towarzyszący przeziębieniu lub infekcjom dróg oddechowych, choć męczy i uprzykrza życie, tak naprawdę jest odruchem, wspomagającym oczyszczanie układu oddechowego z chorobotwórczych drobnoustrojów. Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego, by móc podjąć odpowiednie leczenie tej przykrej dolegliwości?

Dokuczliwy kaszel towarzyszący przeziębieniu lub infekcjom dróg oddechowych, choć męczy i uprzykrza życie, tak naprawdę jest odruchem, wspomagającym oczyszczanie układu oddechowego z chorobotwórczych drobnoustrojów. Jak odróżnić kaszel suchy od mokrego, by móc podjąć odpowiednie leczenie tej przykrej dolegliwości?

Kaszel suchy czy mokry - jak je odróżnić?

Fot. Depositphotos

Kaszel to nic innego, jak gwałtowne wypchnięcie powietrza z dróg oddechowych tak, aby wraz z nim zostały usunięte drobnoustroje. Często towarzyszy przeziębieniu, ale także poważniejszym schorzeniom układu oddechowego takim jak: zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc i inne. Bez względu na to, czy dopadło nas zwykłe przeziębienie, czy coś poważniejszego, warto umieć wsłuchać się w swój organizm i umieć odróżnić kaszel suchy od kaszlu mokrego.

Uwaga! Jeśli kaszel utrzymuje się niepokojąco długo, konieczne jest wizyta u lekarza, który sprawdzi, czy nie jest on objawem poważniejszego schorzenia. Do drzwi doktora koniecznie powinny zapukać również osoby, które zauważyły, że wraz z kaszlem pojawiły się u nich duszności, wymioty, krwioplucie lub inne niepokojące objawy.

Kaszel suchy

Kaszel suchy, nazywany często nieproduktywnym, charakteryzuje się brakiem odkrztuszania zalegającej wydzieliny. Zwykle pojawia się w początkowej fazie infekcji i trwa kilka dni. Jest męczący, często o charakterze napadowym, skutecznie zakłóca funkcjonowanie w ciągu dnia, a czasem nawet dokucza w nocy, uniemożliwiając sen. Jeśli towarzyszy mu chrypka, może być objawem zapalenia krtani. Przy suchym kaszlu stosuje się preparaty łagodzące oraz dbając, aby powietrze w pomieszczeniach nie było zbyt suche, co może nasilać objawy. Suchy kaszel po kilku dniach może przechodzić w kaszel mokry. Rozgrzewania ciała może przyspieszyć ten proces.

Kaszel mokry

Jeśli wraz z kaszlem pojawia się odkrztuszanie wydzieliny, to znak, że mamy do czynienia z kaszlem mokrym. Zwykle dzieje się tak, gdy po kilku dniach infekcji wydzielina z nosa i zatok spływa do dolnych dróg oddechowych. Kaszel mokry najbardziej dokuczliwy bywa rano. Leczenie mokrego kaszlu polega na podawania preparatów rozrzedzających wydzielinę i ułatwiających jej odkrztuszanie. Pomocne bywają również inhalacje oraz maści rozgrzewające klatkę piersiową.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
Żaden problem, jeśli masz trójkę dzieci. Najwięcej stresu było przy pierwszym dziecku, teraz jest coraz łatwiej. Znam każdy kaszel i dokładnie wiem co mam podać, żeby im przeszło. Jestem zwolennikiem skutecznych syropów, tak jak moja przedmówczyni. Nie lubię leczenia, które się ciągnie w nieskończoność.
/rok temu
Ja zazwyczaj mam mokry kaszel i żeby się go pozbyć, to biorę syrop fosidal, który przez to, że jest przeciwzapalny, szybko usuwa przyczynę kaszlu. I choroba nie ciągnie się tygodniami
/2 lata temu
A co jeśli wieczorem i w nocy jest suchy i duszący a rano i w ciągu dnia mokry? Jak wtedy go leczyć, w ciągu dnia lekami wykrztusnymi a na noc przeciwkaszlowe żeby przespać? Rano zaczyna mi się odrywać i czuje jak oskrzela się oczyszczają a wieczorem i w nocy tak mnie suchy drze ze aż w klatce boli i mam wrażenie ze się uduszę . Dodam ze mam tak dopiero od 2 dni . Jest tez gorączka waha się od 37-39 nie ma kataru . Sama już nie wiem czy to grypa czy przeziębienie czy oskrzela. :(
POKAŻ KOMENTARZE (2)