POLECAMY

Jakie choroby dotyczą języka?

Koniec języka za przewodnika. Wiele w tym powiedzeniu prawdy, bo przecież między innymi przez smak poznajemy świat. Poza tym to często język jest świetnym wskaźnikiem naszego stanu zdrowia, chociażby podczas zatrucia lub przeziębienia. Jakie są więc choroby języka i na czym polegają?
Jakie choroby dotyczą języka?

Zapalenie języka

Zazwyczaj przyczyną zapalenia języka jest uraz mechaniczny przez ostre brzegi ubytków próchnicowych lub nieprawidłowe wypełnienia protetyczne. Również urazy chemiczne, których przyczyną są antybiotyki (głównie sulfonamidy), środki używane w stomatologii (kwasy i antyformina) są powodem zapalenia języka. Ponadto czynniki termiczne i alergiczne mogą prowadzić do zapalenia języka. Najczęściej mamy do czynienia z przewlekłą powierzchowną postacią zapalenia. Wyróżniamy także zapalenia ostre, głębokie, złuszczające oraz ograniczone lub rozległe.

Przeczytaj: Choroby jamy ustnej związane z protezami

Objawy

W większości rodzajów zapalenia język jest zaczerwieniony i obolały. Ponadto następuje złuszczanie lub nadmierne rogowacenie nabłonka, głównie brodawek nitkowatych, które sprawiają, że język jest pokryty mazistym, białawo-szarym lub brunatnym nalotem.

W złuszczającym zapaleniu języka zmiany umiejscowione na grzbiecie języka są białoszare, a następnie powiększają się obwodowo i stają żywo czerwone w środku, przez co wyglądają jak pierścienie. Dodatkowo język jest wrażliwy na kwaśne i słone potrawy.

Wskaźnik chorób

Najłatwiej zauważyć zmianę koloru języka podczas zatrucia. Zielonkawa, żółtawa lub biaława barwa zanika wraz z wyzdrowieniem. Także w przebiegu początkowego okresu cukrzycy, niedoborów witamin z grupy B i niedokrwistościach język może wskazać na chorobę. Objawia się to rozlanym zapaleniem języka, któremu towarzyszy pieczenie, ból i mdły smak.

Polecamy: O czym świadczy drożdżyca jamy ustnej?

Język geograficzny

Choroba ta wzięła swoja nazwę od różowych lub czerwonych plam o kulistych zarysach, w obrębie których brakuje brodawek nitkowatych. Zmiany na języku zmieniają swoje położenie. Za przyczynę uważa się zakażenia bakteryjne lub grzybicze i zaburzenia hormonalne. Na dolegliwość tą cierpią zwykle dzieci, a poza zmianami nabłonka jedynym objawem jest nadwrażliwość na kwaśne pokarmy.

Język czarny włochaty

Chociaż nazwa może sugerować, że przyczyna tej choroby tkwi w braku higieny, to jak dotychczas, pozostaje ona nieznana. Podejrzewa się przewlekłe podrażnienia chemiczne, grzyby i choroby ogólnoustrojowe. Istotą choroby jest wydłużenie brodawek nitkowatych, które mają zabarwienie brązowe lub czarne. Leczenie podejmuje się tylko, gdy pacjent odczuwa drażnienie podniebienia, jednak jest ono nieswoiste i nie zawsze skuteczne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/5 lat temu
Nie palcie papierochów, nie pijcie alkoholu i idźcie do Laryngologa.
/5 lat temu
odczuwam od dluzszego czasu cos,jakby moj jezyk byl osnuty pajeczynka,jakby "nieswoj2,lekko piecze,dentysta nic nie stwierdzil,dermatolog pobral probki,ale rowniez nic nie wykazaly!Do jakiego lekarza sie udac?,ogolnie jestem zdrowa,robie systematycznie wszystkie badania!
/5 lat temu
mam problem z językiem. przy spożywaniu posiłku przechodzi przez niego "prąd"- jest to dziwne uczucie, nie do opisania. w trakcie ziewania również pojawia się dziwny ból. ogólnie jak nim ruszam, coś się dzieje. Pomocy!!!!
POKAŻ KOMENTARZE (3)