Stwierdzenie obecności guzka zimnego wymaga wykonania biopsji

Jakie są najczęstsze złamania w osteoporozie?

Wiadomo, że złamania kości są w osteoporozie częste. Nawet niewielki uraz, który nie zaszkodzi zdrowemu, dla osoby z osteoporozą może oznaczać poważne komplikacje. Co gorsza, niektóre z nich mogą być niezauważalne. Dowiedz się, jakie są najbardziej typowe złamania w osteoporozie.
/ 26.08.2010 12:08
Stwierdzenie obecności guzka zimnego wymaga wykonania biopsji

Osteoporoza związana jest z większą częstością występowania złamań kości, zwłaszcza tzw. złamań niskoenergetycznych, czyli powstałych na skutek niewielkiego urazu, niegroźnego dla osoby zdrowej. Niektóre z nich mogą pozostać w ogóle niezauważone (np. kompresyjne złamania kręgów), inne zaś wiążą się z poważnymi komplikacjami i długotrwałym unieruchomieniem. Istnieje kilka typowych dla osteoporozy lokalizacji złamań, które przedstawiono poniżej.

Złamania kompresyjne kręgów

Jest to najczęstszy rodzaj złamań w osteoporozie. Średnio co czwarta kobieta powyżej 50., a co druga powyżej 85. roku życia ma co najmniej jedno takie złamanie. Znaczna ich większość, bo aż 70% pozostaje niezauważona, a jedynym objawem może być obniżenie wzrostu osoby chorej. Złamania kompresyjne kręgów powstają zazwyczaj podczas rutynowych codziennych czynności i zdarzeń, np. przy wstawaniu z łóżka, potknięciu się, czy nawet kichaniu. Złamaniu najczęściej ulegają dolne kręgi odcinka piersiowego kręgosłupa. Niekiedy złamaniu towarzyszy ostry ból, zlokalizowany na poziomie uszkodzenia, nasilający się przy pochylaniu tułowia. Podstawą rozpoznania złamania jest zdjęcie radiologiczne kręgosłupa. Konsekwencją złamań kręgów są przewlekłe bóle pleców, obniżenie wzrostu (średnio o 2 cm na każdy złamany kręg) oraz pogłębienie kifozy piersiowej (tzw. starczy garb).

Złamania bliższego odcinka (w tym szyjki) kości udowej

Złamania te stanowią najpoważniejszy problem osteoporozy z powodu związanej z nimi wysokiej śmiertelności i częstych innych powikłań. Powstają z reguły na skutek upadku. Ich zrastanie jest utrudnione a u części osób wręcz niemożliwe ze względu na słabe ukrwienie okolicy bliższego końca kości udowej (okolicy biodra). W takich przypadkach leczenie polega na wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego. W złamaniach lepiej rokujących wystarcza operacyjne zespolenie odłamów. Po operacji dąży się do jak najszybszego uruchomienia pacjenta, aby zapobiec groźnym powikłaniom w postaci zakrzepicy, czy zapalenia płuc związanego z długotrwałym unieruchomieniem. Często z uwagi na ogólny zły stan zdrowia chorych i podeszły wiek jest to szczególnie trudne i, niestety, niezależnie od zastosowanego leczenia, w ciągu roku od złamania umiera około 20% osób.

Polecamy: Seks po wymianie stawów biodrowych

Złamania odcinka bliższego kości ramiennej

Leczy się je unieruchomieniem w opatrunku gipsowym lub specjalnym miękkim stabilizatorze. W przypadku tego typu złamań ważne jest szybkie rozpoczęcie właściwej rehabilitacji, która pozwoli zachować sprawne funkcjonowanie stawów łokciowego i barkowego.

Złamania odcinka dalszego kości promieniowej (okolicy nadgarstka) – tzw. złamanie Collesa

Złamanie to powstaje na skutek upadku na wyciągniętą rękę – typowo w zimie, na oblodzonej ulicy. Leczenie polega na nastawieniu złamania i unieruchomieniu kończyny w opatrunku gipsowym na okres około 4 tygodni.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/07.02.2017 12:29
Mój ojciec ma osteoporoze i ma złamane trzy kręgi w kręgosłupie lew strona go bardzo boli z tyłu nie wiadomo czy to moze się zrosnąć jeszcze? Ojciec ma 89 lat.
/23.10.2014 00:21
Proszę o pomoc. Po wypadku komunikacyjnym w dniu 22.08.2014 gdzie na tył mego pojazdu podczas postoju na skrzyżowaniu najechał na mój samochód inny.Po staraniach się o odszkodowanie z OC sprawcy, lekarz orzecznik z jednego z Towarzystwa Ubezpieczeń, nie przyznał mi żadnego uszczerbku na zdrowiu.Nie chcą mi wypłacić odszkodowania oraz z NNW. Orzecznik stwierdza w decyzji: " na podstawie analizy dokumentacji medycznej oraz przeprowadzonych naocznie badań lekarskich należy stwierdzić, ze uraz nie pozostawił żadnego trwałego uszczerbku na zdrowiu.ZGŁASZAJĄCE DOLEGLIWOŚCI SĄ MOCNO PRZESADZONE.Badanie MRI ujawnia liczne zmiany zwyrodnieniowe które nie są spowodowane urazem.Zdjęcie SAMOCHODU ujawnia, ze uraz był NISKOENERGETYCZNY a tego typu urazy nie pozostawiają trwałego uszczerbku na zdrowiu" pomimo leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego. Lekarze Ortopedzi i Neurolog w Szpitalu oraz po badaniach RTG stwierdzili: skręcenie kręgosłupa odcinka szyjnego typu 'C'. Na Zdjęciu RTG kręgosłupa szyjnego Lekarz Medycyny specjalista rentgenolog stwierdza w opisie : odłamanie fragmentu kostnego z przemieszczeniem.Ponadto mam zlecony gorset, zwolnienie lekarskie 42 dni,mam zlecone zabiegi Rehabilitacyjne. Likwidatorzy szkód z Ubezpieczeń uznali szkodę całkowitą pojazdu.Jeszcze nie wypłaconą.Sprawca otrzymał Wyrok Nakazowy stwierdzający jego winę i ukarał go kwotą 600zł. Ubezpieczyciel na podstawie decyzji Orzecznika nie wypłaci mi nic. Bo rzekomo nie było takiego uderzenia przy wypadku bym doznał takiego urazu i trwałego.Nie doznałem uszczerbku na zdrowiu. Pomimo leżenia 7 dni w szpitalu,braniu zastrzyków domięśniowych p.bólowych i p.zapalnych,noszenie gorsetu przez 3 miesiąc,3 krotne nie z mojej winy prześwietlenia RTG i Rezonans !strata czasu na uczęszczanie na zabiegi. Ból, pieniądze na leki,dojazd na zabiegi i cierpienie. To przez wypadek nie z mojej winy cierpię mając bóle kręgosłupa,szyi i głowy. Proszę o pomoc osoby które mogą wypowiedzieć się w temacie fachowo na temat mego urazu i postępowania lekarza orzecznika Pana Piotra Stencel z Bydgoszczy.Czy ktoś z Państwa spotkał się z taką sprawą. Pozdrawiam, i proszę o pomoc oraz o poważną korespondencję( jak napisać odwołanie od tej bzdurnej) moim zdaniem decyzji i co Państwo o tym sądzicie. GG-41663808 biurowacek@onet.pl Mój stan zdrowia jest
/28.08.2013 22:00
w tej chorobie złamać kość można nawet o tym nie wiedząc. Znajoma miała bóle kręgosłupa po prześwietleniu lekarz stwierdził że ma złamany jeden kręg.
POKAŻ KOMENTARZE (3)