Jak opóźnić menopauzę?

Mało która kobieta cieszy się na nadejście przekwitania. Na szczęście, można ją trochę odłożyć w czasie…

Mało która kobieta cieszy się na nadejście przekwitania. Na szczęście, można ją trochę odłożyć w czasie…

Jak opóźnić menopauzę?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że menopauza nie jest chorobą. Medialna presja na preparaty dla kobiet w pewnym wieku zrobiła z przekwitania stan niepożądany, wręcz wstydliwy – bo dziś trzeba być zawsze pięknym i młodym. Tymczasem, menopauza jest naturalnym okresem życia kobiety, i choć bywa związana z dolegliwościami fizycznymi, nie oznacza, że coś się w naszym życiu kończy. Może tylko miesiączka, ale tego mało która kobieta będzie przecież żałować.

Lepiej później niż prędzej
Oczywiście, jako że menopauza wiąże się z pogorszeniem się metabolizmu oraz funkcji skóry, wiele z nas chciałoby ją odwlec jak najdalej w czasie. Jest to możliwe, jeśli zawczasu wdrożymy się w zdrowy tryb życia i będziemy stosować odpowiednią dietę. Należy tu jednak podkreślić, że w nielicznych przypadkach przedwczesna menopauza jest spowodowana genetyką i wtedy poza hormonalną terapią zastępczą, która imitować będzie naturę, niewiele możemy już zrobić.

Triki na oddalenie menopauzy:

  • Redukcja stresu – najlepiej za pomocą relaksacji oraz ćwiczeń fizycznych, pozwala na lepszą gospodarkę hormonalną zarządzaną raczej endorfinami i dopaminą niż hormonami stresu. Będąc w dobry nastroju, spokojnym stanie ducha i ciągłym ruchu zapewniamy sobie więcej zdrowej kobiecości.
  • Rzucenie nałogów – niestety, we wszystkich badaniach wychodzi jasno, że palenie papierosów oraz nadmierna konsumpcja alkoholu zdecydowanie przyspieszają pojawienie się pierwszych objawów menopauzy.
  • Zrównoważona dieta – odpowiednie odżywianie ma zasadniczy wpływ na długość naszej płodności. Widać to szczególnie porównując diety w różnych stronach świata – Azjatki przechodzą menopauzę najpóźniej i najłagodniej ze względu zupełnie odmienny od Zachodu sposób odżywiania.

Co jeść aby kwitnąć dalej

Jak opóźnić menopauzę?

Oto co powinno pojawić się na twoim talerzu gdy zbliżasz się do czterdziestki:

  • Soja – bogata w fitoestrogeny zasila twoje naturalne zasoby estrogenu i pozwala opóźnić przekwitanie. Warto włączyć ją do codziennego menu po postacią mleka sojowego, sera tofu, deserów oraz samego ziarna.
  • Siemię lniane, ziarno sezamu – to również bogate źródła naturalnych żeńskich hormonów pochodzenia roślinnego – dorzucaj je kiedy możesz do posiłków.
  • Witamina D i wapń – nie tylko gwarantują zdrowe kości ale także zdrowie układu reprodukcyjnego kobiety. Oprócz dziennej ekspozycji na światło słoneczne pomyśl o nabiale, sardynkach oraz mleku krowim i sojowym wzbogacanym w wapń i witaminę D.
  • Orzechy – niezwykle bogate w magnez oraz kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w gospodarce hormonalnej kobiety i mogą zarówno opóźnić menopauzę jak i złagodzić jej przebieg.
  • Zielone i żółte warzywa – bogate w betakaroten zostały zidentyfikowane, obok soi, za główne źródło sukcesu kobiet Japonii, które na menopauzę się zwykle nie uskarżają.
  • Eliminuj – wysoko przetworzone produkty z białej mąki oraz słodycze rozregulowują gospodarkę insulinową i zwiększają stres związany z wahaniami poziomu cukru.

fot. depositphotos.com

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)