Jak przygotować nasiadówkę?

Nasiadówki to stary i nieco zapominamy sposób naszych babek stosowany na wiele kobiecych dolegliwości, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, infekcje pochwy czy wspomagająco w regeneracji okolic krocza po porodzie. Jak zrobić nasiadówkę?
Marta Kosakowska / 15.01.2019 13:59

Nasiadówki to stary i nieco zapominamy sposób naszych babek stosowany na wiele kobiecych dolegliwości, takich jak zapalenie pęcherza moczowego, infekcje pochwy czy wspomagająco w regeneracji okolic krocza po porodzie.

Na jakie dolegliwości zaleca się stosowanie nasiadówek?

  • zapalenie cewki i pęcherza moczowego;
  • infekcje pochwy;
  • opryszczka narządów płciowych;
  • stany zapalne jajników;
  • regeneracja okolic krocza po porodzie (np. po nacinaniu krocza).

Na czym polega nasiadówka?

Nasiadówka to nic innego jak ciepła kąpiel (parowa lub zwyczajna) dolnych partii ciała w wodzie z dodatkich ziół lub prepratów lecznicznych. Nasiadówka rozgrzewa chore okolice oraz działa na nie gojąco. Nasiadówki przyspieszają leczenie wielu dolegliwości kobiecych i przede wszystkim zmniejszają dyskomfort okolic intymnych.

Jak zrobić nasiadówkę?

Pamiętajmy, że nasiadówki należy robić wieczorem, tuż przed pójściem spać. Ważne, by po skończonej nasiadówce bardzo ciepło otulić dolne partie ciała, żeby uniknąć nagłego wychłodzenia chorej okolicy. Ponadto na dłużej zachowamy lecznicze i kojące działanie ciepła. Do przygotowania nasiadówki potrzeby będzie leczniczy wywar. Doktor Jadwiga Górnicka poleca przygotowanie go z 3 łyżek Septosanu oraz 1 łyżki suszonej mięty, które należy gotować przez 5 minut w około 3 litrach wody. Przeznaczmy do tego celu specjalny garnek, ponieważ następnym krokiem jest umieszczenie naczynia z wywarem w muszli sedesowej.

Należy usiąść nad parą i szczelnie okryć całą dolną partię ciała. Nasiadówkę kończymy, gdy wywar wystygnie.

Źródło: "Na zdrowie. Porady dr Górnikiej", Jadwiga Górnicka, Sabina Zwolińska-Kańtoch, Warszawa 2008.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/10.11.2017 23:37
Wspaniały sposób na rozpoczynające sie zapalenie pęcherza. Odkąd zaczęłam robić nasiadówki skończyły się b. częste zapalenia i branie antybiotyków. Ale robię codziennie nasiadówkę i piję sok żurawinowy.
/03.12.2012 00:18
Ja raz robiłam nasiadówkę - niestety nie pomogła i zapalenie pęcherza poszło dalej - skończyło się antybiotykiem. Więc nie wierzę w nasiadówki. Dużo bardziej wolę zapobiegać zapaleniu pęcherza dzięki żurawinie - jem suszoną, piję sok żurawinowy i łykam ProUro z żurawiną i wit.C.
/07.02.2014 22:37
Mi zawsze pomaga nasiadówka z rumianku, najlepiej zrobić ją natychmiast, gdy tylko zauważy się pierwsze oznaki zapalenia. Gorąco polecam. Trzeba się również wspomóc piciem dużej ilości soku z żurawin, generalnie trzeba wtedy dużo pić, najlepiej świeżej mineralnej niegazowanej wody.
POKAŻ KOMENTARZE (6)