Jakie są obowiązkowe badania przesiewowe u kobiet w ciąży?

Jakie są obowiązkowe badania przesiewowe u kobiet w ciąży?

Ciąża to niezwykle ważny okres w życiu kobiety. Należy pamiętać, że w tym czasie kobiecie przysługuje szczególna opieka lekarska i ma ona prawo zgłosić się do lekarza w każdej chwili, kiedy tylko odczuwa lęk o zdrowie swoje lub dziecka.
/ 01.12.2010 12:23
Jakie są obowiązkowe badania przesiewowe u kobiet w ciąży?

Badanie tarczycy

W pierwszym trymestrze ciąży obowiązkowo przeprowadzana jest także ocena funkcji tarczycy przyszłej mamy. Oznaczenie poziomu TSH i przeciwciał przeciwko enzymom tarczycy (tzw. anty-TPO), umożliwia zdiagnozowanie łagodnej niewydolności tarczycy i pozwala na określenie ryzyka wystąpienia zapalenia tarczycy po porodzie. Niewydolność tarczycy u kobiet w ciąży jest czynnikiem krytycznym dla rozwoju płodu, stanowi przyczynę poronień, ale także może być bezpośrednim czynnikiem wpływającym na spadek inteligencji dziecka.

Zobacz też: Kiedy zrobić USG tarczycy?

Oznaczenie grupy krwi

W tym samym okresie ciąży (tj. do końca 12 tygodnia) należy również wykonać oznaczenie grupy krwi w celu potwierdzenia lub wykluczenia konfliktu serologicznego. Konflikt serologiczny występuje wówczas, gdy matka posiada grupę krwi z czynnikiem Rh(-), a ojciec dziecka grupę krwi z czynnikiem Rh(+). W takiej sytuacji organizm matki może traktować dziecko z grupą krwi Rh(+) dziedziczoną po ojcu jako „intruza” i może wytwarzać przeciwko niemu przeciwciała. Przy stwierdzonym konflikcie serologicznym i wykryciu takich przeciwciał przeciwko dziecku we krwi matki, w celu zapobiegania powikłaniom jakimi mogą być ciężka anemia i nasilona żółtaczka u dziecka, matce między 28. a 34. tygodniem ciąży podaje się immunoglobulinę anty-D.

Zobacz też: Jakie są objawy niedokrwistości?

Test na kiłę i wirusowe zapalenie wątroby typu B

Do końca pierwszego trymestru obowiązkowo wykonuje się też test VDRL stwierdzający lub wykluczający obecność kiły (a dokładniej przeciwciał anty kiłowych), oznacza się poziom przeciwciał przeciwko WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B).

Poziom glukozy we krwi na czczo

Między 24. a 28. tygodniem ciąży do badań skriningowych należy zaliczyć doustny test tolerancji glukozy. Aby go wykonać, kobieta ciężarna nie musi być na czczo (może zjeść lekki posiłek). W laboratorium otrzymuje się do wypicia roztwór 50 gramów glukozy, a oznaczenie jej poziomu we krwi wykonuje się godzinę później. Stężenie glukozy po godzinie od przyjęcia roztworu glukozy nie powinno przekraczać 7,8 mmol/l. Jeśli wynik testu przesiewowego przekroczy 11,1 mmol/l, lekarz kieruje pacjentkę do ośrodka referencyjnego.

Odbiegnięcie uzyskanych wyników od normy jest wskazaniem do wykonania dwu lub trzypunktowej krzywej cukrowej z obciążeniem 75 gram glukozy i oznaczeniem poziomu glukozy we krwi na czczo, po pierwszej i drugiej godzinie po obciążeniu.

Badania nie należy wykonywać, gdy poziom glukozy na czczo wskazuje na hiperglikemię (przekracza 5,6mmol/l), ale także wtedy gdy pacjentka zwymiotuje po podaniu glukozy. Badanie ma na celu wykrycie cukrzycy ciążowej, której konsekwencją mogą być:

  • wady wrodzone u dziecka
  • wysoka masa urodzeniowa
  • opóźniony rozwój płodu
  • a nawet zwiększone ryzyko śmierci okołoporodowej

U matki cukrzyca ciążowa może prowadzić do nadciśnienia, infekcji dróg moczowych, zaburzeń widzenia i poronienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/16.08.2013 13:16
Mnie ginekolog oprócz podstawowych badań (morfologia, mocz) zalecił badanie na toksoplazmozę oraz posiew z pochwy. Wyniki miałam w normie, jedynie posiew wykazał małą ilość bakterii kwasu mlekowego, przez co byłam bardziej podatna na infekcje. Zaproponował probiotyk dopochwowy lactovaginal, który zakładałam przez 7-dni a trzy pozostałe kapsułki zastosowałam profilaktycznie. Zobaczymy co wyjdzie przy następnym posiewie.