Osoby chore na stwardnienie rozsiane nie powinny rezygnować z życia seksualnego/ fot. Shutterstock

Jakie są objawy i skutki andropauzy?

Czas mija nieubłaganie i dla każdego nadchodzi moment, by przystanąć i przyjrzeć się mijającemu czasowi. Dziś, wiedząc, że męskie przekwitanie, zwane andropauzą, nie jest mitem, sprawdź czy Ciebie również dotyczy. Jakie są jego objawy i skutki?
Osoby chore na stwardnienie rozsiane nie powinny rezygnować z życia seksualnego/ fot. Shutterstock

Głównym powodem występowania LOH (czyli przekwitania męskiego, andropauzy) jest niewydolność hormonalna jąder nadchodząca z wiekiem. Przede wszystkim chodzi o obniżoną produkcję testosteronu.

Okrzyknięty najbardziej „męskim” , niewątpliwie gra jedną z głównych ról w organizmie mężczyzny. Testosteron odpowiedzialny jest za libido i sprawność seksualną, stan fizyczny oraz psychiczny mężczyzny.

Zespołu LOH cechuje się:

  1. Zmniejszeniem seksualnego pożądania (libido) oraz jakości i częstości współżycia.
  2. Zmiennością nastroju z towarzyszącym zmniejszeniem aktywności intelektualnej.
  3. Zaburzeniami snu.
  4. Obniżeniem mięśniowej masy ciała z towarzyszącą utratą siły.
  5. Wzrostem ilości tkanki tłuszczowej.
  6. Zmniejszeniem owłosienia ciała i zmianami skórnymi.
  7. Zmniejszeniem gęstości mineralnej kości wywołującym osteopenię, osteoporozę i wzrost ryzyka złamań kości.

Erekcja

Najbardziej dotkliwymi „objawami” tego stanu są problemy z erekcją, ale także zburzenia w oddawaniu moczu, tycie, łysienie, problemy z pamięcią. Dolegliwości te znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, także pod względem nastroju i kondycji psychicznej.

Problemy z erekcją dotyczą 25% mężczyzn po 50. roku życia, co często przyczynia się do zachorowań na depresję, zmniejszenia poczucia własnej wartości, nieudanych prób współżycia, a w konsekwencji problemów w związku. Niejednokrotnie problemy z erekcją doprowadzają do całkowitej rezygnacji z życia seksualnego. Należy podkreślić, że kłopoty z erekcją nie równają się bezpłodności. Parametry spermiogramu często pozostają prawidłowe.

Polecamy: Depresja a płeć

Prostata i inne dolegliwości

Kolejnym problemem towarzyszącym andropauzie są zaburzenia związane z gruczołem krokowym, czyli prostatą. Objawiają się one problemem z oddawaniem moczu, nierzadko bolesnym. Takie dolegliwości wymagają konsultacji u urologa.

Obok problemów z prostatą, erekcją czy tyciem zaburzenia hormonalne przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia i osteoporozy. Z kolei duża nadwaga prowadzi do wszelkich dolegliwości wynikających z kłopotów z kręgosłupem. Niestety, LOH jest często przyczyną także pogorszenia się kondycji psychicznej mężczyzny, czyli nerwowości, pogorszenia zdolności kojarzenia i zaburzeń pamięci, zaburzeń snu, szybkiego męczenia się, poczucia braku kontroli nad zmianami w życiu i pracy.

Objawów towarzyszących andropauzie może być więcej. Jednak nie wszystko należy zrzucać na barki zaburzeń hormonalnych. Ważne miejsce zajmują też nałogi, sposób odżywiania się i styl życia. Wszystkie te czynniki wspólnie decydują o wkroczeniu przez mężczyznę w czas życiowych podsumowań, co może rzutować na jakość życia osobistego, rodzinnego i zawodowego.

Czytaj również: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o prostacie

  

Autor: dr n. med. Leszek Bergier, Członek Polskiego Towarzystwa Andrologicznego

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/02.09.2014 10:50
Każdy człowiek, niezależnie od wieku, może wyglądać atrakcyjnie i realizować się na polu zawodowym. Nie rozumiem, dlaczego andropauza rodzi lęk, wszak z dokuczliwymi objawami można walczyć. Hormonalna terapia zastępcza to nic złego, panowie, odważcie się prosić o pomoc! Polecam artykuł http://abcandropauzy.pl/lek-przed-andropauza/” Może pomoże zapanować nad strachem?
/16.04.2014 16:55
biore ;geriavit;,naprawde pomaga.mam czeste wzwody,i lepszą kondycje
/18.11.2013 17:56
Od pół roku nie mam wzwodu,nic mi nie pomaga ani wybujałe fantazje erotyczne,onanizm,nawet mineta.Nic mi nie wychodzi żadna odmiana seksu.Próbowałem nawet seksu grupowego,też 0.