Jak rozpoznać i leczyć zakażenie grzybicze pochwy?

Przeczytaj jak zachować zdrowie intymne
Jak leczyć grzybicę pochwy? fot. Fotolia

Kandydoza pochwy, znana też jako zakażenie grzybicze lub zakażenie drożdżakowate pochwy, to przypadłość, która dotyka coraz więcej kobiet. Szacuje się, że większość kobiet doświadcza przynajmniej jednego epizodu infekcji drożdżakowej w ciągu swego życia, a u połowy z nich występuje nawrót zakażenia. Jak je rozpoznać i leczyć?

Kandydoza pochwy – co to jest?

Grzybica pochwy to infekcja pochwy wywołana najczęściej przez drożdżaki Candida albicans.
W przypadku zakażenia grzybiczego poziom pH pochwy, nawet przy ostrych objawach infekcji, pozostaje prawidłowy (3,6 - 4,5). GINEintima Test pH pozwala samodzielnie określić odczyn wydzieliny pochwowej i dzięki temu, zróżnicować  infekcję grzybiczą od bakteryjnej, kiedy pH wzrasta powyżej normy.

Co sprzyja powstaniu grzybicy pochwy?

Czynnikami sprzyjającymi powstaniu grzybicy pochwy są m.in. stosowanie antybiotyków mogących powodować zaburzenia flory bakteryjnej pochwy, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, ciąża, cukrzyca i przewlekły stres. Również noszenie zbyt obcisłej, bielizny ze sztucznych tkanin może sprzyjać infekcjom. Kolejną istotną rzeczą jest suchość pochwy, która sprzyja mikrourazom
i zwiększa podatność na infekcje. Również depilacja okolic intymnych może powodować mikrourazy, które sprzyjają zakażeniu grzybiczemu. Wkładki higieniczne, proszek używany do prania bielizny, czy źle dobrany płyn do higieny intymnej mogą wywoływać miejscowe podrażnienia, zwiększając ryzyko infekcji.

Objawy grzybiczego zapalenia pochwy

Objawy kandydozy pochwy są dosyć uporczywe dla kobiety. Do typowych objawów należy świąd
i pieczenie okolic pochwy
, może również wystąpić zaczerwienienie i obrzęk sromu. Występują także upławy z pochwy, zazwyczaj bezwonne o charakterze serowatym, lub czasami, o mlecznej woni. Kobiety uskarżają się także na ból w trakcie lub po odbytym stosunku seksualnym. Na uwagę zasługuje fakt, że pH pochwy, pozostaje bez zmian mieszcząc się w granicach 3,8 - 4,5.

Kandydoza pochwy – jak leczyć?

W leczeniu ostrego zakażenia stosuje się leki przeciwgrzybicze miejscowo lub  doustnie, czasami łączy się te dwie metody. Jeśli stwierdziłaś za pomocą testu pH, że cierpisz na grzybicze zapalenie pochwy nie wpadaj w panikę. W każdej aptece możesz kupić preparat dostępny bez recepty - GINEintima tabletki dopochwowe ActiCand®30, który posiada rekomendację Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Preparat pomaga w leczeniu zarówno ostrych, jak i nawracających zapaleń pochwy wywołanych przez drożdżaki typu Candida. Pamiętaj, że niedoleczone infekcje zwiększają ryzyko nawrotu choroby. Samo ustąpienie objawów nie świadczy o wyleczeniu infekcji, dlatego nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej, należy kontynuować terapię aż do zużycia zawartości opakowania, zgodnie z załączoną instrukcją. Dodatkowo zewnętrznie możesz też stosować krem GINEintima ClotriActive1.

Pamiętaj też, że ważne jest nie tylko leczenie występujących objawów, lecz także zapobieganie im. Podstawą zapobiegania infekcjom miejsc intymnych jest wyeliminowanie czynników zwiększających ryzyko nawrotu infekcji, jak również właściwa codzienna higiena miejsc intymnych. Nadmierna higiena tzn. intensywne, kilkunastokrotne podmywanie się w ciągu dnia zaburza prawidłową florę bakteryjną okolic intymnych - zaleca się dwukrotne podmywanie (rano
i wieczorem) przy użyciu łagodnego płynu do higieny intymnej o naturalnym pH, który nie podrażni delikatnej skóry pochwy. Takim preparatem jest GINEintima Żel do higieny intymnej ActiveProtection. Zapobiegaj infekcjom i ciesz się zdrowym życiem intymnym razem z GINEintima!

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku www.facebook.com/urogineintima

1Lek GINEintima ClotriActive (10 mg/g, krem) zawiera klotrymazol jako substancję czynną. Wskazania: kandydozy skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych (Candida vulvitis i balanitis), grzybicze zapalenia skóry wywołane przez dermatofity (m.in. z rodzaju Trichophyton), drożdżaki, grzyby pleśniowe, w tym grzybice stóp i dłoni, łupież pstry. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na klotrymazol, alkohol cetostearylowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku, stosowanie dopochwowe. Lek może uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne wykonane z lateksu. Podmiot odpowiedzialny: US Pharmacia Sp. z o.o.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
U mnie swędzenie i serowate, białe upławy świadczą o grzybicy. Jak tylko pojawia się swędzenie podmywam okolice intymne tantum rosa, smaruje clotrimazolem i na noc zakładam invag i tak przez siedem dni. Już po pierwszej kapsułce dyskomfort jest znacznie mniejszy.