Bakteria E. coli. Objawy i leczenie zatrucia

e. coli fot. Adobe Stock
Bakteria E. coli to inaczej Escherichia coli lub pałeczka okrężnicy. Bytuje w ludzkim jelicie grubym, a zakażenie nią może być bardzo groźne i prowadzić nawet do śmierci. Zakażenie E. coli rozpoznamy po wodnistych lub krwawych biegunkach, wymiotach, nudnościach, bólach brzucha i głowy.
/ 30.07.2020 15:50
e. coli fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym j​est bakteria E. coli?
  2. Skutki zakażenia E. coli
  3. Objawy zakażenia E. coli
  4. Drogi zakażenia E. coli
  5. Leczenie zatrucia E. coli

Czym jest bakteria E. coli?

Escherichia coli (E. coli lub pałeczka okrężnicy) to bakteria z rodziny enterobakterii (Enterobacteriaceae), naturalnie występująca w naszych jelitach, która spełnia ważną, pożyteczną rolę w prawidłowym działaniu układu trawiennego - bierze udział w rozkładzie pokarmu, a także produkcji witamin z grupy B i K. Część szczepów jest jednak dla nas groźna.

Skutki zakażenia E. coli

Niektóre szczepy bakterii mogą powodować infekcje w postaci zatrucia pokarmowego. Do groźniejszych szczepów należą E. coli O157:H7 (enterokrwotoczny) oraz szczep wytwarzający toksyny Shiga. Niekiedy przebieg zakażenia jest na tyle ciężki, że prowadzi do uszkodzenia nerek, a nawet zgonu. Na cięższy przebieg choroby narażone są:

  • dzieci,
  • osoby starsze,
  • kobiety w ciąży,
  • osoby z osłabionym układem odpornościowym.

Chociaż większość z nas kojarzy E. coli z zatruciem pokarmowym, to jednak te drobnoustroje odpowiadają również za inne rodzaje infekcji, które wymagają odmiennego leczenia. Bakterie E. coli mogą powodować m.in.:

Objawy zakażenia E. coli 

Okres inkubacji infekcji E. coli, czyli czas od zarażenia do pojawienia się objawów, wynosi od 1 do 10 dni. Zakażenie może objawiać się jak zatrucie pokarmowe:

Objawy infekcji E. coli trwają zazwyczaj 5-10 dni i samoistnie ustępują.

Jak można się zarazić bakterią E. coli?

O zachorowanie z powodu E. coli nie jest trudno. W przypadku zatruć pokarmowych decydujący jest kontakt z surową zakażoną żywnością i brak odpowiedniej higieny przygotowywania posiłków. Bakterią E. coli można się więc zarazić przez:

  • niemycie rąk przed jedzeniem i przygotowywaniem żywności,
  • łączenie potencjalnie zakażonej żywności z podawaną na surowo, np. kładzenie surowego mięsa z owocami i warzywami lub używanie tych samych noży i deski do krojenia,
  • spożywanie nieprzegotowanych, niepasteryzowanych serów, mleka, mięsa (wieprzowego, wołowego, drobiu),
  • spożywanie produktów nieumytych.

E. coli można się także zarazić, pijąc skażoną wodę lub używając przygotowanych z niej kostek lodu. Z tego względu powinniśmy – w krajach, gdzie nie przestrzega się restrykcyjnie higieny – pić wyłącznie wodę butelkowaną.

W przypadku infekcji innych niż zatrucie pokarmowe do przeniesienia bakterii E. coli może dojść poprzez seks analny (bakterie mogą przenieść się np. do cewki moczowej), cewnikowanie czy uszkodzenie ściany przewodu pokarmowego (nadżerki, leczenie onkologiczne).

Leczenie zatrucia E. coli

W zakażeniu E.coli w większości przypadków nie stosuje się leczenie przyczynowego, czyli ukierunkowanego na zwalczenie bakterii. Chory powinien pozostać w domu, odpowiednio się nawadniać (najlepiej płynami z elektrolitami), by zapobiegać odwodnieniu, odpoczywać i jeśli to możliwe, jeść produkty ubogie w błonnik (krakersy, tosty, paluszki). Czasami w leczeniu E. coli stosuje się antybiotyki – skuteczne są penicyliny, tetracykliny i cefalosporyny.

Do lekarza należy się zgłosić, jeśli:

  • objawy dotyczą dziecka poniżej 3 miesięcy,
  • ból brzucha nie ustępuje lub się nasila, 
  • biegunce towarzyszy gorączka,
  • wymioty trwają dłużej niż 12 godzin,
  • biegunka nie ustępuje po 4 dniach u dorosłego, a po 2 dniach u dziecka,
  • występuje krew w kale lub ropa,
  • pojawiają się inne niepokojące objawy: zawroty głowy, skąpomocz, zaburzenia świadomości, senność.

​Źródła: www.healthline.com/health/e-coli-infection
www.webmd.com/food-recipes/food-poisoning/what-is-e-coli

​Więcej na temat zatruć pokarmowych:
Zatrucia pokarmowe – objawy i zapobieganie
Zatrucie pokarmowe - sposoby na ból brzucha, wymioty, wzdęcia i biegunkę
Zatrucie pokarmowe – przyczyny i postępowanie [VIDEO]
Zatrucie pokarmowe u dziecka - 10 rzeczy które musisz wiedzieć
Zatrucie alkoholowe: objawy, leczenie, pierwsza pomoc
Zatrucie grzybami: profilaktyka, objawy, pierwsza pomoc
Biegunka podróżnych - jak leczyć zatrucia pokarmowe na wakacjach
Pierwsza pomoc w zatruciach

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA