POLECAMY

Jakie leki pomagają rzucić palenie?

Palenie tytoniu jest jednym z głównych i najbardziej rozpowszechnionych nałogów. Palenie jest też podstawowym czynnikiem ryzyka wielu chorób. Leczenie na przykład choroby wieńcowej, przewlekłej choroby płuc nie będzie skuteczne bez rzucenia palenia.
Jakie leki pomagają rzucić palenie? fot. Fotolia

W Polsce pali codziennie 37% dorosłych mężczyzn i 23% kobiet. Poza paleniem biernym i czynnym szkodliwe jest także palenie cygar, fajek czy żucie tytoniu. Nie ma znaczenia, czy palimy papierosy z małą, czy dużą zawartością nikotyny, ponieważ są tak samo szkodliwe. Zaprzestanie palenia jest bardzo trudne i niekiedy dobre chęci oraz silna wola nie wystarczają. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia tego uzależnienia.

Głód nikotynowy

Bez szczerych chęci wyzbycia się palenia oraz silnej motywacji, metody wspomagające leczenie uzależnienia mogą okazać się nieskuteczne. Jeśli jesteśmy gotowi i przestajemy palić, dużą pomocą będzie zwalczanie objawów nikotynowego zespołu abstynencyjnego. Przez wiele lat organizm przywykł do obecności nikotyny, więc kiedy jej brakuje, pojawia się psychiczny`głód`, natrętne myśli o paleniu, niepokój, napięcie, nadmierna nerwowość i drażliwość. Może dojść nawet do obniżenia nastroju, depresji, wystąpienia zaburzeń snu i apetytu.

Czytaj więcej: Odstraszające paczki papierosów

Nikotynowa terapia zastępcza

W zwalczeniu tych objawów pomoże nikotynowa terapia zastępcza. Polega ona na tym, że dostarczamy do organizmu nikotynę (ale nie poprzez palenie). Pozwala to przyzwyczaić organizm do co raz mniejszych dawek nikotyny oraz pozwala na zmianę zachowań i nauczenia się życia bez tytoniu. Bardzo ostrożnie należy stosować tę terapię  u osób po zawale serca, z zaburzeniami rytmu serca i niestabilną chorobą wieńcową. Istnieją różne formy nikotynowej terapii zastępczej – plastry, gumy do żucia, inhalatory i tabletki.

Leki pomocne w walce z paleniem

Drugim lekiem wspomagającym walkę z nikotynizmem jest bupropion. Zmniejsza on objawy zespołu abstynencyjnego po zaprzestaniu palenia. Nie wolno go stosować u osób z napadami drgawkowymi, anoreksją, bulimią, uzależnionych od alkoholu, leków. Co ważne, leczenie bupropionem powinno się rozpocząć około 2 tygodnie przed planowaną datą zaprzestania palenia. Wśród najczęściej występujących działań niepożądanych znajdują się drgawki, bezsenność, pobudzenie i suchość w ustach.

Najnowszym lekiem na rynku i z tego powodu też najdroższym jest wareklina. Substancja ta oddziałując na specjalne receptory powoduje, że nie pojawia się satysfakcja z palenia papierosów, a objawy zespołu abstynencyjnego są mniejsze. Nie wolno stosować warekliny u kobiet w ciąży i osób z niewydolnością nerek.

Jeśli nie przekonuje nas fakt, że palenie naprawdę szkodzi (a nawet zabija) i uważamy że rzucenie tego nałogu jest niemożliwe spróbujmy z pomocą leków przestać palić. Naprawdę warto!

Polecamy: Uzależniony - jak skłonić go, by przyjął pomoc?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/3 lata temu
Z tabexem próbowałam, był dobry ale jak skończyło się opakowanie trudno mi było opanować chęć zapalenia papierosa. Palę do dziś ale Green Smoke, są mniej szkodliwe i o wiele mniej uciążliwe niż zwykłe papierosy i wierzę że w przyszłości całkowicie uda mi się zrezygnować z palenia.
/3 lata temu
ja rzuciłam palenia trzy i pół roku temu przy pomocy Tabexu. Jest skuteczny ale bardzo chciaLam przestać palić,Główną motywacją były pieniądze.w pierwszych miesiącach zawsze robiłam sobie prezenty, W tym roku zrobiłam sobie fajne wakacje. Cęsto chodze do kina i na koncerty .Kiedyś nie było mnie na to stać, Paliłam około 30lat. Pozdrawiam i żyche powodzenia.
/3 lata temu
Książka Allena Carra" Łatwy sposób na rzucenie opalenia",wydrukowałam ja z internetu-rewelacja,psychologiczna,niesamowita,po 40 latach nałogu ok.25 papierosów na dzień rzuciłam-raczej przestałam prawie 2 m-ce temu.Czytajcie,powodzenia
POKAŻ KOMENTARZE (5)