Jakie są przyczyny bezgłosu?

W przypadku istnienia patologii wywołującej bezgłos, struny głosowe stale pozostają w oddaleniu i pod wpływem przepływającego powietrza nie powstaje dźwięk/ fot. Fotolia
Bezgłos, czyli afonia polega na utracie dźwięczności głosu. Zaburzenie to może być odzwierciedleniem problemów somatycznych lub psychologicznych chorego. Najważniejszym zadaniem laryngologa w tym przypadku jest wykluczenie organicznej przyczyny bezgłosu.
/ 14.07.2011 14:41
W przypadku istnienia patologii wywołującej bezgłos, struny głosowe stale pozostają w oddaleniu i pod wpływem przepływającego powietrza nie powstaje dźwięk/ fot. Fotolia

Dźwięki strun głosowych

Afonia jest skrajnym zaburzeniem pracy fałdów głosowych, czego skutkiem jest całkowita utrata funkcji fonacyjnej krtani. W prawidłowych warunkach fałdy głosowe są rozluźnione podczas wdechu, natomiast podczas wydechu szpara głośni jest zwężona. Powietrze wydychane napotyka na opór w postaci napiętych fałdów głosowych, które jednak pod jego naporem rozszerzają się a następnie z powrotem zwierają. Drgające w ten sposób struny głosowe powodują powstanie dźwięku krtaniowego. Jego charakter zależy od długości, napięcia i budowy fałdów głosowych. Jest on dalej modyfikowany przechodząc przez gardło, jamę nosową i ustną, a dzięki działaniu języka, podniebienia i warg uzyskuje się ostatecznie mowę. W przypadku istnienia patologii wywołującej bezgłos, struny głosowe stale pozostają w oddaleniu i pod wpływem przepływającego powietrza nie powstaje dźwięk.

Polecamy: O czym może świadczyć chrypka?

Dlaczego dochodzi do bezgłosu?

Głos nie powstaje, gdy z jakiegoś powodu zaburzona jest czynność fałdów głosowych. Przyczyną mogą być wrodzone zaburzenia rozwoju krtani, jak rozszczep krtani czy niedorozwój fałdów głosowych. Często do bezgłosu dochodzi w wyniku infekcji, czego przykładem jest zapalenie krtani. Przyczyną może być też uraz uszkadzający szkielet, mięśnie lub stawy krtani. Afonia pojawia się także w przebiegu procesów nowotworowych zajmujących fałdy głosowe i zaburzających ich ruchomość wibracyjną. Dość oczywistą przyczyną bezgłosu jest operacyjne całkowite usunięcie krtani lub obu fałdów głosowych (obustronna chordektomia). Może się jednak zdarzyć, że pomimo zastosowania mało inwazyjnych zabiegów mikrochirurgicznych, fałdy głosowe ulegają uszkodzeniu i nie spełniają po operacji swojej funkcji. Rzadko afonia pojawia się w wyniku uszkodzenia nerwów zaopatrujących krtań jako powikłanie operacji tarczycy lub innych zabiegów w obrębie szyi lub klatki piersiowej. Dosyć często bezgłos ma podłoże psychogenne. Może się pojawić jako reakcja na długotrwały stres, przekraczający możliwości adaptacyjne lub następstwo nagłego urazu psychicznego. Efektem jest niemożność posługiwania się mową dźwięczną. Natomiast podczas kaszlu czy chrząkania pojawiają się dźwięczne odgłosy. W badaniu krtani nie znajduje się żadnych zmian organicznych mogących być przyczyną tego stanu. Pacjent z bezgłosem psychogennym wymaga rehabilitacji foniatrycznej oraz pomocy psychoterapeuty.

Czytaj też: Dlaczego głos się starzeje?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA