POLECAMY

Jak przebiega zapalenie węzłów chłonnych szyi?

W obrębie szyi znajduje się około 250 węzłów chłonnych. Tak duże skupisko sprawia, że choroby węzłów związanych z tym obszarem są częstym zjawiskiem. Najczęstsza przyczyną powiększenia węzłów chłonnych jest stan zapalny. Jak go rozpoznać?
Jak przebiega zapalenie węzłów chłonnych szyi?

Po co nam węzły chłonne?

Węzły chłonne znajdują się na drodze naczyń chłonnych. Ich podstawową funkcją jest unieszkodliwianie drobnoustrojów i ciał obcych, produkcja przeciwciał oraz dojrzewanie limfocytów. Mają kształt zbliżony do ziaren fasoli i przeważnie wielkość kilku milimetrów, chociaż w okolicach narażonych na styczność z bakteriami mogą osiągać około 1 cm. Zwykle węzły znajdujące się tuż pod skórą i nie są wyczuwalne.

Co powoduje zapalenie węzłów chłonnych?

Infekcje wirusowe

Limfadenopatia zwykle pojawia się w odpowiedzi na lokalną lub uogólnioną infekcję, zwykle wirusową. Powiększenie może dotyczyć pojedynczego węzła lub ich grupy, bywa jednostronne lub obustronne. Najczęściej występuje gorączka. Mogą im towarzyszyć objawy infekcji: ból gardła, ucha, katar oraz wysypka. Węzły są bolesne, a skóra nad nimi może być zaczerwieniona. Powiększenie węzłów chłonnych jest typowym objawem mononukleozy zakaźnej, choroby której czynnikiem jest wirus Ebsteina - Barr. Występuje tu podwyższona ciepłota ciała, utrata apetytu i zapalenie migdałków, czasami trudne do odróżnienia od anginy paciorkowcowej. W przypadku takiej pomyłki, po przyjęciu antybiotyku z grupy penicylin często pojawia się wysypka. Charakterystyczna jest obecność w rozmazie krwi nietypowych limfocytów.

Leczenie polega na odpoczynku, przyjmowaniu dużej ilości płynów, a gdy powiększona jest wątroba i śledziona -  lekkiej diecie.

Przeczytaj: Co może oznaczać ból gardła?

Zakażenia bakteryjne

Do powiększenia węzłów chłonnych prowadzą również zakażenia bakteryjne. Mogą to być stany zapalne jamy ustnej i gardła, próchnica zębów czy zapalenie zatok. Rzadziej przyczyną jest choroba kociego pazura, wywoływana przez bakterie przenoszone przez koty. Do zakażenia może dojść w wyniku zadrapania przez zwierzę. Zapalenia węzłów chłonnych w przebiegu infekcji bakteryjnych wymagają leczenia antybiotykami, a w razie utworzenia się ropnia - drenażu. Swoistym zakażeniem bakteryjnym okolicy szyi, związanym z zapaleniem węzłów chłonnych jest promienica. Zakażenie to szerzy się często z chorych zębów, tworząc przetoki i jest źródłem dużych ilości ropy. Leczenie antybiotykami jest w przypadku tego zakażenia długotrwałe.

Polecamy: Co powoduje podrażnienie gardła?

Inne czynniki zakaźne

Spośród innych drobnoustrojów wywołujących limfadenopatię warto wymienić kiłę, gruźlicę, wirus HIV. Są to rzadkie przyczyny, ale brane pod uwagę w przypadku nietypowego przebiegu choroby.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (15)
/3 lata temu
Mnie od tygodnia bola wezły te koło uszu i raz lewa strona raz prawa i czasem oba nie mozna tego wytrzymac. do lekarza nie moge sie dostac. czy to moze byc powiazane z horaba tarczycy?
/5 lat temu
Stawiam na szkarlatynę, taka wysypka jest właśnie wtedy i język taki malinowy jakby.
/5 lat temu
witam mam jakis dziwno rodzaj wysypki czerwone kropeczki wygladajace jak naczynia krwionosne bedace pod skora malutkie czerwone kropeczki jednak ciagle ich przybywa i robie sie czerwony :D a zapalenie dostalem dzien pozniej czy ta wysypka czy cos to jest od zapalenia wezlow czy od jakiegos rodzaju rozyczki albo uczulenia? :d
POKAŻ KOMENTARZE (12)