Domowe sposoby na zapalenie tchawicy. Inhalacje, płukanki, leki

domowe sposoby na zapalenie tchawicy fot. Adobe Stock, sebra
Zapalenie tchawicy zwykle ma podłoże wirusowe i jest leczone objawowo. Domowe sposoby na zapalenie tchawicy to inhalacje z olejkami eterycznymi, ziołowe płukanki i napary oraz nawilżanie powietrza. W trakcie choroby należy odpoczywać i pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów. W rzadkich przypadkach zapalenia tchawicy może być konieczna antybiotykoterapia.
Marta Słupska / 14.10.2022 13:10
domowe sposoby na zapalenie tchawicy fot. Adobe Stock, sebra

Spis treści:

  1. Domowe sposoby na zapalenie tchawicy
  2. Leki na zapalenie tchawicy

Ostre zapalenie tchawicy jest najczęściej powikłaniem grypy lub zapalenia krtani i mija po kilku dniach, przewlekłe zaś – współtowarzyszy chorobom oskrzeli lub krtani. Obejmuje zapalenie środkowego odcinka dróg oddechowych od krtani po oskrzela. Zapalenie tchawicy rozpoznamy po kaszlu, który początkowo jest łagodny, z czasem jednak robi się bardziej głęboki, a nierzadko nawet szczekający. Kaszel jest uporczywy, początkowo suchy, a następnie produktywny. Pacjenci mogą skarżyć się na ból za mostkiem, duszności, bóle głowy, gorączkę, senność, zmęczenie czy katar.

Domowe sposoby na zapalenie tchawicy

Osoba chorująca na zapalenie tchawicy powinna dużo odpoczywać i pić, oddychać ciepłym i wilgotnym powietrzem, a także unikać wysiłku fizycznego oraz palenia papierosów.

Poza standardowym leczeniem, pacjenci mogą się także wspomagać się domowymi metodami przynoszącymi ulgę w chorobie. Należą do nich:

  • inhalacje naturalnymi olejkami eterycznymi, np. rozmarynowym, eukaliptusowym lub z drzewa herbacianego (nawilżają i oczyszczają górne drogi oddechowe),
  • picie ziołowych naparów z prawoślazu i ziela macierzanki,
  • płukanie gardła naparami z rumianku, szałwii, tymianku,
  • kładzenie mokrych ręczników na kaloryfery (nawilżają powietrze),
  • używanie nawilżaczy powietrza,
  • picie co najmniej 2 l płynów dziennie,
  • picie świeżo wyciskanych soków warzywnych i owocowych,
  • picie ciepłego mleka z dodatkiem masła, miodu i czosnku,
  • picie herbaty imbirowej,
  • stosowanie ziołowych tabletek do ssania z wyciągami z prawoślazu, porostu islandzkiego, nasion lnu (działają powlekająco i przeciwzapalnie).

Przy zapaleniu tchawicy przydaje się też nawilżanie dróg oddechowych – można to robić za pomocą inhalacji, a także używać nawilżaczy powietrza, które warto postawić w domu czy biurze.

Leki na zapalenie tchawicy

Przy bakteryjnym zapaleniu tchawicy stosuje się antybiotyki, przy wirusowym zaś nie – chyba że doszło do nadkażenia. Znacznie częstsze jest jednak wirusowe podłoże choroby, przy którym w grę wchodzi przede wszystkim leczenie objawowe. Lekarz może zalecić leki przeciwgorączkowe, łagodzące ból gardła i ułatwiające odkrztuszanie wydzieliny. 

Ostrzejsze przypadki zapalenia tchawicy, jeśli pacjent skarży się na duszności, mogą być leczone glikokortykosteroidami, a nawet adrenaliną. W bardzo rzadkich, ciężkich sytuacjach wykonuje się intubację lub tracheotomię (wówczas konieczna jest hospitalizacja).  

Tor leczenia i konieczne farmaceutyki dobiera lekarz na podstawie objawów choroby, a także wieku i stanu chorego. Przypadki podejrzenia zapalenia tchawicy zawsze zgłaszajmy więc laryngologowi lub lekarzowi pierwszego kontaktu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 04.04.2018.

Czytaj także:
Suchy kaszel – co może być jego przyczyną i jak go leczyć?
O czym świadczy przewlekły mokry kaszel? Rozpoznanie i leczenie
Skuteczne domowe sposoby na kaszel (suchy i mokry)
Inhalacje na kaszel – jak je przygotować i na co uważać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA