POLECAMY

Jakie są powikłania nieleczonego zatokowego bólu głowy?

Zatokowy ból głowy nierozerwalnie łączy się z ostrym zapaleniem zatok. Powikłania nieleczonego bólu zatokowego głowy są więc takie, jak powikłania ostrego zapalenia zatok, czyli: kłopoty z koncentracją, nadmierne zmęczenie, senność, obniżenie nastroju, zmniejszenie codziennej aktywności.
Jakie są powikłania nieleczonego zatokowego bólu głowy?

Powikłania zewnątrzczaszkowe

Zakażenie z zatok może się przenosić przez ciągłość na okoliczne struktury anatomiczne. Najczęściej dochodzi do zmian zapalnych w okolicznych tkankach miękkich podczas zapalenia zatok czołowych, szczękowych oraz sitowych. Stan ten wyraża się obrzękiem, zaczerwienieniem oraz bolesnością przy ucisku.

Wskutek styku zatok ze ścianami oczodołu oraz obecności naturalnych połączeń między wymienionymi strukturami może dochodzić do szerzenia się procesu zapalnego, który powoduje powikłania oczodołowe oraz oczne. W ten sposób może powstawać ropień podokostnowy w przyśrodkowym kącie oka lub we wnętrzu oczodołu, a nawet ropowica oczodołu. Stan taki stwarza zagrożenie zakrzepowego zapalenie zatoki jamistej.

W wyniku rozprzestrzeniania się zmian chorobowych do szczytu oczodołu może dojść do uszkodzenia nerwów i naczyń przechodzących w tamtej okolicy (tzw. zespół szczeliny oczodołowej górnej oraz zespół szczytu oczodołu).

Groźnym dla zdrowia i życia powikłaniem jest zapalenie kości czaszki. Dochodzi do niego częściej u ludzi młodych podczas zapalenia zatoki czołowej. Stwarza ono niebezpieczeństwo, ponieważ zapalenie może wniknąć do jamy czaszki.

Zobacz też: Jak często występuje zatokowy ból głowy?

Powikłania wewnątrzczaszkowe

Powikłania wewnątrzczaszkowe mogą powstawać przez szerzenie się procesu zapalnego z zatok przez otwory naturalne, naczynia krwionośne (żyły twarzy łączą się bezpośrednio z zatokami żylnymi czaszki) lub naczynia chłonne. Najczęściej dochodzi do nich podczas zapalenia zatoki czołowej, klinowej oraz sitowej.

Warto szerzej napisać o zakrzepowym zapaleniu zatoki jamistej (powikłanie oczodołowe oraz wewnątrzczaszkowe), ponieważ jest najbardziej niebezpiecznym powikłaniem zapalenia zatok przynosowych. Śmiertelność w przebiegu tego powikłania wynosi 20 %, natomiast ślepota w 15 %. Do tego stanu dochodzi najczęściej w wyniku niepomyślnego zejścia ropnia oczodołu z zatoki klinowej lub jako powikłanie każdego procesu zapalnego, toczącego się w górnym i środkowym rejonie twarzy, ponieważ spływ żylny biegnie do zatoki jamistej. Do objawów tego schorzenia zaliczamy: zaburzenia ruchomości gałki ocznej, obrzęk powiek, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, narastające zaburzenia widzenia włącznie ze ślepotą. Ponadto: bóle głowy, wzrost temperatury ciała, zaburzenia świadomości.

Do innych powikłań wewnątrzczaszkowych zaliczamy: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień nadtwardówkowy, ropień podtwardówkowy, ropień mózgu.

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które może wystąpić w przebiegu zapalenia każdej zatoki, najczęściej objawia się bólem głowy, wysoką temperaturą, światłowstrętem, sztywnością karku, nudnościami i wymiotami. W celu jego rozpoznania należy wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Ropień nadtwardówkowy jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ nie daje typowych objawów, mogą wystąpić: stany podgorączkowe, bóle głowy w okolicy czołowej, złe samopoczucie. Najczęściej powstaje w przebiegu zapalenia zatoki czołowej. W celu postawienia diagnozy należy wykonać badanie tomografii komputerowej.

Ropień podtwardówkowy charakteryzuje się cięższym przebiegiem. Treść ropna gromadzi się między oponą twardą a pajęczynówką i może powodować podrażnienie opon mózgowo-rdzeniowych oraz ból głowy.

Ropień mózgu nie jest obecnie częstym powikłaniem – najczęściej umiejscawia się w płacie czołowym jako powikłanie zapalenie zatoki czołowej.

Zobacz też: Jak się chronić przede zatokowym bólem zatok?

Jest coraz lepiej!

Dzięki większej świadomości pacjentów na temat objawów zapalenia zatok, precyzyjniejszej diagnostyce i szybkim wdrażaniu antybiotykoterapii, wymienione powikłania zapalenia zatok przynosowych są coraz rzadszym zjawiskiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
witam mam 29 lat i od pewnego czasu mam problem z ropnym katarem,miala juz kilka razy stan zapalny oraz leczona bylam antybiotykami..ale mam kilka dni spokuj i znowu to wraca poniewaz u mnie w pracy dziala bardzo silno klimatyzacja z nawiewem w pracy.uwazam ze to jest przyczyna.pozatym ostatnio wyladowalam w szpitalu poniewaz czulam odretwienie lewej strony twarzy,bolalo mnie ucho,szyja oraz polowa glowy a tyakze zeby po lewej stronie...czy to moga byc przyczyny zlego leczenia zatok???bardzo prosze o odpowiedz
/5 lat temu
1.Na opakowaniu z wodą morską w aerozolu widnieje data 01/2010r.Wodę tą przepisała mi lekarz laryngolog po wizycie, podczas której mówiłem o pojawieniu się jakiejś galarety w dolnym,zewnętrznym kącie oka.Poza tą wodą usłyszałem jeszcze,że to długie leczenie.2.W 1986 roku wykryto u mnie jaskrę,poza tym jestem jednooczny po wypadku w 1962 roku.W związku z jaskrą jestem co kilka miesięcy u okulisty ,tego samego od lat.Moje wspominanie o narastającej tkance w kącikach oczu prowadzi jedynie do stwierdzenia,że to nie jest problem okulistyczny.3.Dwa,trzy lata temu po przeczytaniu różnych artykułów postawiłem sobie diagnozę,przewlekłe zapalenie zatok co przy najbliższej wizycie u lekarza rodzinnego powiedziałem.Bez echa.Tydzień temu skierowanie na rtg.następne do laryngologa z diagnozą:przewlekłe zapalenie zatok.Jutro idę do gabinetu,w którym byłem przed rokiem 2010 r.jak na wstępie.Po wizycie odezwę się.
/6 lat temu
[u][/u]hggghghffbbghh
POKAŻ KOMENTARZE (1)