POLECAMY

Skuteczny sposób na napięte mięśnie karku

To zdarza się każdemu. Wystarczy chwila i już wiesz, że nie możesz przekręcić głowy w żadną stronę. Mamy na to sposoby.
Skuteczny sposób na napięte mięśnie karku fot. Fotolia
Winę za dolegliwości ponosi zwyrodnienie kręgów szyjnych, które uciskają na nerwy. Charakterystyczne objawy to: ból, sztywność karku, a niekiedy również drętwienie rąk. Jeśli ucisk na naczynia krwionośne jest duży, może nawet powodować niedokrwienie mózgu. Zobacz, jak zapobiegać tej dolegliwości i jak rozluźnić mięśnie karku, kiedy do niej dojdzie.

Jak rozluźnić mięśnie karku?


Jeżeli jesteś w stanie poruszyć głową, posmaruj kark maścią przeciwzapalną i poproś kogoś o krótki masaż. Jeśli z trudem ruszasz głową, najpierw postaraj się rozgrzać mięśnie np. okładem z ciepłego ręcznika. Potem dopiero wetrzyj maść przeciwbólową. Uwaga! Jeśli dolegliwości nie mijają w ciągu dwóch dni, koniecznie idź do lekarza.

Naucz się zapobiegać drętwieniu mięśni karku:

Aby nie dopuszczać do takich dolegliwości, powinnaś dbać o szyjny odcinek kręgosłupa. Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu prawidłowej postawy przy komputerze:
  • zwróć uwagę na krzesło do pracy przy komputerze – powinno mieć regulowaną wysokość i podpórki, na których możesz się oprzeć ręce,
  • stopy muszą dotykać podłogi, a ekran monitora znajdować się na wysokości wzroku.
Warto także zainwestować w specjalną wyprofilowaną poduszkę ortopedyczną, która będzie podpierała kark w czasie snu.

Gdy bólowi karku towarzyszą nudności, trzeba wzywać pogotowie. To może być zapalenie opon mózgowych. Jeśli dolegliwości w okolicy szyi pojawiły się po urazie (np. uderzeniu), może to oznaczać uszkodzenie kręgu. Wtedy konieczna jest pomoc lekarza.

Czytaj także:


Na podstawie artykułu Agnieszki Czechowskiej z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 lat temu
Czy może pomóc również na bezsenność? Sporo czytałam na temat leczniczych właściwości tej soli.
/5 lat temu
Na mnie świetnie wpływa kąpiel w soli bocheńskiej Salco, nie dość, że jest lecznicza to jeszcze mocno uspokaja i relaksuje. Polecam!