Jak zwalczyć nawracające torbiele jajników?

Torbiele jajników są sprawą dosyć powszechną i wiele kobiet dowiaduje się w pewnym momencie swojego życia od ginekologa, że mają torbiel. Na szczęście torbiele są niegroźnymi przypadłościami i najczęściej ustępują samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach bez leczenia. Niemniej jednak, kobieta, u której raz pojawiła się torbiel, musi liczyć się z tym, że jest ona predysponowana do ponownego rozwoju cysty.
Jak zwalczyć nawracające torbiele jajników?

Nawracające torbiele dotyczą zarówno kobiet w wieku rozrodczym, jak również nie są rzadkością u kobiet po menopauzie. Co sprawia, że u niektórych kobiet torbiele nie występują w ogóle, a u innych co rusz nawracają?

Naukowcy nie obejmują jednoznacznego stanowiska co do czynników odpowiedzialnych za skłonności do powstawania cyst, jednak z całą pewnością odgrywają tu m.in. rolę czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Zauważono, że kobiety, których matki miały torbiele jajników, są bardziej predysponowane do wystąpienia podobnych przypadłości. Zdarza się również, że po wielu latach problemów z nawracającymi torbielami, nagle tendencja do ich powstawania z niewyjaśnionych powodów maleje lub całkiem zanika.

Czytaj też: Co to jest torbiel jajnika i jakie są jej przyczyny?

Jak zapobiegać nawrotom?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeżeli nawracające torbiele są tak zwanymi torbielami czynnościowymi, można się ustrzec przed ich powstawaniem przyjmując leki hormonalne (prościej mówiąc: tabletki antykoncepcyjne). Ich działanie polega na hamowaniu owulacji poprzez utrzymanie odpowiedniego, stabilnego stężenia hormonów. Zaburzenia równowagi hormonalnej organizmu są jednym z czynników sprzyjających tworzeniu się torbieli, dlatego, oprócz leków, ważne jest dbanie o prawidłowy balans hormonalny również na inne sposoby.

Zaleca się modyfikację stylu życia, polegającą na unikaniu stresu, regularnym (!) wysiłku fizycznym, a także na stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety. Ważne jest, by kobieta, mająca skłonności do powstawania u niej torbieli zachowała czujność i nie zaniechała systematycznych wizyt kontrolnych u ginekologa.

O ich częstości decyduje lekarz indywidualnie w każdym przypadku, jednak nie powinny być one rzadsze niż raz na rok.

Czytaj też: Torbiele jajników a antykoncepcja hormonalna

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/2 lata temu
Dzięki za płomyczek nadziei. Jestem w podobnej sytuacji staramy się o dziecko a przechodzę podobne problemy co Pani z tymi torbielami też laparoskopia, laparatomia po kilku latach i znow nawroty tych torbieli:( Psychicznie można zwariować.
/2 lata temu
Miałam torbiel z walczyłam go czopikami ja boje sie o pwrut go ja
/2 lata temu
Moja historia zaczęła się w 3 klasie gimnazjum gdzie przed rozpoczęciem roku szkolnego pierwszy raz poszłam do ginekologa z nieregularnym okresem. Po badaniu usg pani doktor stwierdziła torbiel lewego jajnika średniej wielkości, przypisala luteine i po miesiącu kolejna wizyta. Na następnej wizycie okazało się ze torbiel się powiększa. Dostałam skierowanie do szpitala na operację usunięcia torbieli podczas operacji usunięto mi pół jajnika. Przy wypisie dostałam tabletki antykoncepcyjne i nakaz kontroli za 3 miesiące u ginekologa. W 2012 roku podczas rutynowej kontroli bum okazało się ze nastąpił nawrót tym razem na obu jajnika. To był dla mnie cios. W listopadzie kolejna operacja. Niedawno znów byłam na kontroli i znów zła wiadomość jednakże dużo mniejszy niż poprzednie p. doktor powiedziała ze sama jestem sobie winna gdyż odstawiłam tabletki na 9 miesięcy. Teraz wiem ze tabletki antykoncepcyjne regulują hormony i zapobiegają powstawaniu cyst
POKAŻ KOMENTARZE (12)