POLECAMY

Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy?

Zawroty głowy - nieprzyjemny objaw, który wywołuje lekką dezorientację. Najczęściej nie świadczy o bezpośrednim zagrożeniu zdrowia, ani o konkretnej chorobie. Dlaczego zatem dochodzi do zawrotów głowy? Przeczytaj w jakich okolicznościach mogą Ci się przydarzyć zawroty głowy.
Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy?

Najczęstsze, czyli najmniej groźne przyczyny

1. Choroba lokomocyjna

Zaczyna się w wieku dziecięcym, niektórzy z niej wyrastają, niektórym pozostaje do końca życia. Pojawia się podczas podróży dowolnym środkiem transportu (zwykle samochodem lub autobusem, rzadziej pociągiem czy samolotem). Jest skutkiem niezgodności płynących do mózgu wiadomości – wzrok i słuch odbierają wyraźnie, że ciało się porusza, natomiast błędnik (narząd równowagi w uchu wewnętrznym) nie rejestruje żadnego ruchu ciała. Charakterystyczne zawroty głowy są właśnie wynikiem tego „zamieszania”. Nazwa „choroba” jest używana nieco na wyrost w przypadku choroby lokomocyjnej – obserwowane zaburzenia są bowiem reakcjami czysto fizjologicznymi i naturalnymi w zdrowym organizmie.

Polecamy: Zawroty głowy – jakie mogą być przyczyny?

2. Hipoglikemia (spadek poziomu cukru we krwi)

Nasz mózg do życia i prawidłowej pracy poza tlenem potrzebuje głównie cukru (glukozy). Jeśli zaczyna go brakować we krwi, mózg reaguje zawrotami głowy. Hipoglikemia jest także jedną z przyczyn zawrotów głowy, pojawiających się w czasie ciąży.

3. Miażdżyca

Za zawroty głowy odpowiada w szczególności miażdżyca tętnic doprowadzających krew do mózgu (tętnice podobojczykowe lub szyjne). Blaszki miażdżycowe utrudniają dopływ krwi, przez co zmniejsza się jej ilość. Popyt na krew jest nadal taki sam, natomiast maleje podaż. Konsekwencją są zawroty głowy.

4. Zapalenie ucha

Zawroty głowy mogą się zdarzyć zarówno podczas choroby, jak i po jej zakończeniu. Ucho odpowiada także za nasze poczucie równowagi. Stan zapalny może spowodować powiększenie, przekrwienie lub uszkodzenie delikatnych struktur ucha wewnętrznego. Każda najmniejsza zmiana w tym miejscu może powodować subiektywne odczucia braku równowagi, odbierane właśnie jako zawroty głowy.

5. Leki

Przyjmowanie niektórych leków - ta grupa określana jest mianem „ototoksycznych” (uszkadzających ucho). Są to przede wszystkim niektóre antybiotyki, ale także niektóre leki stosowane w nadciśnieniu tętniczym.

Łagodne położeniowe zawroty głowy

Na to schorzenie może cierpieć każdy, niezależnie od płci, wieku i przyzwyczajeń zdrowotnych. Częstotliwość występowania choroby wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że około 50% osób starszych uskarżających się na zawroty głowy cierpi właśnie na tę dolegliwość. Zawroty głowy w tej chorobie występują przy zmianie położenia głowy (głównie odchylenie jej do tyłu). Pacjenci określają je jako „wirowanie obrazu przed oczami” i niemożność określenia pozycji głowy, które trwają około jednej minuty. Towarzyszy im oczopląs (mimowolne, drobne ruchy gałek ocznych). Leczenie polega na przeprowadzonym przez lekarza zabiegu rehabilitacyjnym polegającym na zsynchronizowanych obrotach głowy. Daje ono lepsze efekty niż przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Zobacz też: Uraz głowy - to brzmi poważnie!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (10)
/4 lata temu
musisz zbadać kręgosłup, miałam takie dolegliwości długo + alergia nosa + bóle zatok nono stop+ nerwobóle twarzy -koszmar .winny jest kręgosłup szyjny - najczęsciej to zwyrodnienia i to wszystko.Ja nie leczę się u .lekarzy ,tylko naturopaci , dużo książek, zioła itp. Syna wyciągnęłam z ostrej alergii skórnej, a teraz leczę swój kręgosłup - glinka + zioła+dieta + joga .Terapia długa , trudna ale po 2 miesiącach ustapiło na 6 tygodni wszystko. Teraz dolegliwości są mniejsze niż kiedyś , głownie nie bli głowa ani zatoki , ale kuracja trwa i cały czas czuję że proces zdrowienia zachodzi. Terapia glinką jest fenomenalna( prostuje kręgosłup itp.) , ale trzeba być cierpliwym i wiedzieć że bedą kryzysy ozdrowieńcze.Jeśli wierzysz w Boga to jak dodasza do tego co wyżej modlitwę - zdrowienie będzie szybsze.Jeśli chcesz to podam literaturę i adresy gdzie co nabyć do terapii.( Terapia glinką robi się w nocy - to wielki + , bo za dnia normalnie funcjonujesz , no niestety w nocy ruchy są ograniczone , ale partner musi to zrozumieć .
/4 lata temu
chce sie skontaktowac z kims kto w sprawie pomocy wleczeniu po udarze bo nikt z lekarzy nie ma nato koncepcji i niechca mnie rechabilitowac bo mam 60 lat
/4 lata temu
Mam bardzo często jak wstanie z łóżka albo z krzesła i odrazu mam mgle przed oczami i czuje że zaraz upadnie bo mam takie uczucie jakby mi scierpialy nogi. Jakie są tego powody??
POKAŻ KOMENTARZE (7)