Badanie cytologiczne jest krótkie i bezbolesne, dlatego warto wykonywać je regularnie, gdyż może uratować nasze życie/ fotolia

Jak uniknąć lub pozbyć się intymnej infekcji?

By pozbyć się niechcianych gości, sięgnij po środki przeciwgrzybicze, tak zwane antymykotyki. Preparaty te działają w sposób ukierunkowany i pozwalają na szybkie pozbycie się grzybów. Jeśli natomiast nie doszło u Ciebie do infekcji i chciałabyś jej uniknąć – zapoznaj się z listą naszych rad.
/ 15.12.2010 11:30
Badanie cytologiczne jest krótkie i bezbolesne, dlatego warto wykonywać je regularnie, gdyż może uratować nasze życie/ fotolia

To nie zawsze grzyb

Dwoinka rzeżączki, choroby wenerycznej znanej jako „tryper”, wywołuje silne swędzenie. Bakteria Neisseria gonorrhoeae jest bardzo zaraźliwa i musi być zwalczana antybiotykami. Przyczyną infekcji mogą również być chlamydie: infekcje wywołane chlamydiami należą dzisiaj do najczęściej spotykanych chorób wenerycznych, gdyż przeważnie są przenoszone drogą płciową.

Intymne rejony mogą również atakować rzęsistki pochwowe. Ten zaliczający się do pierwotniaków pasożyt również jest przenoszony przede wszystkim poprzez seks. Wszystkie wymienione wyżej choroby mogą być diagnozowane i leczone wyłącznie przez lekarza. Prawie zawsze konieczne jest leczenie antybiotykami. Również partner powinien poddać się kuracji, by uniknąć wzajemnego zarażenia.

Zobacz też: Jakie są objawy chorób kobiecych?

Czym są antymykotyki?

By pozbyć się niechcianych gości, sięgnij po środki przeciwgrzybicze, tak zwane antymykotyki. Preparaty te działają w sposób ukierunkowany i pozwalają na szybkie pozbycie się grzybów. Antymykotyki dostaniesz w aptece bez recepty. Substancje zabijające grzyby (w formie globulek lub czopków dopochwowych bądź maści) są stosowane dokładnie w miejscu ich występowania. Leczenie przebiega na ogół szybko i bez komplikacji: antymykotyki skutkują zwykle już po jednym lub dwóch dniach.

Ważne jest, byś regularnie stosowała lekarstwa zabijające grzyby. Czas trwania kuracji podany jest na ulotce informacyjnej dołączonej do leku. Zwykle przyjmuje się, że leczenie powinno trwać przynajmniej pięć dni, w przeciwnym razie powstaje niebezpieczeństwo nawrotów.

Uniknij infekcji!

  • Unikaj bielizny z syntetycznych materiałów i wkładek higienicznych.
  • Z zasady powinnaś zrezygnować z tamponów, jeśli masz skłonności do infekcji grzybiczych.
  • Zmieniaj bieliznę dwa razy dziennie. Pranie w temperaturze 60 stopni zabija zarodniki grzybów. Do prania stosuj środki piorące zabijające grzyby, które można dostać w aptekach.
  • Istnieją grzyby, które żyją w stolcu. Używając papieru toaletowego, zawsze stosuj go „od przodu do tyłu”, nigdy odwrotnie. Ta sama zasada dotyczy codziennych środków do pielęgnacji ciała.
  • Myj zewnętrzne powierzchnie narządów płciowych codziennie za pomocą dużej ilości wody i delikatnego środka myjącego. Nie używaj żadnych płynów czy sprayów do higieny intymnej. Nie używaj myjek — to prawdziwa wylęgarnia bakterii.
  • Natychmiast zdejmuj mokre ubranie i nie pozwalaj, by wysychało na Tobie.
  • Unikaj publicznych basenów i jacuzzi, gdyż kłębi się tam wszystko, co nie ma nic do szukania w Twoim organizmie.

Zobacz też: Czy wiesz jak dbać o higienę intymną?

Fragment pochodzi z książki „W pogoni za pożądaniem. Magiczny przewodnik po Twoich zmysłach” Brigit Frohn, Claudii Praxmayer i dr Johann Sievers (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/21.12.2015 13:11
Ja wolę probiotyk doustny, więc zapobiegawczo i też jak mi zaczyna dokuczać coś w miejscach intymnych, to biorę przez kilka dni lacibios femina, bo już jest sprawdzony i za każdym razem mi pomaga.
/12.10.2015 20:22
Przy problemach intymnych, jak odczuwam pieczenie lub swędzenie również ratuje się probiotykiem dopochwowym, ja akurat zakładam invag. Kapsułki szybko przynoszą mi ulgę, właściwie już po pierwszej czuje się dużo lepiej. Jeśli chodzi o probiotyki doustne to stosuje je przy antybiotykoterapii, wybieram wtedy takie, które w składzie posiadają żywe, polskie szczepy mlekowe.
/24.09.2015 13:53
Ja wolę probiotyki dopochwowe bo działają szybko już po pierwszej kapsułce odczuwam poprawę, według mnie lactovaginal jest bardzo skuteczny, bo zawiera żywe szczepy, dokładnie przebadane o udowodnionym działaniu kolonizacyjnym. Co do probiotyków doustnych, ginekolog mówił mi że należy je stosować przez co najmniej 20 dni, bo dopiero wtedy bakterie rozpoczną kolonizację a ja nie mam aż tyle cierpliwości.
POKAŻ KOMENTARZE (11)