Jak pomóc własnemu sercu?

Jak pomóc własnemu sercu?

Serce to pracowity narząd. By mogło pracować sprawnie, wymaga specjalnej opieki z naszej strony. Dlatego warto zastosować się do kilku prostych zasad , które sprawią,że serce będzie nam służyło bez zarzutu przez długie, długie lata.
/ 21.10.2010 14:43
Jak pomóc własnemu sercu?

Czy wiesz,że w ciągu wczorajszego dnia twoje serce zabiło około 100000 razy, wykonując przy tym pracę równoważną podniesieniu wagonu kolejowego napełnionego węglem na wysokość 90 centymetrów. Jest to niebywałe osiągnięcie jak na organ ważący u przeciętnego dorosłego człowieka jedynie 0,5 kg. Tak pracowity narząd powinien być traktowany przez nas priorytetowo. Warto wiedzieć, co zrobić dla serca, aby długo pozostało sprawne.

Po pierwsze nie ma nic bardziej szkodliwego niż palenie papierosów. Sprzyja ono chorobom serca i powoduje jego niedotlenienie. Dym tytoniowy powoduje także uszkodzenia nabłonka naczyń i wzrost krzepliwości krwi. W drugiej kolejności należy unikać otyłości i nadciśnienia tętniczego. Każdy nadprogramowy kilogram jest niczym dodatkowy worek z węglem w wagonie, który codziennie „podnosi” nasze serce. Podobnie obciążająco wpływa na nasze serce nadciśnienie tętnicze.

Niemniej ważna jest nasza dieta. Sercu sprzyja szczególnie niskotłuszczowa dieta, bogata w owoce i warzywa. Nie należy również przesadzać z soleniem potraw. Ilość tłuszczu, którą spożywamy przekłada się na ilość cholesterolu we krwi, która także powinna nie przekraczać dopuszczalnych norm.

Na koniec nie wolno zapomnieć o aktywności ruchowej, która nie tylko pozwala sercu szybciej pracować, ale również sprzyja zachowaniu prawidłowej wagi i przeciwdziała nadciśnieniu tętniczemu oraz cukrzycy. Za takie traktowanie serce odwdzięczy się nam stokrotnie, dłuższym i zdrowszym życiem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)