POLECAMY

Jakie materiały używać w atopowym zapaleniu skóry?

Wrażliwa i atopowa skóra wymaga specjalnej opieki. Nawet zwykłe ubrania mogą powodować podrażnienia i nasilać świąd w atopowym zapaleniu skóry. Dlatego dla chorych na AZS poleca się materiały z naturalnego, oczyszczonego jedwabiu.
Jakie materiały używać w atopowym zapaleniu skóry?

Chorzy na atopowe zapalenie skóry (AZS) muszą ściśle przestrzegać kilku zasad dotyczących materiałów odzieży czy bielizny, które noszą. Niewłaściwie dobrana odzież może nasilić dwa podstawowe objawy AZD: wyprysk skórny oraz świąd. Dlatego w leczeniu i profilaktyce atopowego zapalenia skóry odzież jest jednym ze środków terapeutycznych. Warto stosować odpowiednią odzież i bieliznę profilaktycznie, nie tylko w stanach zapalnych czy nasileniu objawów.

Czy istnieje tkanina idealna dla osób z AZS?

Tkanina idealna to przede wszystkim niedrażniąca nadwrażliwej skóry, kontrolująca temperaturę ciała, usuwająca nadmiar wilgoci bez wysuszania skóry, antybakteryjna, antystatyczna. Wrażliwej lub chorej skórze często poleca się bawełnę. Jest to zdrowy, organiczny i naturalny materiał, który ze względu na obecność wystających mikrowłókien może jednak okazać się niewystarczający dla topików. Poza tym obróbka techniczna bawełny nie jest wolna od wielu środków chemicznych, na które może wystąpić uczulenie.

Na etapie produkcji bawełna ma kontakt z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi takimi, jak: barwniki, środki zmiękczające, środki chroniące materiał przed zabrudzeniem, wodą i zagnieceniami, mogą zawierać też produkty ropopochodne. Osoby z alergią skórną szczególnie muszą zwracać uwagę na rodzaj bawełny, z której wykonane są ubrania i wybierać bawełnę organiczną, która nie powinna wywoływać podrażnienia związkami chemicznymi skomplikowanego procesu produkcji.

Tkaniny syntetyczne też nie są polecane do noszenia przez chorych na wyprysk atopowy. Nylon może wywołać alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry i pokrzywkę kontaktową. Syntetyczne materiały mogą powodować znacznie większe swędzenie i dyskomfort niż bawełna u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry - poradnik

Szlachetny jedwab

Lecznicze właściwości jedwabiu znane są od wieków. Niedawno odkryto także jego zbawienne działanie dla skóry alergików. Dzięki swoim właściwościom pielęgnuje i leczy w naturalny sposób skórę osób z AZS. Skład chemiczny włókna jedwabiu jest bardzo zbliżony do komórek naskórka człowieka, dzięki czemu jedwabne materiały są niezwykle przyjazne i delikatne dla wrażliwej skóry dzieci i dorosłych. Jedwab bardzo dobrze absorbuje wilgoć z otoczenia. Ma to bardzo istotne znaczenie terapeutyczne, gdyż wilgotność (i wychłodzenie) skóry jest czynnikiem wzmagającym potliwość i świąd zwłaszcza u dzieci. Zaletą jedwabiu jest jego zdolność do termoregulacji w efekcie, czego ciało nie poci się, co jest częstym zjawiskiem w czasie snu dzieci z problemami skóry. Bielizna jedwabna oddycha i jednocześnie izoluje, nie zakłócając naturalnej temperatury ciała człowieka. Hipoalergiczność jedwabiu to bezcenna cecha dla osób o wrażliwej skórze, podatnej na uczulenia. Naturalny, oczyszczony jedwab jest antystatyczny, nie kumuluje roztoczy i kurzu dnia codziennego. Odpowiednio pielęgnowany na długo zachowuje swą wytrzymałość i cenne właściwości, gwarantując komfort użytkowania. Noszenie jedwabnej odzieży wskazane jest nie tylko dla osób z atopowym zapaleniem skóry, ale także dla alergików.

Polecamy: Jak wykurzyć roztocza?

Źródło informacji: Asmediadesign, Dermasilk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
Witajcie, My akurat jesteśmy gorącymi orędownikami metody tzw. mokrego opatrunku ( z angielska wet wrapping). Stosujemy to już od jakiegoś roku i efekty są rewelacyjne. Zgodnie z tym co pisane wcześniej, AZS się nie leczy, tylko łagodzi objawy, a przede wszystkim dba o atopową skórę poprzez redukcję nadmiernej suchości i świądu. To co my robimy, to redukujemy właśnie swędzenie i to bardzo bardzo. Taka jest teoria metody mokrego opatrunku, która w Niemczech czy Anglii jest standardem w profilaktyce AZS. DO mokrego opatrunku używamy specjalnych bandaży w postaci rękawa do leczenia azs albo specjalnej odzieży leczniczej do mokrego opatrunku.
/5 lat temu
Ważne w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest odpowiednie dbanie o nawilżanie skóry. Ectoskin p7 jest to preparat który w innowacyjny sposób pielęgnuje podrażnioną skórę przez co zmniejsza uczucie świądu i szczypania. jest w 100% naturalny przez co może być stosowany nawet u najmłodszych dzieci.
/5 lat temu
nową tkaniną dla chorych na atopowe zapalenie skóry jest EVOLON , materiał o właściwościach antygrzybicznych i antybakteryjnych oraz antyroztoczowych. Profilaktyka antyroztoczowa też jest wskazana przy azs, co jest stosunkowo słabo rozpowszechnioną informacją. Jeśli chodzi o piżamkę, to moje dziecko taką używa, od czasu jej używania zniknął problem nadkażeń bakteryjnych i nieprzespanych nocy dziecka. Z całego serca polecam wypróbować. Z tego materiału EVOLON są już na rynku piżamki dla dzieci- htttp//www.dermasova.pl, jest też pościel - www.alergsova.pl
POKAŻ KOMENTARZE (1)