Jakie badania warto zrobić przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?

Przed dobraniem rodzaju antykoncepcji hormonalnej (doustnej, domięśniowej czy w plastrze), konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, jak również zebranie przez ginekologa rzetelnego wywiadu od pacjentki i dokładne jej przebadanie. Niestety badania te często się lekceważy, a to z kolei owocuje późniejszymi powikłaniami.
/ 31.03.2010 16:35
Przed dobraniem rodzaju antykoncepcji hormonalnej (doustnej, domięśniowej czy w plastrze), konieczne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych, jak również zebranie przez ginekologa rzetelnego wywiadu od pacjentki i dokładne jej przebadanie. Niestety badania te często się lekceważy, a to z kolei owocuje późniejszymi powikłaniami.

Hormony powinny być indywidualnie dobrane do każdej pacjentki. Trzeba rozpatrzyć wraz z lekarzem zarówno korzyści płynące z ich stosowania, jak i powikłania zdrowotne. Ginekolog powinien zebrać szczegółowy wywiad od pacjentki, w którym położy szczególny nacisk na występowanie:
 • zaburzeń zakrzepowo-zatorowych u niej i w jej rodzinie
 • chorób wątroby
 • kobiecych nowotworów np. piersi, jajnika, macicy
 • nikotynizmu
 • nadciśnienia i innych chorób układu krążenia (pomiar ciśnienia)
 • chorób neurologicznych np. udar mózgu, padaczka
Jakie badania warto zrobić przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej?
Następnie powinno mieć miejsce badanie ginekologiczne z wykonaniem cytologii. Dobrze jest też wykonać USG narządów rodnych oraz badanie piersi. Dużą wartość przykłada się również badaniom laboratoryjnym krwi:
 • morfologia
 • koagulogia (czas krwawienia i krzepnięcia, czas koalinowo-kefalinowy, czynniki krzepnięcia)
 • rozmaz krwi obwodowej
 • badania wątroby (AlAT, AspAT, GGTP)
 • poziom cholesterolu i glukozy we krwi
 • profil hormonalny
Dla własnego czystego sumienia i upewnienia się czy nie wystąpią u kobiety zaburzenia związane z krzepliwością, warto zbadać sobie obecność czynnika Leiden i aktywność antytombinową osocza (antytrombina III).
Powinny je wykonać szczególnie kobiety, które mają obciążony wywiad pod kątem zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Obecność czynnika Leiden jest główną przyczyną wrodzonych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Niestety za takie badanie trzeba sobie samej zapłacić, a koszt nie należy do najniższych – to około 150zł. Badanie jednak wykonuje się raz na całe życie. Aktywność antytrobinowa osocza, także nam mówi o ryzyku zakrzepowym.
Jeżeli obecny jest czynnik Leiden, a aktywność antytrombinowa osocza jest niska, wtedy nie wolno stosować antykoncepcji hormonalnej.

Nie omijajmy badań przed rozpoczęciem antykoncepcji. Stanowią one cenne źródło informacji o naszym zdrowiu i pozwolą monitorować wpływ hormonów na nasz organizm. Podczas przyjmowania tabletek także warto kontrolnie wykonywać podstawowe badania (morfologia, koagulogia, czynność wątroby). Należy też bacznie obserwować swoje ciało i wszelkie niepokojące sygnały wyjaśniać ze swoim lekarzem ginekologiem. Pamiętajmy też pamiętać o badaniach piersi – comiesięczne samobadanie i USG piersi na zlecenie lekarza.

Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/30.03.2014 08:57
wiecie ja bylam u ginekologa pierwszy raz wydalam za wizyte 150 zl w tym badania bez cytologii i dala mi karteczke z badaniami 12 badan..poszlam z tym do rodzinnego ktora powinna przepisaf mi skierowanie ale nie przepisala ze wzgledu na to ze prywatny ginekolog nie podlega tej przychodni kazal mi robic wszystkie badania prywatnie to poszlam spytalam o cene i zlapalam sie za glowe 200 zl wiec 150 i 200 plus wrocenie do gin i kolejnaa wizyta 150 wychodzi 500 zrezygnowalam z tego ginekologa naciagara na kase i tyle
/19.09.2010 23:42
w Polsce mało który lekarz zleca badania krwi przed wypisamiem recepty na antykoncepcje hormonlaną, robią to "na oko", potem zmnieniają na inne przy następnych wizytach jak pacjętka się skarży, że coś jest nie tak, jaki to ma sens? nie wiedzą, że źle dobrane hormony mają wiele skutkó ubocznych?!
/07.11.2011 18:07
nie tylko w Polsce. W Niemczech i Wielkiej Brytanii jest identycznie, a nawet gorzej.
POKAŻ KOMENTARZE (4)