POLECAMY

Jak rozpoznać grzybicę skóry głowy?

Niewiele chorób ma wygląd bardziej odrzucający niż grzybica głowy. Grzybice owłosionej skóry głowy nie są chorobą dotykającą tylko, jakby się mogło wydawać, osób o złych warunkach życia. Bardzo często występuje ona u dzieci. Postaram się w zwięzły sposób omówić przyczyny jej powstawania, przebieg i leczenie.
Jak rozpoznać grzybicę skóry głowy?

Co jest przyczyną grzybicy skóry głowy?

Grzybami wywołującymi grzybice skóry owłosionej głowy są najczęściej M.canis i T.mentagrophytes. Są to grzyby zoofilne, czyli przenoszone ze zwierząt na ludzi, przez co często leczą się ciężej. Warto pamiętać, że także w miastach, można się zarazić grzybami. Najczęściej chorują dzieci, zakażając się od kotów.

Po czym rozpoznać grzybicę skóry głowy?

Grzybice głowy mogą mieć różny przebieg i dawać różne objawy. Wyróżniamy trzy główne rodzaje grzybic, z których ostania praktycznie już nie występuje w Polsce: grzybicę drobnozarodnikową, strzygącą i woszczynową.
Grzybica drobnozarodnikowa owłosionej skóry głowy przejawia się dużymi ogniskami, które charakteryzują się złuszczaniem skóry i krótkimi, równo ułamanymi włosami. Ciekawostką jest fakt, że ten rodzaj grzybicy charakteryzuje się fluorescencją w świetle ultrafioletowym.

Przeczytaj: Jakie choroby zakaźne grożą nam na zagranicznych wojażach?

Przyczyną grzybicy strzygącej powierzchowna owłosionej skóry głowy są grzyby przenoszone z człowieka na człowieka (antropofilne). Choroba ta objawia się drobnymi ogniskami z niezmienioną skórą, za to z nierówno ułamanymi włosami.
Grzybica strzygąca głęboka owłosionej skóry głowy powodowana jest przez grzyby zoofilne. Jej objawami są sączące się guzy z krostami na powierzchni. Zmiana skórna jest zapalona i z łatwością można z niej usunąć włosy.

Wszystkie grzybice skóry głowy rozwijają się powoli, aż do zajęcia całej owłosionej płaszczyzny. Zanim jednak rozpozna się grzybice skóry głowy należy się upewnić, że nie jest to łuszczyca lub łojotokowe zapalenie skóry. Także łysienie plackowate i ropne zapalenie mieszków włosowych mogą dawać podobny wygląd. Najlepiej zróżnicuje je lekarz dermatolog. Czasami niezbędna będzie hodowla mikrobiologiczna.

Łupież też mogą powodować grzyby

Szacuje się, że 25% ludzi może być zakażonych grzybem Malassezia furfur, który powoduje swędzące plamiste odbarwienia skóry nazywane łupieżem pstrym. Przyczyną zmian skórnych jest zahamowanie przez enzymy grzyba enzymów produkujących melaninę.

Zobacz też: Czym są choroby grzybicze układu nerwowego?

Leczenie grzybic skóry głowy

Zwykle wystarczające jest leczenie miejscowe przy użyciu maści lub kremów z klotrymazolem i mikonazolem. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby lub przy zajęciu dużej powierzchni głowy stosuje się leki doustne. Jeśli chodzi o łupież pstry leczeniem jest miejscowe stosowanie ketokonazolu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/8 miesięcy temu
co za bzdury...
/5 lat temu
Ja znam skuteczny środek bez recepty. Zestaw „Na grzybicę” firmy CaliVita. Składa się on z trzech preparatów: ParaProtex - zabezpiecza on organizm przed pasożytami, a gdy dojdzie do infekcji, likwiduje zagrożenie, wzmacnia również odporność, oczyszcza, wykazuje właściwości przeciwzapalne i odkażające oraz przywraca mechanizmy obronne na poziomie jelit, co powoduje wytworzenie środowiska niesprzyjającego dla rozwoju pasożytów. Garlic Caps - główną substancją czynną jest allicyna, charakteryzująca się silnym działaniem bakteriobójczym i bakteriostatycznym, chroni przed grzybami. AC Zymes tworzy niesprzyjające środowisko dla chorobotwórczych patogenów. Gwarantuję, że po tej kuracji pozbędziesz się problemu. Ważne jest również, że składniki zawarte w tych produktach są naturalne i zdrowe, nie szkodzą Twojemu organizmowi, tak jak inne "super wynalazki". Zainwestuj w sprawdzony i pewny sposób walki z z grzybicą. Tutaj masz adres strony na której możesz dokonać zakupu czy też zapoznać się szerzej z informacjami na temat tego Zestawu: http://vitero.pl/pl/p/Zestaw-na-grzybice/162 Powodzenia w walce z grzybicą!
/5 lat temu
cześ suczki :* co tam u was słychać ? ja mam wszy i łupież, ale nikt się tego nie brzydzi. Zarażam wszystkich pokolei i spawia mi to przyemność. Poza tym mam grzybice pochwy i wszy łonowe, jak ktos pragnie tego samego zapraszam :)
POKAŻ KOMENTARZE (3)