Czy jest się czego bać? Przeczytaj, jak krok po kroku przebiega oddawanie krwi!

W zaledwie 10 minut możesz uratować komuś życie!
Czy jest się czego bać? Przeczytaj, jak krok po kroku przebiega oddawanie krwi! fot. Fotolia

Krwi nie da się wyprodukować w laboratorium. Jedynym jej źródłem jest drugi człowiek. Dzięki bezinteresownym dawcom codziennie udaje się ratować życie wielu ludzi, jednak to ciągle zbyt mało - w ciągu całego roku, a szczególnie w wakacje, krwi zwyczajnie brakuje.

Na pewno spotkałaś się z akcjami zachęcającymi do krwiodawstwa. My również dołączamy się do tego apelu! Wystarczy godzina twojego czasu, by zwiększyć czyjeś szanse na przeżycie. Wahasz się, czy krwiodawstwo jest dla ciebie? Przekonaj się, że nie ma się czego bać!

A, B, AB czy 0? Sprawdź, co warto wiedzieć o grupach krwi!

Jak przebiega oddawanie krwi?

Jedyne o czym musisz pamiętać to dokument potwierdzający twoją tożsamość ze zdjęciem i numerem PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport). Cała procedura, od momentu wejścia,do wyjścia z centrum krwiodawstwa, zajmie ci zaledwie około godziny.

Co będzie działo się w tym czasie?

  1. W rejestracji dawców wypełnisz formularz z pytaniami dotyczącymi stanu twojego zdrowia. Odpowiadaj zgodnie z prawdą - to kluczowe dla bezpieczeństwa potencjalnego dawcy, jak i twojego.
  2. Pielęgniarka pobierze od ciebie niewielką próbkę krwi i przekaże ją do wstępnych badań.
  3. Następnie zostaniesz zaproszona do gabinetu lekarza, który na podstawie wypełnionego kwestionariusza i wyników badań krwi powie ci że możesz zostać dawcą lub wyjaśni, dlaczego oddanie krwi nie jest możliwe.
  4. Jeśli lekarz zakwalifikował cię jako dawcę, teraz przyjdzie moment na oddanie krwi! Będziesz mogła wybrać rękę, z której ma być pobierana krew, wygodnie rozsiąść się z fotelu i w niespełna 10 minut zostanie pobrane 450 ml twojej krwi. To całkowicie bezbolesne!
    Jeśli zdecydujesz się na oddanie nie krwi pełnej, a jej konkretnych składników (np. płytek krwi, osocza, czerwonych krwinek), potrzebna będzie inna technika pobierania, a czas oddawania krwi wydłuży się od 30 do 90 minut.
  5. Teraz przyjdzie czas na odpoczynek. Przez kwadrans będziesz mogła poleniuchować i bez wyrzutów sumienia wcinać pyszną czekoladę - zalecenie lekarza ;) Na twoje życzenie dostaniesz zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy lub na zajęciach.

I to wszystko. Nie brzmi szczególnie przerażająco, prawda? Krew możesz oddać w Centrum Krwiodawstwa znajdującym się w twoim mieście lub podczas specjalnych akcji krwiodawstwa. Do dzieła!

Warto przeczytać również:

Kto może zostać dawcą krwi?
7 przywilejów, które zapewni ci oddawanie krwi
Jak rozszyfrować wyniki morfologii?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)