POLECAMY

Jakie choroby przenosi kleszcz?

Kleszcze należą do rodziny pajęczaków. W Polsce żyje około 21 gatunków z 80 spotykanych na świecie. Spotkać je można głównie w niskich krzakach i zaroślach, gdzie doskonale się kamuflują i są prawie niewidoczne. Z danych wynika, że nawet, co trzeci kleszcze przenosi patogeny wywołujące choroby. W Polsce są spotykane głównie borelioza z Lyme oraz środkowoeuropejskie zapalenie mózgu.
Jakie choroby przenosi kleszcz?

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze mają 3-4 mm długości i ciemno brązowy kolor zabarwienia. W Polsce najczęściej można je spotkać w rejonach północno-wschodnich (Olsztyn, Białystok).
W naszej strefie klimatycznej, pajęczaki te przenoszą najczęściej dwie choroby: boreliozę z Lyme oraz środkowoeuropejskie zapalenie mózgu.

Borelioza

Pierwsza z nich borelioza wywołana jest przez krętki z rodzaju Borrelia. Przebieg zakażenia można podzielić na kilka faz. Po około 7 dniach od ukłucia kleszcza, krętki rozprzestrzeniają się w okolicy tworząc wyraźnie odgraniczony rumień( rumień wędrujący). U chorych nieleczonych może się on utrzymywać 4-12 tygodni, po czym znika. W drugiej fazie, w kilka miesięcy po zakażeniu rozwijają się ogólnoustrojowe zmiany( zapalenia stawów, mięśnia sercowego, neuroborelioza). W późnym stadium pojawia się zmiany zanikowe kończyn, parestezje , ból, przewlekłe zapalenia stawów. Bardzo ważny przy postawieniu rozpoznania staję się typowy wywiad świadczący o kontakcie z kleszczem. W razie wątpliwości można wykonać testy immunologiczne(wykrywanie swoistych IgM) w surowicy, które mają znaczenie tylko w przypadku obecności objawów klinicznych. Leczenie jest przyczynowe i zależne od stadium choroby.

Z danych Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2005 roku liczba zachorowań na boreliozę wyniosła ponad 4400 przypadków. Stanowi to 15% wzrost w stosunku do roku 2004 i 23% wzrost w odniesieniu do roku 2003. Należy więc pamiętać o stosowaniu profilaktyki przeciw kleszczom w postaci ubrań ochronnych, środków przeciw kleszczom u szybkim usunięciu kleszcze po ewentualnym ukąszeniu.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Dość często spotykaną choroba na terenie Polski jest środkowoeuropejskie zapalenie mózgu wywołane przez wirusa z rodziny Flaviviridae. Choroba objawia się nagłym początkiem i dwufazowym przebiegiem. W pierwszym okresie występują objawy grypopochodne, nudności, wymioty, biegunka trwające do 7 dni. Po tym okresie następuję samoistne wyleczenie, u niektórych rozwijają się objawy z OUN. W fazie neuroinfekcji może wystąpić zapalenia móżdżku, rdzenia, zapalenie opon. Do rozpoznania służy wykrycie zakażenia wirusowego w pobranym płynie mózgowo-rdzeniowym. Leczenie jest tylko objawowe.

Inne, rzadsze choroby przenoszone przez kleszcze

Do innych chorób przenoszonych przez kleszcze należą babeszjoza, ehrlichioza , tularemia i riketsjozy. Są one jednak bardzo rzadkie.

Babeszjoza wywołana jest przez pierwotniaki. Jej przebieg jest bardzo ciężki z niewydolnością układu immunologicznego mogący prowadzić nawet do śmierci. Przy zdrowym układzie odpornościowym choroba mija po 6-8 tygodniach.

Objawy kliniczne ehrlichiozy trudno odróżnić od boreliozy: bóle głowy, mięśni, zmęczenie. Do prawidłowego rozpoznania niezbędne są wówczas testy serologiczne.

Tularemia również należy do chorób przenoszonych przez kleszcze. Pierwszym objawem jest czerwona grudka, powiększone węzły chłonne, afty w jamie ustnej. Jest to choroba wieloukładowa, mogąca zajmować ważne dla funkcjonowania narządy.

Do kręgu chorób przenoszonych przez kleszcze na człowieka zalicza się także gorączka Q, wywołana przez riketsje. Choroba przebiega bezobjawowo lub objawowo. W tym drugim przypadku, po 2-3 tygodniach po zakażeniu, pojawiają się objawy rzekomo grypowe, gorączka trwająca ok. 2 tyg. Może dołączyć się zapalenie płuc. Przewlekła postać może trwać nawet miesięcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/3 lata temu
Dzięki za radę
/4 lata temu
czy zawsze po ugryzieniu należy zrobić test pod kątem zakażenia boreliozą ?
/4 lata temu
dzięki za radę !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Super !!!!!!!!!!!!
POKAŻ KOMENTARZE (8)