Nefropatia to jedno z powikłań cukrzycy/ fot. Shutterstock

Jakie są typowe objawy choroby Alzheimera?

Czy bliska Ci osoba zaczyna zapominać podstawowe rzeczy? Nie może zapamiętać najprostszych informacji? Zaczyna dziwnie się zachowywać? Nie poznajesz jej? To może być choroba Alzheimera - najczęstsza przyczyna otępienia (demencji).
/ 19.04.2016 15:47
Nefropatia to jedno z powikłań cukrzycy/ fot. Shutterstock

Choroba Alzheimera przebiega w kilku płynnie następujących po sobie stadiach. Często pierwszym objawem choroby jest pogorszenie pamięci świeżej. Wspomnienia z młodości są natomiast zachowane przez długi okres. W chorobie Alzheimera występuje również wiele innych objawów.

Zapominanie

Jak już wspomniano, zwykle jako pierwsza ulega upośledzeniu pamięć świeża. Oznacza to, że chory nie jest w stanie zapamiętać nowych informacji, np. numeru telefonu czy adresu. Z kolei pamięć wydarzeń odległych jest stosunkowo dobrze zachowana. Chorzy pamiętają bardzo dobrze wydarzenia z dzieciństwa. Z czasem jednak i ten rodzaj pamięci ulega osłabieniu. W zaawansowanych stadiach choroby pacjenci zapominają nawet imion członków najbliższej rodziny.

Czym są tzw. funkcje poznawcze?

W chorobie Alzheimera bardzo często występują zaburzenia koncentracji i uwagi oraz problemy z mową, polegające na trudnościach w znalezieniu odpowiednich słów. Pojawia się uczucie zmęczenia. W początkowym okresie choroby pacjenci wykazują objawy depresyjne. Częste jest uczucie frustracji i obniżenie nastroju. W ten sposób reagują zwłaszcza te osoby, które dostrzegają zachodzące zmiany.

Zobacz też: Jak przebiega choroba Alzheimera?

Chory z Alzheimerem – znany obcy

W późniejszych etapach choroby Alzheimera pojawiają się dalsze zmiany zachowania. Jest to m.in. uczucie zagubienia, dezorientacji i lęku. Chorzy stają się niespokojni, a czasem nawet agresywni. Coraz trudniejsze staje się rozpoznawanie znanych uprzednio choremu osób i przedmiotów. Do tych objawów dołącza się chwiejność nastroju i nadmierna drażliwość. Ponadto mogą pojawić się urojenia prześladowcze. Chorzy uważają, ze inne osoby pragną wyrządzić im krzywdę, a pojawiające się problemy ze znalezieniem przedmiotów tłumaczą kradzieżami.

„Duże dzieci”

Kolejnym objawem są trudności w wykonywaniu prostych czynności związanych z codziennym życiem. Coraz większe kłopoty sprawia pacjentom ubieranie się, przygotowywanie posiłków czy robienie zakupów. Dodatkowym problemem jest zaniedbywanie higieny osobistej. Chorzy nie są również w stanie zadbać o czystość odzieży i otoczenia. W końcowych stadiach choroby pacjenci staja się całkowicie zdani na pomoc i opiekę innych osób.

Ukryci za fasadą

Bardzo charakterystyczne dla choroby Alzheimera jest tworzenie tzw. fasady. Zjawisko to polega na tym, ze chory stwarza pozory, że nie zaszły w nim żadne zmiany. Stara się prowadzić dotychczasowy styl życia i nie daje po sobie poznać, ze ma jakiekolwiek trudności z zapamiętywaniem czy rozumieniem rożnych informacji.

Polecamy: Rozpoznanie choroby Alzheimera - co dalej?

Dowiedz się więcej o Alzheimerze z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/10.07.2016 17:08
Jeśli potrzebujecie Państwo dobrego neurologa, to polecam skorzystać z poradni na Ursynowie i w Centrum. Podaję numer: 22 2991122. Możliwe są też wizyty domowe i konsultacja skypowe.
/15.06.2016 13:10
Moja mama ma 86 lat,nie rozpoznaje osób,nie chce się myć,załatwia potrzeby fizjologiczne,gdzie popadnie, jest bardzo agresywna.Na razie jest u siostry,ale i siostra jest już wykończona w dodatku ma męża poważnie chorego na serce,chcemy umieścić mamę w ośrodku.Nie wiemy jednak jak się za to wziąć.Co jest potrzebne do załatwienia wszelkich formalności.Wiem,że to może nie jest w porządku wobec mamy,ale jesteśmy już z siostrą bezradne.Może ktoś podpowie.
/14.04.2016 09:50
Nie ma się co łudzić to choroba nieuleczalna, nawet nie wiadomo co ją powoduje za bardzo. U nas w rodzinie też przypadek ten dopadł ciotki i walka była długa. Najlepszy okres jednak to i tak miała w domu opieki w Wieliczce, gdzie specalizują się w Alzheimerze tam na pewien czas odżyła. Ale z czasem choroba zaatakowała ze zdwojoną siłą.
POKAŻ KOMENTARZE (15)