Jednostki alkoholowe

Często słyszymy o takim pojęciu jak „jednostka alkoholowa”, jednak nie zawsze wiemy o co dokładnie chodzi. 1 jednostka alkoholu to w przybliżeniu 8 gram czystego alkoholu. Taką jego ilość zawiera 25 mililitrów wódki, 50 ml sherry, 125 ml lampka wina, 250 ml piwa.
/ 04.11.2009 07:34

Często słyszymy o takim pojęciu jak „jednostka alkoholowa”, jednak nie zawsze wiemy o co dokładnie chodzi. 1 jednostka alkoholu to w przybliżeniu 8 gram czystego alkoholu. Taką jego ilość zawiera 25 mililitrów wódki, 50 ml sherry, 125 ml lampka wina.

Niestety często w ocenie ilości jednostek napotykamy trudności w postaci „artystycznych” kieliszków, w których nam trudno oszacować ich pojemność.

Jeżeli chcemy obliczyć liczbę jednostek alkoholowych w danym trunku, należy sprawdzić jego stężenie; 0,5 butelka 40% ginu ma 40 jednostek, 0,5 butelka 37,5% wódki – 37,5 jednostek, 0,5l piwa 5,7% - 2,85-3 jednostek.

Jednostki alkoholowe

Ile jednostek dla kogo?
Od naszej płci zależy na jaką „normę” możemy sobie pozwolić. Mężczyznom przypada 3-4 jednostki alkoholu, a kobietom 2-3 jednorazowo.
Dawniej zalecano, aby tygodniowa „dawka” u mężczyzn nie przekraczała 21 jednostek, a u kobiet 14. Oczywiście wówczas wskazana była przerwa na regenerację organizmu (po każdej większej zakrapianej imprezie warto dwa dni „odpocząć”). Już przy spożywaniu 30 jednostek na tydzień wątroba ulega uszkodzeniom.

Promile i zaburzenia
Od płci, wieku, stanu odżywienia (masa ciała, spożyte posiłki), kondycji psychicznej i innych czynników zależy metabolizm alkoholu. Wedle naszych przepisów prawnych, możemy prowadzić samochód mając mniej niż 0,2‰ we krwi. Jeżeli znowuż ta liczba nie przekracza 0,5‰ - mamy do czynienia z wykroczeniem, natomiast powyżej 0,5‰ to już jest przestępstwo. Promile nie są obojętne dla organizmu:

  • 0,3‰ - 0,5‰ - pojawiają się zaburzenia widzenia, zmniejsza się spostrzegawczość, opóźniają się reakcje, stajemy się „odważniejsi”, wówczas nie trudno o brawurową jazdę
  • 0,5‰ - 0,7‰ - następuje wyraźne pogorszenie refleksu, patologicznie przeceniamy również swoje możliwości
  • 0,7‰ - 2‰ - organizm jest pobudzony, wzmaga się agresja, nie kontrolujemy się, nie jesteśmy w stanie logicznie i poprawnie myśleć
  • 2‰ - 3‰ - przychodzi senność, pojawiają się zaburzenia mowy – seplenienie, bełkot, trudności w artykułowaniu, chwiejny chód i zaburzenia równowagi, tracimy kontrolę nad zachowaniem
  • 3‰ - 4‰ - organizm osłabia się, obniżają się parametry życiowe, istnieje bardzo duże ryzyko wychłodzenia organizmu
  • powyżej 4‰ - totalny brak kontroli nad sobą, często śpiączka, może nastąpić zgon

Trzeźwiejemy...
Kobiety i mężczyźni w różnym tempie metabolizują alkohol. np. po lampce wina kobieta potrzebuje około 2,5 godzin na wytrzeźwienie, a mężczyzna 2. Po „setce” wódki kobieta trzeźwieje przeszło 7 godzin, a mężczyzna... 5. Po dużym piwie kobieta potrzebuje 4,5 godzin odpoczynku, a mężczyzna 3. Wartości godzinowe są podane dla „zdrowych młodych osób” po średnim posiłku.
Jeżeli czujemy, że przesadziliśmy z alkoholem, warto już w dniu upojenia zacząć się „płukać” wodą mineralną (1,5 l) oraz ewentualnie zażyć węgiel medyczny (4 tabletki rozpuścić w niewielkiej ilości wody), który absorbuje trucizny – w tym przypadku alkohol. Można również wypić mocną, czarną herbatę. Na drugi dzień sięgajmy po napoje w postaci soków owocowych.
 

Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/11.02.2018 21:21
1 jednostka alkoholu to 10 g etanolu, a nie 8 g!!! Niby niewiele, ale ma znaczenie dla zagadnienia! Proszę poprawić treść informacji!
/05.01.2018 21:51
matematyka ze szkoły podstawowej się kłania :) jeśli: "1 jednostka alkoholu to w przybliżeniu 8 gram czystego alkoholu. Taką jego ilość zawiera 25 mililitrów wódki..." to butelka 0,5 wódki/ginu 40% zawiera 40 jednostek tak jak piszecie czy może jednak 20 ?
/04.11.2009 11:25
*nie dotyczy Polaków i Rosjan ;)
POKAŻ KOMENTARZE (1)