POLECAMY

Jak się robi testy alergiczne

Każdej jesieni mam katar. Lekarz podejrzewa, że to uczulenie i zalecił testy alergiczne. Jak i gdzie się je robi?
Jak się robi testy alergiczne
Na pytanie odpowiada alergolog Anna Tupieka-Kołodziejska

Takie testy wykonuje się w poradniach alergologicznych pod kontrolą lekarza. Zwykle zleca się testy skórne i oznaczenie przeciwciał IgE. Te pierwsze robi się, nakłuwając skórę na przedramieniu i zakraplając w miejscu iniekcji alergen (substancję uczulającą). Wynik otrzymuje się po ok. 20 min. U dorosłych można w ten sposób przetestować jednorazowo ok. 20 różnych substancji. Bardziej dokładne są oznaczenia przeciwciał IgE (ich wysoki poziom świadczy o alergii). By przeprowadzić test, wystarczy pobrać próbkę krwi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Same testy nie wystarczą potrzebny jest też szczegółowy wywiad dokonywany przez lekarza. Dla tych, który nie chcą robić testów, bo wydaje im się, że znajdą tylko potwierdzenie swojej choroby: da się pozbyć przyczyn alergii. Sposobem na alergię nie są tylko, osłabiające koncentrację i maskujące jej objawy, leki antyalergiczne. Można też zastosować terapię odczulającą, która jako jedyna działa na przyczyny alergii. Więcej informacji o alergii i terapii odczulającej można znaleźć w internecie (alergianapylki.pl)