Uwolnij się od grzybicy paznokci! Znamy 3 skuteczne sposoby

Sposób walki z grzybicą paznokci zależy głównie od jej stadium. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepszy efekt uzyskasz.
Magdalena Łuków / 5 miesięcy temu
Uwolnij się od grzybicy paznokci! Znamy 3 skuteczne sposoby fot. Adobe Stock

Lato lubi grzybicę. Przyczyną grzybicy paznokci są bowiem grzyby z rodziny dermatofitów uwielbiają bowiem ciepło i wilgoć, o które w sezonie letnim nietrudno.

Czasem wystarczy, że staniesz bosą stopą na wykładzinie w przymierzalni czy pod prysznicem na basenie albo skorzystasz z cudzych przyborów do pedicuru, by twoje stopy zasiedliły grzyby.

O zarażenie się grzybicą szczególnie łatwo wtedy, gdy:

 • chorujesz na jakąś przewlekłą chorobę np. cukrzycę
 • czy masz chwilowy spadek odporności
 • albo nosisz obuwie, które nie oddycha lub uciska skórę.

Skóra w tych miejscach szybciej się bowiem maceruje i staje się bardziej podatna na atak grzybów.

Kiedy grzybica atakuje paznokcie?

Zwykle na początku grzyby osiedlają się na skórze. Między palcami, konkretnie między czwartym i piątym licząc od palucha, bo te przylegają do siebie najbardziej. Sprzyjające warunki sprawiają jednak, że choroba szybko rozprzestrzenia się dalej. W początkowym stadium grzybicy skóry i paznokci skóra robi się:

 • biaława
 • złuszcza się
 • pęka
 • swędzi

I jeśli nie zareagujesz odpowiednio szybko, po pewnym czasie grzyby zaczynają kolonizować paznokcie.

Czasami tylko jeden, częściej jednak od razu kilka naraz.

Objawy grzybicy paznokci są bardzo wyraźne i trudno pomylić je z objawami innych chorób:

 • jasne smugi
 • potem dochodzi do zżółknięcia lub nawet zbrązowienia
 • i rogowacenia
 • płytki zaczynają się rozwarstwiać i kruszyć

Jeśli zaś grzyby zaatakują od razu paznokcie, wtedy na ogół choroba nie przenosi się na skórę.

Skuteczne sposoby na grzybicę paznokci

Rozpoznanie grzybicy nie nastręcza trudności. Leczenie grzybicy paznokci może trwać krótko lub bardzo długo. Powód? I im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepiej.

Może się zdarzyć, że wystarczą wtedy domowe sposoby na grzybicę. Podstawą jest higiena. Utrzymanie w czystości i suchości zakażone miejsca. Nie wolno wtedy nosić rajstop czy skarpet z plastiku, butów z materiałów nieprzewiewnych. W aptece dostaniemy też proste preparaty, które mogą pomóc uporać się z grzybicą paznokci, np. Mycosan. Możemy też sięgnąć po najprostsze domowe rzeczy jak ocet jabłkowy, czosnek, olejek drzewa herbacianego czy zwykła soda oczyszczona, z której robimy pastę z dodatkiem soku z cytryny i smarujemy chorobowo zmienione miejsca. Odrobinę sody warto też wsypać do butów, które też mogą już być siedliskiem grzybów.  

W razie niepewności dermatolog może zlecić badania mykologiczne. Pobiera próbkę, czyli kawałek zaatakowanego paznokcia i wysyła do laboratorium. Potem, w zależności od stadium choroby zaleca jedną z kilku kuracji:

MIEJSCOWA

Stosuje się ją, gdy zmiany są małe. Wtedy zazwyczaj wystarczy smarować zmienione chorobowo miejsce kremem lub maścią przepisaną prze lekarza a paznokcie malować leczniczym lakierem. 

CIĄGŁA LUB PULSOWA

Gdy zmiany są większe lub choroba nawraca, najczęściej przez 3 miesiące trzeba zażywać specjalne leki na grzybicę paznokci. Zazwyczaj są to stosowane doustnie i miejscowo antybiotyki zawierające substancje zwalczające grzyby.

W skomplikowanych przypadkach stosuje się też tzw. terapię pulsową. Tzn. że przez tydzień bierze się lek, potem następuje tydzień przerwy i znów przez tydzień przyjmuje się lekarstwo. W tym przypadku kuracja również trwa 3 miesiące.

Niestety, antybiotyki mają działania uboczne i wyjaławiają organizm, wystawiając go na łatwy atak innych chorób. Możesz też źle tolerować tak długo przyjmowane lekarstwo.

LASEROWA

Najnowsza forma leczenia wykorzystuje tzw. zimny laser Lunula. Jego czerwone i niebieskie światło bezboleśnie przenika przez płytkę paznokcia, zabija grzyby i jednocześnie pobudza paznokieć do regeneracji. W ten sam sposób leczy się grzybicę skóry na stopach.

Kuracja obejmuje zwykle 4 zabiegi robione w tygodniowych odstępach. Jeśli jest to konieczne, po miesiącu lub pół roku wykonuje się naświetlanie przypominające. Niestety, zabiegi nie są refundowane, a pełna kuracja kosztuje ok. 1100 zł.

Polecamy! Jak wygląda grzybica skóry?Jak leczyć grzybicę skóry głowy?Dlaczego grzybica jest tak bardzo uciążliwa?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)