Kobieta z gorączką fot. Fotolia

Jak zbić gorączkę - jak obniżyć wysoką temperaturę

Wysoka temperatura nie tylko uprzykrza życie, ale może być również niebezpieczna dla zdrowia. Radzimy jak radzić sobie z gorączką
Marta Wilczkowska / 04.04.2018 13:34
Kobieta z gorączką fot. Fotolia
Normalna temperatura naszego ciała to ok. 36,6 st. C. Każde większe odchylenie w dół lub w górę skali termometru nie tylko zaburza funkcjonowanie organizmu, ale może też być niebezpieczne dla zdrowia. Zobacz co zrobić, by zbić wysoką gorączkę:

Kiedy stwierdza się gorączkę?

Każda wartość temperatury przekraczająca 36,6 st. C powinna zwrócić naszą uwagę. Jednak nie trzeba od razu sięgać po leki - jeśli temperatura nie przekracza 37,5 st. C, mówimy wówczas o tzw. stanie podgorączkowym. W takich przypadkach możemy spróbować zbić temperaturę za pomocą domowych sposobów - zimnych okładów, aspiryny, czy herbaty z kwiatów lipy z rozgrzewającymi malinami.Jednak kiedy temperatura przekracza 37,5 mamy do czynienia z gorączką. Wtedy też trzeba podjąć poważniejsze kroki, a jeśli gorączka stale rośnie - rozważyć wizytę u specjalisty.

Jak obliczyć dawkę leku?

Jeśli zdarzy się, że gorączka przekroczy 38,5 st. C, należy podać paracetamol (Apap, Panadol, Efferalgan) w dawce minimum 15 mg na kilogram masy ciała, czyli dla osoby ważącej 70 kg: 2 tabletki po 500 mg. Po 15–20 minutach temperatura nie powinna dalej się podnosić.

Jak zbić wysoką gorączkę?

Kiedy już podamy leki a temperatura przestanie rosnąć, można wówczas podjąć kroki, które pomogą zbić temperaturę do normalnego poziomu:

  • ochładzanie za pomocą kąpieli (woda powinna być ciepła, jedynie kilka stopni chłodniejsza od temperatury ciała),
  • zimne okłady na czoło, kark, łydki,
  • zimne płyny do picia.

Jeśli to nie pomaga, należy podać lek z grupy NLPZ (niesterydowych leków przeciwzapalnych), np.:

  • ibuprofen (Ibufen, Ibum, Nurofen) w dawce 400 mg lub
  • kwas acetylosalicylowy (Aspirynę, Polopirynę) 1000 mg oraz kontynuować ochładzanie.

Warto wiedzieć! Gorączka powyżej 39 st C. bardzo męczy i osłabia organizm. Najbardziej wrażliwy na tak duże podwyższenie temperatury jest mózg, ale zagraża mu dopiero gorączka powyżej 41,5 st. C. W takiej sytuacji należy wezwać pogotowie.

Dowiedz się więcej o przyczynach bezobjawowej gorączki u dorosłych z naszego forum medycznego.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu zamieszczonego w dwutygodniku "Przyjaciółka"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/15.11.2018 14:48
daj cmokusia
/23.02.2017 11:01
Dzień dobry. Mój mąż ma wysoka temperaturę nie możemy jej zbić. Przez chwilę było lepiej, wizytę u lekarza mamy za 2,5 h co mam robić?
/16.02.2017 15:32
"Zbić gorączkę [...] rozgrzewającymi malinami"; cały artykuł napisany przez zupełnego laika. Powinno się zakazać takich artykułów, szerzących nieprawdziwe informacje, a działających na korzyść przemysłu farmaceutycznego. Wszędzie jesteśmy bombardowani bzdurnymi reklamami superleków na objawy przeziębienia i grypy. Tymczasem gorączka to naturalny mechanizm obronny, wykształcony w wielu tysiącach lat ewolucji. Zbijać gorączkę? Tak, jeżeli zagraża organizmowi, czyli powyżej 40*C. Przekopałem literaturę medyczną i różne badania: wszędzie powtarza się zalecenie zbijania, jeżeli przekroczy 39,5-40,5 (wyłącznie po to, żeby nie uszkodzić organizmu!!). Dajcie walczyć swojemu organizmowi!!! Zbijanie gorączki poniżej tej temperatury powoduje szkody dla układu odpornościowego i przedłuża infekcję. Wyjątek stanowią małe dzieci, u których szybko może dojść do odwodnienia.
POKAŻ KOMENTARZE (8)