Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa dla wielu młodych dziewczyn może być powodem stresu. Zupełnie niepotrzebnie! Przeczytaj odpowiedzi na 4 najczęstsze pytania o pierwszą wizytę u ginekologa.
/ 29.05.2014 09:05

Pierwsza wizyta u ginekologa dla wielu młodych dziewczyn może być powodem stresu. Zupełnie niepotrzebnie! Przeczytaj odpowiedzi na 4 najczęstsze pytania o pierwszą wizytę u ginekologa.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

fot. Fotolia

Kiedy powinnaś iść na pierwszą wizytę u ginekologa?

Zaleca się, aby kobieta, która nie ma żadnych dolegliwości, odbyła swoją pierwszą wizytę u ginekologa nawet już w wieku pomiędzy 17 a 18 lat. Jeśli pojawią się kłopoty zdrowotne, to powinnaś udać się do lekarza wcześniej.

U kobiet, u których nie występują problemy, kolejnym momentem niezależnym od wieku, kiedy warto się zgłosić do ginekologa, to moment rozpoczęcia współżycia. Najlepiej przyjść przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, aby ustalić taką metodę antykoncepcji, która będzie w stanie zabezpieczyć kobietę i taką, która będzie dla niej komfortowa.

Jeśli nie ukończyłaś 18 roku życia, konieczna jest obecność opiekuna prawnego i jego pisemna zgoda na badanie oraz ewentualne przepisanie antykoncepcji.

 

2. Jak powinna przebiegać pierwsza wizyta u ginekologa? Jak się do niej przygotować?

Przede wszystkim warto powiedzieć lekarzowi, że to jest nasza pierwsza wizyta. Lekarze wiedzą, że pierwsza wizyta może być dla ciebie bardzo stresująca i niejednokrotnie jej przebieg decyduje o późniejszym podejściu do wizyt w gabinecie ginekologicznym.

Udając się na każdą wizytę przypomnij sobie kiedy zaczęłaś miesiączkować, kiedy była ostatnia miesiączka, jak przebiegają miesiączki oraz jakie były operacje w ciągu życia, jakie poważniejsze choroby przechodziłaś. Lekarz zapyta także jakie leki stosowałaś w ciągu ostatniego czasu i czy obecnie stosujesz jakiekolwiek lekarstwa.

Na pierwszej wizycie trzeba także powiedzieć czy rozpoczęłaś już współżycie. To bardzo istotne, ponieważ inaczej bada się kobiety, które już współżyły i takie, które jeszcze nie mają za sobą pierwszego razu. Warto o tym powiedzieć, aby badanie nie było bolesne. Większości kobiet, które nie współżyły, lekarz nie zbada przez pochwę. Wykona u nich natomiast badanie ultrasonograficzne.

Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podczas pierwszej wizyty warto zrobić cytologię. Lekarz może także przeprowadzić badanie piersi, na które jednak sama musisz wyrazić zgodę.

 

3. Czy płeć ginekologa ma znaczenie?

Płeć ginekologa nie ma wpływu na umiejętności, delikatność i podejście do pacjenta. Niektóre kobiety chodzą wyłącznie do ginekologów kobiet, inne wybierają wyłącznie ginekologów mężczyzn, dla jeszcze innych zaś płeć ginekologa nie ma żadnego znaczenia.

Jeśli nie rozpoczęłaś jeszcze współżycia (lub czujesz się niezręcznie na myśl o rozebraniu się przed ginekologiem mężczyzną), być może będzie ci łatwiej wybrać się na pierwszą wizytę do kobiety ginekologa. Pamiętaj, że najważniejszy jest twój komfort, dlatego wybór powinien zależeć wyłącznie do ciebie.

 

4. Jak dobrać pierwszą metodę antykoncepcji?

Dobór antykoncepcji jest indywidualny. Na podstawie wywiadu można zaproponować metodę potencjalnie najlepszą dla pacjentki, biorąc pod uwagę jej zdrowie i oczekiwania. Antykoncepcja bowiem powinna być nie tylko skuteczna i bezpieczna, ale także wygodna i dobrana do stylu życia kobiety.

Ginekolog może zaproponować ci stosowanie np. prezerwatyw, plastrów antykoncepcjynych lub pigułek hormonalnych. Z pewnością opowie ci o plusach i minusach stosowania poszczególnych metod antykoncepcji i pomoże dobrać najbardziej odpowiednią dla ciebie.

Na podstawie raportu "Współczesna seksualnośći nowoczesna antykoncepcja Polaków 2014"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA