POLECAMY

Jak wygląda leczenie operacyjne gruczolaków przysadki mózgowej?

Gruczolak przysadki jest najczęstszym guzem tego gruczołu i najczęstszą przyczyną nadmiernego wytwarzania hormonów jej przedniego płata. Na czym polega leczenie gruczolaków? Kiedy wskazana jest operacja? Jak ona przebiega?
Jak wygląda leczenie operacyjne gruczolaków przysadki mózgowej?

Rodzaje gruczolaków przysadki

Gruczolaki przysadki należą do łagodnych zmian nowotworowych. Można je podzielić na guzy hormonalnie czynne (wydzielające) i hormonalnie nieczynne (niewydzielające). Wśród gruczolaków wydzielających najczęściej występują: gruczolaki prolaktynowe (ponad połowa), gruczolaki produkujące hormon wzrostu (15 – 25%) i gruczolaki adrenokortykotropowe (5%).

Podziału guzów można także dokonać ze względu na ich rozmiar. Jeśli średnica guza przekracza 1 cm zmiana nazywana jest makrogruczolakiem, jeśli średnica jest mniejsza mikrogruczolakiem.

Niepokojące symptomy

Objawy kliniczne gruczolaków przysadki mózgowej wynikają z obecności masy nowotworowej, a także z nadprodukcji niektórych hormonów.

Guz może uciskać przysadkę, podwzgórze oraz nerwy wzrokowe, powodując m.in. niedoczynność przysadki, pogorszenie ostrości wzroku i ograniczenie pola widzenia.

Zaburzenia hormonalne towarzyszące gruczolakowi prolaktynowemu obejmują: osłabienie potencji i libido, zaburzenia miesiączkowania oraz niepłodność.

Gruczolak może również produkować hormon wzrostu. Taki stan u dzieci objawia się gigantyzmem, natomiast u dorosłych akromegalią, czyli znacznym powiększeniem dłoni, stóp, żuchwy i języka. Dodatkowo może wystąpić cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osłabienie mięśni, bóle stawów, osteoporoza oraz kardiomiopatia przerostowa.

Produkcja hormonu adrenokortykotropowego powoduje rozwój choroby Cushinga (zespół objawów związanych z nadmiernym stężeniem kortyzolu m.in. otyłość centralna, rozstępy skórne, osteoporoza, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, trądzik).

Przeczytaj: Jakie badania hormonalne w diagnostyce chorób przysadki?

Jak wygląda leczenie?

Metody leczenia gruczolaków przysadki obejmują farmakoterapię oraz leczenie operacyjne. Wybór terapii zależy od typu gruczolaka.

W przypadku gruczolaków niewydzielających, które nie powodują zaburzeń pola widzenia oraz nie zmieniają swojego rozmiaru przez lata, konieczna jest tylko obserwacja. Jeśli dochodzi do zaburzeń pola widzenia lub powiększenia guza wskazane jest leczenie operacyjne.

Większość gruczolaków prolaktynowych wymaga wyłącznie leczenia farmakologicznego. Stosowane są wówczas leki dopaminergiczne (agoniści receptora dopaminergicznego) głównie:

  • bromokryptyna,
  • chinagolid,
  • garbegolina.

Leczenie operacyjne wykonywane jest w rzadkich przypadkach, kiedy leki nie są skuteczne lub chory bardzo źle je toleruje.

Polecamy: Hiperprolaktynemia - najnowsze techniki leczenia

Terapia gruczolaków produkujących hormon wzrostu polega na  chirurgicznym usunięciu guza. Przed wykonaniem zabiegu podaje się leki zmniejszające jego rozmiar. Są to analogi somatostatyny o przedłużonym działaniu: oktreotyd, lanreatyd. Leczeniem uzupełniającym w przypadku nieskutecznego leczenia zabiegowego, jest radioterapia.

Leczenie gruczolaków adrenokortykotropowych opiera się głównie na zabiegu chirurgicznym. Przed operacją chory powinien przyjmować ketokonazol, który m.in. zmniejsza ilość powikłań zakrzepowo-zatorowych, a także ułatwia terapię cukrzycy i nadciśnienia u tych pacjentów.

Operacja neurochirurgiczna

Leczenie zazwyczaj obejmuje chirurgiczne usunięcie nowotworu. Dostęp do guza można uzyskać przez czaszkę lub przez zatokę klinową. Małe gruczolaki są najczęściej usuwane poprzez zabieg przezklinowy, czyli wykonywany przez nos, natomiast duże zmiany muszą być operowane przezczaszkowo.

Dostęp przezklinowy umożliwia wykonanie operacji metodą endoskopową polegającą na wprowadzeniu endoskopu przez przewód nosowy pacjenta. Sonda kierowana jest brzegiem małżowiny nosowej środkowej do zachyłka klinowo-sitowego, następnie przez zatokę klinową do przysadki. Metoda ta charakteryzuje się małą inwazyjnością, a tym samym niewielkim ryzykiem powikłań.

Podsumowując: sposób leczenie gruczolaków przysadki jest ściśle uzależniony od ich rodzaju. Niektóre wymagają tylko leczenia farmakologicznego, inne natomiast usuwane są chirurgicznie. Czasami wybór terapii związany jest z typem objawów. Operacje wykonywane są przezczaszkowo lub przez zatokę klinową.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/2 lata temu
Miałam operacje usunięcia gruczolaka w 2012 roku. Nie wiem czy to tylko mi bo byłam mała czy robią tak wszystkim aby mieć więcej miejsca, ale zrobili mi dziurę w tej kości/chrząstce co odgradza przegrody. No cóż, oddycha mi się przez to gorzej i nos nie ma podpory przez co tak trochę opadł. I teraz zamiast ślicznego, wąskiego noska mam wielki płaski kulfon. A i jeszcze w szpitalu jak wyjmowali mi opatrunek z nosa to ból był przeokropny. A no i jak miałam ten opatrunek to mogłam oddychać tylko przez usta no ten nawyk mi pozostał do teraz. Ogólnie po operacji strasznie bolała mnie głowa i przez kilka dni widziałam podwójnie. Później się okazało, że o coś zahaczyli czy coś, przez co mam moczówkę, która utrzymuje się do dziś. Ze szpitala wyszłam po miesiącu, a na wf nie mogłam ćwiczyć rok.
/2 lata temu
Witam, chciałabym.sie dowiedzieć jak wygląda rekonwalescencja po operacji usunięcia gruczołów przez nos, jakie głównie dolegliwości są odczuwalne, jak długo dochodzi się do sprawności fizycznej?
/2 lata temu
5 dni
POKAŻ KOMENTARZE (6)