Leczenie zębów/fot. Fotolia

Jak wybrać dobrego stomatologa?

Stomatolog powinien być nie tylko doskonałym fachowcem i doskonale leczyć zęby, ale też powinien umieć stworzyć przyjazną atmosferę w gabinecie, zdobyć zaufanie pacjenta i umieć doradzić mu odpowiedni sposób leczenia. Jak znaleźć dobrego stomatologa?
/ 20.04.2012 10:44
Leczenie zębów/fot. Fotolia

Kto może nam pomóc?

Trudno jest znaleźć dobrego stomatologa, któremu będziemy w stanie zaufać. Niewłaściwe podejście lekarza do pacjenta wywołuje zniechęcenie i sprawia, że unikamy kolejnych wizyt, co nie sprzyja zdrowiu zębów.

Warto zapytać o dobrego stomatologa znajomych, przyjaciół i osób, które są z nami szczerzy i otwarcie wyrażą swoją opinię o dobrym lekarzu. Dzięki temu możemy uniknąć rozczarowań i przykrości, a także dowiedzieć się o atmosferze panującej w gabinecie i cenie usługi.

Dobrym źródłem informacji o klinice stomatologicznej czy lekarzach jest internet. Na określonych portalach, stronach i forach można zasięgnąć opinii o działalności gabinetów, oferowanych usługach, cenniku.

Trzeba mieć jednak na uwadze to, że na forach internetowych możemy się też spotkać z wpisami pochodzącymi od firm PR-owych, których celem jest przedstawienie danego stomatologa lub kliniki w jak najlepszym świetle.

Większość gabinetów powinna mieć własną stronę internetową, na której są zawarte potrzebne informacje dotyczące świadczonych usług.

Czy koszt usługi jest ważny?

Zdrowie jest bezcenne, jednak bez pieniędzy trudno o nie dbać. Często wysoka cena usług świadczy o ich dobrej jakości, nowoczesnym sprzęcie wykorzystywanym do leczenia. Niska cena może odpowiadać gorszej jakości materiałów, choć to nie jest regułą.

Aby podjąć dobrą decyzję, należy pytać o wszystko, co nas interesuje. Warto porównać koszt kilku wybranych zabiegów wykonywanych w gabinecie, co pozwoli zorientować się w wysokości cen usług.

Trzeba pamiętać, że dobry stomatolog powinien troszczyć się nie tylko o stan naszych zębów, lecz także o nasze samopoczucie i finanse. W tym celu np. zamiast droższego i bezbolesnego znieczulenia komputerowego może nam zaproponować znieczulenie zwykłe, równie skuteczne.

Stomatolog zawsze powinien dać pacjentowi wybór, czas na przemyślenie danej kwestii lub odradzać zabiegi, które nie dla wszystkich są wskazane, np. wybielanie.

Zobacz też: Jakich narzędzi używa dentysta?

Jak wyposażony jest gabinet?

Dobry i doświadczony stomatolog powinien odpowiednio wyposażyć swój gabinet w potrzebny sprzęt oraz dbać o sterylność używanych narzędzi. Gabinet z kolei powinien być przyjazny pacjentom, aby zawsze chcieli do niego wracać.

Nowoczesne gabinety korzystają z usług recepcjonistek. Warto zwrócić uwagę na atmosferę w poczekalni – sposób zachowania recepcjonistki, jej gotowość do udzielenia klientom potrzebnych informacji czy – wręcz przeciwnie – lekceważenie pacjenta, które nie zachęca do wizyty i kolejnych rozmów.

Zobacz też: Turystyka dentystyczna - podróż po jeden uśmiech

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/18.02.2019 21:17
Artykuł dobrze napisany :) jeśli by ktoś potrzebował dobrego gabinetu w Czestochowie to jest na ul Łodzkiej posiadają nowoczesny sprzęt mikroskop skaner3D wiecej mozecie sie dowiedzieć na stronie https://stomatologiaprzyszlosci.pl
/29.05.2018 15:39
Zgadzam się z autorką powyższego tekstu wybór dentysty to suma wszystkich ujętych w tekście czynników - bardzo trafne spostrzeżenia. Dla mnie osobiście najważniejsze są trzy kwestie: merytoryka i podejście lekarza, fajny dobrze wyposażony gabinet i ceny nie z kosmosu. Mieszkam w Krakowie i jakiś czas temu zaryzykowałam i poszłam do nowo otwartego gabinetu stomatologicznego CDC Cracow Dental Centre przy ul. Rydlówka. Przejrzałam internet, posprawdzałam opinie - trochę ich było mało ale dopiero co się otworzyli więc ok, ceny wydawały mi się spoko, jak na krakowskie więc się umówiłam. moje wrażenia po wizycie były mega pozytywne. Fajna, ciepła atmosfera mega komfortowe gabinety a przede wszystkim bezbolesne leczenie. Jak ktoś szuka fajnych lekarzy to bardzo polecam.
/09.05.2018 12:26
no tak... wizyta u dentysty chyba u większości budzi raczej mało przyjemne odczucia w szczególności kiedy w grę wchodzi leczenie zęba, który od dawna daje się nam we znaki ;) ja stomatologa bałam się od kiedy pamiętam i w zasadzie nic do tego czasu się nie zmieniło, widok fotela dentystycznego, dźwięk przyrządów budzi we mnie dreszcze... może z tego powodu, że kiedyś bardzo się zawiodłam na jednym takim "specjaliście" - niby znieczulenie było ale jakieś słabe w pewnym momencie poczułam przeszywający ból, było to ładnych parę lat temu. Dziś mam wrażenie, że internet daje tyle możliwości, że każdy ma możliwość znalezienia specjalisty na prawdę dobrego w swoim fachu. Sama nie dawno przekonałam się, że czasem warto pojechać parę kilometrów dalej od swojego miejsca zamieszkania by skorzystać z usług na prawdę na wysokim poziomie. Na codzień nie mieszkam w Krakowie, jest to moje miasto rodzinne i często przyjeżdżam w odwiedziny do rodziców, gdzie zostaję parę dni. Podczas jednego z takich wypadów złapał mnie potworny ból zęba - górna piątka. Musiałam działać szybko, siostra poleciła mi jednego dentystę z Krakowa, który jej zdaniem jest najlepszy. Poszłam tam i nie żałuję, super atmosfera, znakomite podejście do pacjenta, zabieg wykonany bezboleśnie i profesjonalnie. Klinika to Estetica Beauty Dent na ul. Wrocławskiej w Krakowie :) Na pytanie jak wybrać odpowiedniego dentystę odpowiem prosto, moim zdaniem opinie znajomych są w stanie dużo pomóc, jeżeli kilka osób twierdzi, że miejsce jest godne polecenia to zdecydowanie warto spróbować!
POKAŻ KOMENTARZE (13)