Jelito wrażliwe - objawy fot. Fotolia

Jelito drażliwe - objawy

To niezwykle tajemnicze schorzenie. Sprawdź, czy masz jego objawy!
Agnieszka Czechowska / 03.12.2014 05:03
Jelito wrażliwe - objawy fot. Fotolia
Zespół jelita drażliwego występuje u 10–20 proc. dorosłych. Jest to tzw. zaburzenie czynnościowe. Oznacza to, że podczas badań nie wykrywa się żadnych nieprawidłowości. Choroba ta nie daje ciężkich powikłań i nie wymaga leczenia operacyjnego. Powoduje jednak u chorych duży dyskomfort. Dodatkowo nie tak łatwo ją rozpoznać, co opóźnia leczenie.


Jak rozpoznać zespół jelita wrażliwego?

Wstępną diagnozę można postawić na podstawie kilku charakterystycznych objawów. O zespole jelita drażliwego świadczą najczęściej następujące sygnały:
  • ciągłe lub nawracające przez co najmniej 3 miesiące bóle brzucha, zmniejszające się po wypróżnieniu;
  • zmiany w częstości oddawania stolca (powyżej trzech dziennie lub poniżej trzech tygodniowo);
  • zmiany konsystencji stolca (na przemian zaparcia, biegunki);
  • parcie na stolec,
  • uczucie niepełnego wypróżnienia;
  • wydalanie śluzu;
  • wzdęcia.
Dodatkowo lekarz zleca wykonanie kilku badań (m.in. morfologii, analizy kału), aby wykluczyć inne schorzenia, które mogą powodować podobne objawy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/28.01.2018 18:35
Ten, kto cierpi na zespół jelita drażliwego wie jak bolesne mogą być skurcze jelit i jak nieraz z tego bólu poleci łza. Kochani, z własnego doświadczenia wiem, że dzięki dobremu leczeniu i diecie ataki mijają i żyje się inaczej. U mnie pomogła systematyczna kuracja Debitirem i wyeliminowanie niektórych produktów z diety na stałe. Diagnozujcie się i jak najszybciej zapytajcie o leczenie.
/27.06.2015 14:38
Mnie dopiero zdiagnozowano po kilku tygodniach i badaniach. Zanim mąż odciął mnie od netu, naczytałam się takich głupot, że głowa mała :( Lekko nie jest, ale przynajmniej wiem, z czym mam do czynienia i jak leczyć. Dostałam restrykcje co do jedzenia, Loperamid na złagodzenie objawów i nakaz totalnego odpoczywania po pracy i w weekendy. Na razie wszystko pod kontrolą :)
/22.01.2015 11:52
Witam Państwa, przez długi czas męczyłem sie z problemem wzdęć i rzeczywiście produkt, który został przez Pana zarekomendowany Panie Andrzeju, sprawił cuda. Dziekuje serdecznie.
POKAŻ KOMENTARZE (1)