POLECAMY

Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia gardła?

Czy ciągle masz zapalenie gardła i zaraz po wyleczonym epizodzie pojawia się kolejny? A może po ostatniej infekcji podrażnienie nie ustąpiło? Najważniejsze jest poddanie się opiece lekarskiej, jednak zauważ, że Twój styl życia ma ogromny wpływ na stan Twojego gardła!
Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia gardła?

Trwający długo dyskomfort

Przewlekłe zapalenie gardła rozpoczyna się powoli i trwa przez długi czas lub jest sumą epizodów ostrego zapalenia gardła. Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła jest infekcja w obrębie delikatnej, zmienionej tkanki gardła. Może być związane z długotrwałym drażnieniem tej okolicy, na przykład dymem papierosowym, piciem alkoholu, spożywaniem ostrych lub gorących potraw czy nadużywaniem głosu.

Przeczytaj: Po czym poznać ostre zapalenie gardła?

Z podrażnienia do zapalenia

Do objawów przewlekłego zapalenia gardła należą przede wszystkim ból i dyskomfort w jego obrębie. Uczucie ciała obcego w gardle powoduje chęć ciągłego odkrztuszania. Głos staje się słaby i pojawia się chrypka. Często dochodzi również kaszel.

W badaniu gardła uwagę zwraca zaczerwienienie i powiększenie naczyń gardła.

Polecamy: Co może oznaczać ból gardła?

Zniwelowanie przyczyny

Leczenie musi być dobrane odpowiednio do przyczyny. Jeśli głównym problemem jest niedoleczona, przedłużająca się infekcja, to od niej należy zacząć stosując antybiotyki w przypadku choroby bakteryjnej. Niezbędne jest usunięcie czynnika sprawczego, który uwrażliwia gardło na nawracające infekcje. Rzucenie palenia, rezygnacja z alkoholu i stosowanie odpowiedniej diety to dobre pomysły. W przypadku alergików niezbędne jest skuteczne leczenie uczulenia.

By złagodzić stan zapalny

Leczenie objawowe ma za zadanie zmniejszyć ból i objawy zapalenia. Zapewniają one zmniejszenie ryzyka komplikacji, które związane są z zapaleniem gardła. W zależności od składu zapewniają także działanie przeciwbólowe. Leki te dostępne są w każdej aptece bez recepty.

Świetna prognoza

Do powikłań przewlekłego zapalenia gardła dochodzi rzadko. Infekcja może w tych przypadkach szerzyć się na przylegające struktury. Pacjent cierpiący na przewlekłe zapalenie gardła musi koniecznie być prowadzony przez lekarza, by wykluczyć inną naturę schorzenia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
to nie pal wcale i po problemie!
/5 lat temu
Ostatnio zauważyłem ,że po wypaleniu większej ilości papierosów mam obrzęk gardła.Na ogół palę mało .