POLECAMY

Jak przezwyciężyć lęk przed dentystą?

Na lęk przed dentystą cierpi co drugi Polak – stan ten określa się jako dentofobia. Główną przyczyną strachu przed stomatologiem jest strach przed bólem. Dowiedz się, w jaki sposób lekarz dentysta może zminimalizować lęk pacjenta przed leczeniem zębów.
Jak przezwyciężyć lęk przed dentystą?

Można się bać wysokości, ciasnych pomieszczeń, pająków, a także dentysty. Dentofobia to lęk, który sprawia, że człowiek odwleka wizytę u stomatologa lub mdleje na widok narzędzi w gabinecie dentystycznym i rezygnuje z leczenia.

Podobno na dentofobię cierpi co drugi Polak; w efekcie wiele osób ma problemy z nieleczoną próchnicą.

Przyjazne wnętrze

Pracownicy gabinetów stomatologicznych starają się pomagać pacjentom w przezwyciężaniu lęków. Służy temu między innymi wystrój poczekalni – ciepłe kolory ścian, efektowne rośliny, akwarium z kolorowymi rybkami, a do tego sącząca się z głośników muzyka relaksacyjna. To wszystko ma uspokoić zestresowanego pacjenta.

Warto przeczytać: Jaki wpływ na nasze zdrowie ma próchnica?

Nowoczesne leczenie

Coraz więcej gabinetów posiada nowoczesny sprzęt, który ułatwia leczenie. Do podawania bezbolesnych znieczuleń używa się urządzeń komputerowych. Próchnicę, zamiast wiertła, można leczyć ozonem, laserem lub strumieniem powietrza zmieszanym ze specjalnym piaskiem. W ten sposób ból będący główną przyczyną lęku ograniczany jest do minimum.

Wiedza psychologiczna

Wielu lekarzy dentystów ma nie tylko fachową wiedzę stomatologiczną, ale także psychologiczną i wie, jak rozmawiać ze zestresowanym pacjentem. Uśmiech, serdeczny kontakt, zrozumiałe wyjaśnienie procesu leczenia pomagają zmniejszyć lęk.

Jeśli boisz się wizyty u dentysty, szukaj takich gabinetów, w których personel potrafi się zaopiekować pacjentem tak, aby poczuł się bezpiecznie.  

Dowiedz się więcej: Dentofobia - gdy boisz się dentysty

Chcesz wiedzieć więcej o stomatologii? Odwiedź stronę www.dentowizja.pl.

Kamila Wiaderek – asystentka stomatologiczna; ekspert portalu dentowizja.pl.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (31)
/rok temu
Taki strach, to chyba trauma po jakiś bolesnych doświadczeniach. Pamiętam, że sama bardzo się bałam, bo kiedyś w szkołach były gabinety i mimo, że samo leczenie było skuteczne, to niestety bardzo bolesne (borowanie to była prawdziwa trauma:(((. Całkiem niedawno szukałam dobrego, cierpliwego i miłego stomatologa dla mojej 5 letniej córki, która generalnie nie lubi lekarzy i z polecenia trafiłam do p. Dominiki Romanik w Warszawie. Nie było łatwo, bo córka mimo, że siedziała na moich kolanach, to nie bardzo chciała otwierać buzię. Pani dentystka włączyła jej bajkę i potem poszło jak z płatka:) Wiem, że leczy też dorosłych, więc jak ktoś się boi to polecam:)
/rok temu
Strach przed dentystą jest jednym z najczęściej spotykanych więc człowiek przynajmniej nie czuje się sam. Mi pomagało to jak czytałam historie innych ludzi którzy ten strach przełamali. Do tego zaczęłam oglądać w internecie efekty tego kiedy długo nie leczy się zębów i co z tego może wyniknąć. No i przede wszystkim zaczęłam szukać miejsca gdzie lekarze mają specjalne podejście do takich osób. Tak u siebie w Chełmie trafiłam do przychodni Eko Med gdzie leczą mnie laserem Fotona dzięki któremu jest bez bólu i bezwiertłowo. No i na pewno jakaś mądra osoba która da porządnego kopa też jest wskazana ;-)
/rok temu
Ja nie jestem się w stanie przemóc żeby iść do dentysty a z zębami jest coraz gorzej :-(
POKAŻ KOMENTARZE (28)