Jest szansa na szczepionkę przeciwko AIDS i HIV

Wszczepienie małpom zmodyfikowanych cytomegalowirusów sprawił, że ponad połowa z nich wyzdrowiała. Efekt utrzymywał się po roku od wszczepienia CMV – czytamy w „Rzeczpospolitej” w artykule „Lek na małpi HIV”.
Jest szansa na szczepionkę przeciwko AIDS i HIV

Ponad połowa małp wyzdrowiała po zaszczepieniu laboratoryjnych rezusów – pomysł opiera się na wykorzystaniu cytomegalowirusów do „nauczenia" organizmu charakterystyki małpiego HIV – czyli SIV. Efekt ten utrzymał się po upływie roku od wszczepienia zmodyfikowanych cytomegalowirusów. U zakażonych małp z grupy kontrolnej rozwinął się odpowiednika AIDS.

Obecnie stosowane terapie HIV/AIDS umożliwiają zahamowanie postępów choroby, jednak wirusy potrafią ukryć się w ciele człowieka i po przerwaniu terapii atakują ponownie. CMV po infekcji zostaje dla odmiany w organizmie człowieka przez całe życie.

Badania prowadził dr Louis Picker z Instytutu Szczepień i Terapii Genowej Oregon Health & Science University. Następnym krokiem ma być przetestowanie CMV na szczepionkę z udziałem ludzi.

Zobacz też: Jak sprawdzić, czy jestem nosicielem wirusa HIV?

Źródło: „Rzeczpospolita” 12.05.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)