Jak się bronić przed nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego?

Jak się bronić przed nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego?
Ból podczas oddawania moczu, bolesne parcie na pęcherz, częstomocz to główne objawy sugerujące zapalenie pęcherza moczowego. Choroba ta nawraca po pierwszym w życiu epizodzie u blisko 20% młodych kobiet. Jest źródłem dokuczliwych dolegliwości i przyczyną częstych wizyt u lekarza. Stosując odpowiednią terapię i profilaktykę można uniknąć kolejnych nawrotów.
/ 31.12.2010 13:16
Jak się bronić przed nawracającym zapaleniem pęcherza moczowego?

Czym jest nawracające zapalenie pęcherza?

W nefrologii nawrót zakażenia definiowany jest jako kolejna infekcja występująca po leczeniu, która wynika z przetrwania w drogach moczowych patogenów odpowiedzialnych za poprzedni epizod. U części pacjentek wyraźny jest związek między kolejnymi nawrotami a aktywnością seksualną.

Jaki jest obraz kliniczny tej choroby?

Typowymi objawami tej choroby są: ból przy mikcji, częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz. Innymi dolegliwościami mogą być nietrzymanie moczu oraz tkliwość uciskowa w okolicy nadłonowej. Z reguły kolejnym epizodom nie towarzyszy gorączka.

Kiedy rozpoznać nawracające zapalenie pęcherza moczowego?

Poza obrazem klinicznym do rozpoznania potrzebne jest stwierdzenie obecności drobnoustrojów chorobotwórczych w moczu. W tym celu wykonuje się jego posiew. Warto podkreślić, że rozpoznając pierwszy epizod zapalenia pęcherza, to badanie nie jest konieczne. Najczęstszymi przyczynami zakażenia układu moczowego są Escherichia coli i Staphylococcus saprophyticus. Jednak czasami zakażenie może być następstwem rzadko występujących bakterii jak Proteus mirabilis, Klebsiella czy Enterococcus.

Sprawdź: Rak pęcherza moczowego - kiedy udać się do lekarza?

Jeśli posiew ujawnia typową etiologię i jeśli nie stwierdza się współistnienia czynników ryzyka, tak zwanego powikłanego zakażenia układu moczowego (patrz niżej), wówczas nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań obrazowych.

Czym jest powikłane zakażenie układu moczowego?

By nazwać zakażenie układu moczowego powikłanym musi zostać spełniony jeden z poniższych warunków:

  •  rozpoznana kamica moczowa,
  •  przeszkoda w odpływie moczu,
  •  ciąża,
  •  cukrzyca,
  •  upośledzenie ogólnoustrojowych lub miejscowych mechanizmów obronnych,
  •  nietypowa etiologia,
  •  płeć męska.

Jak leczyć kolejne nawroty?

Leczenie nawrotów zawsze opiera się na wyniku badania bakteriologicznego i prowadzone jest zdecydowanie dłużej niż ostre zapalenie pęcherza - 4-6 tygodni. Wyboru antybiotyku dokonuje się dopiero, gdy znana jest etiologia zakażenia.

Jak zapobiegać nawrotom?

Wśród niefarmakologicznych sposobów zapobiegania nawrotom warto wymienić:

  •  regularne oddawanie moczu,
  •  spożywanie dużej ilości płynów (w tym soku z żurawiny),
  •  unikanie używania wkładek higienicznych, dezodorantów intymnych, kapturków naszyjkowych, dopochwowych środków plemnikobójczych,
  •  unikanie kąpieli bąbelkowych oraz płynów do kąpieli.

Polecamy: Nietrzymanie moczu - wstydliwy problem

W celach profilaktycznych stosowane są także metody farmakologiczne:

  •  stosowanie preparatów zawierających laseczki z rodzaju Lactobacillus;
  •  leczenie zakażenia układu moczowego prowadzone samodzielnie przez kobietę, w razie pojawienia się typowych objawów. Ta metoda jest wskazana przy maksymalnie 3 epizodach zakażenia rocznie;
  •  stosowanie tzw. profilaktyki ciągłej polegająca na przyjmowaniu małej dawki leku przed snem codziennie lub 3 razy w tygodniu. Jest to bezpieczna i skuteczna metoda nawet przy wieloletnim jej stosowaniu;
  •  przyjęcie jednej dawki leku po stosunku płciowym - u kobiet, które widzą związek między objawami a aktywnością seksualną.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA