Może prowadzić do poronień i bezpłodności, a zagraża głównie kobietom. Bierzemy pod lupę chlamydię

Chlamydia trachomatis to choroba weneryczna wywoływana przez bakterie. Jak można się nią zarazić?
Marta Słupska / 11 miesięcy temu
emocje, lęk, stres, depresja, smutek, strach fot. Adobe Stock

Chlamydia trachomatis jest jedną z trzech rodzajów chlamydii (obok ornitozy i pneumoniae). Według szacunków WHO co roku rejestruje się około 90 milionów nowych przypadków zachorowań na tę chorobę. Nieleczona może nawet powodować bezpłodność. Jak się nią zarażamy i jak ją rozpoznać?

Jak można się zarazić chlamydią trachomatis?

Chlamydioza (chlamydia) jest jedną z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Można się nią zarazić poprzez różnorakie kontakty seksualne – zarówno dopochwowe, jak i seks analny oraz oralny. Chorobę wywołuje bakteria o tej samej nazwie, czyli Chlamydia trachomatis.

Zarażenie chlamydią jest też możliwe przez nieprzestrzeganie higieny: używanie pościeli, ręczników czy innych rzeczy osobistych, z których korzystał chory. Chlamydioza może też zostać przekazania dziecku przez matkę w trakcie porodu. Wówczas choroba może spowodować u malucha zapalenie płuc czy poważne infekcje oczu.

Chlamydia zagraża przede wszystkim kobietom, które nie stosują prezerwatyw w trakcie stosunku.

Jakie są objawy chlamydii?

Jak rozpoznać chlamydię trachomatis?

Bardzo często chlamydia trachomatis przebiega całkowicie bezobjawowo. Z tego powodu wielu chorych nie wie, że jest zakażonych, i naraża nie tylko zdrowie swoje, ale też swoich partnerów seksualnych.

Symptomy chlamydii mogą też przypominać inne schorzenia, np. reumatoidalne zapalenie stawów.

U kobiet objawy mogą być następujące:

  • ból przy oddawaniu moczu,
  • upławy,
  • krwawienie z pochwy,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • krwawienie z pochwy po stosunku.

U mężczyzn zaś chlamydia przebiega pod postacią nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej – dwa czy trzy tygodnie po zakażeniu mogą pojawić się następujące symptomy:

  • ropny, śluzowy lub śluzowo-ropny wyciek z cewki moczowej,
  • pieczenie lub ból w trakcie oddawania moczu.

Dlaczego chlamydia jest groźna?

Rozpoznanie i leczenie chamydii jest bardzo ważne, ponieważ choroba może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań. Przede wszystkim zakażenie chlamydią może prowadzić do: bezpłodności, infekcji miednicy i jajowodów, stanów zapalnych najądrza, a także rozwoju reaktywnego zapalenia stawów (zwanego także zespołem Reitera).

Co więcej, osoby zakażone chlamydią są bardziej narażone na inne zakażenia, m.in. rzeżączką czy wirusem HIV.

Rozpoznanie i leczenie jest też ważne dla kobiet, które planują zajście w ciążę, ponieważ chlamydia zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej oraz porodu przedwczesnego.

W leczeniu chlamydii stosuje się antybiotyki. W tym czasie odradza się uprawianie seksu.

Zobacz też:
Czy warto bać się chlamydia trachomatis?
Nowy test diagnostyczny na Chlamydia trachomatis

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/10 miesięcy temu
Wróć do codziennego funkcjonowana po udarze ‬ i odzyskaj utracone funkcje neurologiczne. NurAiD II. zmniejsza deficyt w obszarze motoryki o 70% po 3 miesiącach stosowania. Wspomaga proces odzyskiwania utraconych funkcji neurologicznych po epizodach naczyniowo-mózgowych
/11 miesięcy temu
Chlamydia to okropna choroba...
/11 miesięcy temu
Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Jeśli odpowiedziałaś/eś 3 razy na Tak! to : Nie czekaj wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: igortreneronline.pl Pozbądź się tłuszczu raz na zawsze!