POLECAMY

Jak obrzezanie wpływa na zdrowie mężczyzny?

Obrzezanie mężczyzn nie jest popularne w polskim kręgu kulturowym. Okazuje się jednak, że obrzezani mężczyźni mogą być mniej narażeni na niektóre choroby. Na czym polega zabieg obrzezania i jakie korzyści zdrowotne może on przynieść mężczyźnie? Czy obrzezanie zapobiega zakażeniu się wirusem HIV? Na czym polega obrzezanie?
Jak obrzezanie wpływa na zdrowie mężczyzny?

Obrzezanie mężczyzn jest procedurą chirurgiczną, polegającą na usunięciu napletka. Odbywa się zwykle w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Poza USA (tu obrzezaniu poddawanych jest od 60 do 90% noworodków płci męskiej), Kanadą, Australią, Filipinami i Koreą Południową dokonywane jest tylko wśród określonych grup kulturowych i religijnych.

Obrzezanie – korzyści zdrowotne

Wielokrotnie wykazywano, że usunięcie napletka przyczynia się do zmniejszenia częstości występowania infekcji dróg moczowych, chorób przenoszonych drogą płciową, a także raka penisa. Podczas obrzezania usuwana jest wrażliwa na zakażenia błona śluzowa, znajdująca się po wewnętrznej stronie napletka, obfitująca w tzw. komórki Langerhansa, odgrywające istotną rolę w zakażeniu mężczyzn między innymi wirusem HIV.

Obrzezanie zapobiega zakażeniu się wirusem HIV?

W początkach XXI wieku rozpoczęto trzy duże randomizowane badania, mające pomóc w ocenie skuteczności obrzezania w zapobieganiu zakażeniu HIV u heteroseksualnych mężczyzn. Po 17 miesiącach badań w RPA liczba nowych zakażeń HIV w grupie kontrolnej wyniosła 49, w grupie obrzezanych mężczyzn – zaledwie 20. Dzięki usunięciu napletka ryzyko zakażenia HIV zostało ograniczone o 60%, uznano więc za nieetyczne kontynuację badania i wszystkim uczestnikom zaoferowano możliwość obrzezania. Wstępne wyniki badań prowadzonych w Kenii wykazały zmniejszenie częstości zakażeń HIV o 53% wśród mężczyzn obrzezanych, w Ugandzie - o 48%.

Zobacz też: Stulejka – pokonać problem

WHO o obrzezaniu

Ochronne działanie obrzezania mężczyzn wzbudziło ogromne zainteresowanie na całym świecie. W 2007 r. WHO i organizacja UNAIDS przedstawiły następujące wnioski:

  • Udowodniony został istotny wpływ obrzezania mężczyzn na zmniejszenie transmisji zakażenia HIV z kobiet na mężczyzn;
  • Obrzezanie mężczyzn nie daje całkowitej ochrony przed zakażeniem HIV, dlatego promocja i umożliwianie bezpiecznych zabiegów obrzezania mężczyzn nie zastępuje innych interwencji zapobiegających heteroseksualnej transmisji HIV;
  • Obrzezani mężczyźni powinni przestrzegać innych znanych metod profilaktyki HIV, takich jak: opóźnienie inicjacji seksualnej, powstrzymywanie się od seksu z penetracją, zmniejszenie liczby partnerów seksualnych, właściwe i konsekwentne stosowanie prezerwatyw (dla kobiet i dla mężczyzn).

Eksperci WHO i UNAIDS uważają, że należy zwiększyć dostęp do bezpiecznych zabiegów obrzezania mężczyzn, zastrzegają jednak, iż konieczne są dalsze badania w tym kierunku. Do tej pory nie wyjaśniono wpływu obrzezania mężczyzn zakażonych HIV na ryzyko przeniesienia zakażenia na ich partnerki seksualne. Istnieją również doniesienia, iż obrzezanie nie chroni przed zakażeniem HIV w kontaktach analnych.

Zobacz też: Higiena penisa – dbaj o swoją męskość

*Konsultacja merytoryczna tekstu – prof. Alicja Wiercińska–Drapało, Klinika Hepatologii i Nabytych Niedoborów Immunologicznych, WUM

Źródło: materiały prasowe z warsztatów: „Zakażenie HIV – problem wielu kobiet” /pg/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
Obrzezanie jest barbarzyńskim nasruszeniem całości ciała. Obrzydliwość i zbrodnia z powodów głównie religijnych.
/5 lat temu
a jeśli trzeba ? wypowiadacie się w temacie w którym nic nie wiecie....
/6 lat temu
Zydowski zwyczaj, naszym meszczyzna niepotrzeba obrzezania, sa bardziej ciekawi i sksowni, to co ukryte bardziej ponetne
POKAŻ KOMENTARZE (1)