Zamiast frytowanych potraw sięgnij po świeże warzywa.

Jak zapobiegać zaburzeniom odżywiania?

Życie w biegu, niedbałe spożywanie posiłków i obsesyjne dążenie do uzyskania nienagannie szczupłej sylwetki. Na zaburzenia odżywiania cierpi coraz więcej osób, dietetycy biją na alarm.
/ 16.10.2012 18:24
Zamiast frytowanych potraw sięgnij po świeże warzywa.

Problem zaburzeń odżywiania jest powszechny, choć ludzie są świadomi konsekwencji anoreksji czy bulimii, często lekceważą problem i uważają, że z łatwością go pokonają.  Nic bardziej mylnego. Nie wystarczy zacząć prawidłowo przyjmować pokarmy ponieważ te zaburzenia, mają podłoże psychologiczne, a przekonać umysł do zmian jest zacznie trudniej. Musimy pamiętać, że nieleczone choroby wywołane zaburzeniami odżywiania przez wyniszczenie organizmu prowadzą nawet do śmierci.

Aby uchronić siebie i swoich najbliższych od ryzyka zachorowania na anoreksję, bulimię czy inne zaburzenia, wprowadźmy do swojego codziennego życia wiele zdrowych nawyków. Jedzmy regularnie o stałych porach, zaplanujmy sobie spożywanie posiłków i przestrzegajmy zasady 5 posiłków dziennie. Wprowadźmy do naszej diety wiele zdrowych produktów i wyzbądźmy się przekonania, że obiad musi być trzydaniowy, bardzo syty i kaloryczny.

Zobacz też: jak działa psychoterapia w leczeniu zaburzeń odżywiania?

Nigdy nie jedzmy w biegu, zawsze przyjmujmy pokarmy na siedząco. Wystrzegajmy się także sytuacji stresowych i reagowania na nie większymi porcjami żywieniowymi. Nie kumulujmy w sobie złych emocji, nauczmy się ich wyzbywać, chociażby przez rozmowę z bliską osobą. Dbajmy o kontakty z rodziną i przyjaciółmi, którzy są dla nas wsparciem i starajmy się unikać wydarzeń wywołujących w nas negatywne uczucia. To klucz do osiągnięcia stanu, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucia i oddala nas zaburzeń odżywiania.

Polecamy: Mity w odchudzaniu

Chrońmy także swoje dzieci, które w okresie dojrzewania są najbardziej narażone na problemy związane z anoreksją i bulimią. Szybkie rozpoznanie i profilaktyka ustrzegą nas i naszych bliskich przed tymi chorobami.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/04.11.2015 14:23
Najważniejsze jest to żeby nie przenosić na dzieci trendów modowych w jedzeniu, tu raczej sztywno trzeba trzymać się zasad żywienia, chroni to przede wszystkim przed problemami z układem pokarmowym, środki takie jak dicoepeg junior pomagają w przypadku uciążliwych zaparć zwykle będących skutkiem niewłaściwej diety.
/07.06.2013 10:31
Wokół zaburzeń odżywiania we współczesnym społeczeństwie krąży wiele mitów. Błędne przekonania dotyczące odżywiania, stylu życia czy stosowania diet, mogą prowadzić do choroby, ale jednocześnie niedostateczna wiedza na temat zaburzeń może pogłębiać bądź utrudniać wyjście z nich
/18.04.2013 13:16
Nie odchudzac się z dietami-cud - proste!