Jakie są prognozy w POChP?

UK: Rekordowo niski poziom zakażeń MRSA / fot. Fotolia
Przewlekła obturacyjna choroba płuc należy do chorób osób dorosłych o poważnym rokowaniu. Mimo iż pacjent przez dłuższy czas może odczuwać subtelne objawy, choroba ciągle postępuje niszcząc płuca. Złą prognozę można modyfikować wprowadzając zasady zdrowego stylu życia, jednak mimo to wiele czynników decyduje o przewadze mechanizmu postępującego.
/ 17.03.2011 15:19
UK: Rekordowo niski poziom zakażeń MRSA / fot. Fotolia

POChP jako choroba postępująca

Od momentu zdiagnozowania choroby, POChP powoduje stopniowe uszkodzenie płuc. Dzieje się tak w wyniku występowania przewlekłej reakcji zapalnej. Choroba z subtelnych objawów może dawać coraz większe stopniowo prowadząc do niepełnosprawności a w rezultacie do śmierci. Nie musi jednak tak być - możesz znacząco zwolnić postęp choroby dzięki zachowaniom prozdrowotnym - rzuceniu palenia, przestrzeganiu zasad ochrony osobistej w pracy czy zwiększeniu czasu przebywania na świeżym powietrzu.

Przeczytaj: Jak dotlenić organizm poprzez ćwiczenia?

Prognoza w badaniach

Oznaczono specyficzne czynniki, które nasilają ryzyko bardzo ciężkiej postaci POChP. Szanse na niekorzystny rozwój choroby występują w przypadku silnej reakcji skurczowej oskrzeli przy złych wynikach badań spirometrycznych. Badania te wskazują na stan układu oddechowego, dzięki czemu możliwa jest jego bezpośrednia ocena.

Co jeszcze wpływa na rokowanie w POChP?

Wykazano, iż osoby o słabszej tolerancji wysiłku (szybciej się męczące), palące oraz z większą dusznością mają większą szansę na szybką progresję choroby. Potwierdza to założenie, iż zwiększenie sprawności fizycznej i rzucenie palenia mają znaczący wpływ na poprawę stanu chorych. Dodatkowo nieodpowiednia masa ciała- zarówno zbyt duża jak zbyt mała pogarsza rokowanie pacjentów z POChP. Istotna jest więc odpowiednia dieta, w której zrównoważone będą zarówno składniki jak i ilość kalorii.

Zobacz też: Walcz o swoje zdrowie w POChP!

Poważne powikłania - poważne rokowanie

Jeśli w historii choroby pojawiły się już poważne zaostrzenia, należy spodziewać się gorszego rokowania. Podobnie w przypadku powikłań pod postacią niewydolności oddechowej oraz zmian w wielkości i funkcji serca związanego z problemami w przepływie krwi przez zmienione płuca.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA