Jak zwiększyć sprawność swojego mózgu?

Wielu z nas nie wie w jaki sposób sprawić, by nasz mózg działał sprawniej. Nie mówię już tutaj o różnorodnych technikach, które pozwalają na zapamiętywanie większej ilości materiału, szybsze czytanie, ale o sposobach, które sprawiają, że mózg jest w lepszej kondycji.
Wielu z nas nie wie w jaki sposób sprawić, by nasz mózg działał sprawniej. Nie mówię już tutaj o różnorodnych technikach, które pozwalają na zapamiętywanie większej ilości materiału, szybsze czytanie, ale o sposobach, które sprawiają, że mózg jest w lepszej kondycji.

Problemy dotyczące tego organu nie dotyczą jedynie osób w wieku podeszłym. Mogą zacząć się już w wieku średnim albo nawet wcześniej. Zmiany te jednak nie są nieodwracalne.

Według dr Juliana Whitakera, bardzo ważne jest zrozumienie, że niektóre zmiany w funkcjonowaniu mózgu wpływają na zdolność wykonywania zawodu, zajmowania się tym, co nas interesuje lub też po prostu budowania własnych aktywów.

Jak zwiększyć sprawność swojego mózgu?

Może także przeszkodzić w angażowaniu się w życie towarzyskie, nawiązywaniu nowych kontaktów. Jeśli jednak zadbamy o kondycję naszego mózgu, możemy zachować sprawność umysłu a nawet poprawić efektywność swojej pracy.

Może ktoś pomyśli, że bez sensu jest pisać o poprawianiu stanu swojego umysłu, jeśli ma się 20-30 lat. Myślę jednak, że warto mieć tą wiedzę i stosować ją w każdym wieku. Bowiem jeśli stan naszego mózgu nie jest dobry, nie będziemy mieli energii oraz motywacji do tworzenia rzeczy, które są naszą pasją.

Co sprawia że mózg działa?

Na funkcjonowanie mózgu mają wpływ różne hormony. Dzięki nim w mózgu dochodzi do niezliczonych reakcji, w wyniku których neurony w mózgu komunikują się. Według naukowców estrogen, testosteron oraz DHEA są hormonami, które oprócz regulowania czynności rozmnażania, zaliczają się także do neuroprzekaźników.

Mają bardzo duży wpływ na nastrój oraz funkcje umysłowe. Aby zachować sprawność umysłu, musimy dostarczać do mózgu antyutleniacze. Znajdują się one w pokarmie, występują także w formie suplementów diety.

Dobra dieta powinna być bogata w witaminy A, C i E, beta karoten, kwas linonowy oraz selen. Bardzo skutecznym suplementem dla mózgu jest miłorząb.

Ziele miłorzębu zawiera związki zwane flawonoidami, które nie pozwalają działać wolnym rodnikom. Dzięki przyjmowaniu miłorzębu, poprawiamy krążenie oraz dystrybucję tlenu i składników odżywczych w organizmie. Badania dowiodły, że miłorząb może znacznie poprawić ludzką pamięć, nawet u tych osób, które po części ją straciły.

Nie pozwól stresowi opanować swojego umysłu.

Stres bardzo szkodzi naszym umysłom. Jest on także czynnikiem przedwczesnego starzenia się mózgu. Kiedy stale jesteśmy narażeni na psychiczne lub fizyczne napięcie, w naszym organizmie dochodzi do takich reakcji fizjologicznych, które można porównać z decyzją „walcz lub uciekaj” w sytuacji uznawanej za niebezpieczną.

Zostają wtedy uwolnione hormony stresu, które docierają do tkanek mózgu i sygnalizują mu niebezpieczeństwo. Organizm nie może radzić sobie cały czas z tak wielkim pobudzeniem. Powoduje to przecież drażliwość, nieumiejętność zapanowania nad sobą, bezsenność a także inne objawy, które sprawiają że czujemy się coraz gorzej. Dodatkowo, jak wykazały badania, przedłużające się stany napięć przyspieszają starzenie się mózgu i uszkadzają partie odpowiedzialne za pamięć oraz uczenie się.

Warto więc znać sposoby zapobiegania obniżeniu kondycji własnego mózgu a także metody odżywiania tego organu. Można nawet powiedzieć, że wiedza ta jest nieodzowna, jeśli chcemy działać sprawnie i skutecznie.

Władysław Ochojski
źródło: artelis.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
Cavinton forte dobrze wpływa na zapamiętywanie, także dla studentów, którzy nie mogą uporać się z ogarnięciem materiału byłby w sam raz.
/6 lat temu
Tak, ale cavinton jest chyba na receptę i do lekarza trzeba iść. Ale jeśli komuś zależy na zwiększeniu kondycji swojego mózgu to powinien się przejść.
/6 lat temu
Szkoda, ze nikt nie wspominał , że cavinton forte poprawia pamięć i koncentrację.
POKAŻ KOMENTARZE (2)